تلاش می کنیم در فعالیتهای دانشجویی کمتر مداخله کنیم

قائم مقام وزیر علوم گفت: تلاش ما در وزارت علوم این است که از فعالیت‌های خودجوش دانشجویان در کانون‌های دانشجویی حمایت کرده و کمتر مداخله‌گر فعالیت دانشجویی باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا باقری بعدازظهر امروز در «هفتمین جشنواره رویش (ویژه دستاورد و توانمندی‌های کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی سراسر کشور)» که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با گرامیداشت هفته دولت گفت: وقتی از نهاد دانشگاه صحبت می‌شود، چیزی که اول به ذهن خطور می‌کند، نهادی است که کارکرد اصلی آن، آموزش و پژوهش است اما این نهاد برای دانشجو یک محیط تجربه‌اندوزی در کنار آموزش و پژوهش است.

وی ادامه داد: کانون‌های دانشجویی یکی از نهادهای قدرتمند دانشجویی کشور هستند که اواخر دهه ۷۰ در دانشگاه‌ها شکل گرفته‌اند؛ امروزه ۲۰ سال از حیات این کانون‌ها می‌گذرد.

قائم مقام وزیر علوم افزود: در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ کانون دانشجویی و فرهنگی فعال با تعداد بیش از ۵۰۰هزار دانشجو در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند که محیط خوبی برای تجربه‌اندوزی و رفتن به اجتماع است.

باقری تصریح کرد: کانون‌ها محیط تعامل با اجتماع هستند و چه خوب است که کانون‌های دانشجویی تجارب ۲۰ سال گذشته را ارزیابی، نقاط برجسته آن را پررنگ‌تر و آسیب‌های احتمالی آن را رفع کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین کارکردهای کانون‌های دانشجویی، جلوگیری از آسیب اجتماعی است، خاطرنشان کرد: ویژگی نهاد دانشجویی آن است که در طول ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته به شکل خودجوش و متناسب با نیاز کشور شکل گرفته و به صورت ضابطه‌مند در دانشگاه‌ها فعالیت کرده است؛ تلاش ما این است که این فعالیت خودجوش دانشجویان را حمایت و کمتر در فعالیت آنها مداخله کنیم.

قائم مقام وزیر علوم گفت: ما در وزارت علوم به دنبال آن هستیم که سایر نهادهای مردمی برای ارتباط بیشتر دانشگاه و جامعه شکل بگیرد که یکی از این نهادها، بنیاد حامیان دانشگاه است.

باقری تصریح کرد: این نهاد از افراد خیرخواه، نوع‌دوست و مشوق دیگران تشکیل شده است. در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، ۶۵ بنیاد حامیان در دانشگاه‌ها به کمک نهادهای مردمی که همه از افرادی اثرگذار و اجتماعی هستند، تشکیل شد.

به گفته وی، این بنیاد مطالبه‌گر دانشگاه و جامعه است و امروزه مطالبه از دانشگاه، فراتر از آموزش و پژوهش است. همچنین در عرصه اجتماعی، مطالبه جدیدی که از دانشگاه‌ها می‌شود، این است که پاسخگوی نیاز جامعه در تمام ابعاد باشد.

قائم مقام وزیر علوم یادآور شد: دانشگاه نهادی نیست که فقط به تربیت نیروی انسانی بپردازد بلکه در کنار آن، باید پاسخگوی نیاز جامعه بوده و چالش‌های کشور را حل کند. همچنین در شرایط کنونی، به ویژه در شرایط تحریم، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی باید در کنار مردم به حل چالش‌های جامعه بپردازند و نهادهای دانشجویی می‌توانند در این طرح‌ها تأثیرگذار باشند.

باقری خاطرنشان کرد: در سال جدید کانون‌های دانشجویی می‌توانند متناسب با مشکلات و معضلات جامعه ایجاد شوند تا طوفان فکری، ایجاد و طرح موضوع کنند. ما امیدواریم در سال جدید شاهد نوآوری‌های جدید و بیشتری در بستر کانون‌های فرهنگی و دانشجویی باشیم.

کد خبر 4705217

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =