فعالیت مدارس غیردولتی ناایمن در کردستان متوقف می شود

سنندج - رئیس اداره توسعه مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش کردستان گفت: از تداوم فعالیت مدارس و مراکز ناایمن برای سال تحصیلی آینده جلوگیری می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن حیدری صبح پنجشنبه در هشتاد و هشتمین نشست شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیر دولتی استان کردستان، اظهار داشت: در راستای کنترل و توجه به مسائل و نکات ایمنی مرتبط بر فضا و تجهیزات مدارس و مراکز غیر دولتی، مصوبه نشست شورا و بخشنامه های تأکیدی مبنی بر الزامی بودن تأییدیه های تکلیفی در استقرار مدارس از جمله نظام مهندسی ساختمان و نوسازی و تجهیز مدارس ابلاغ شده است.

وی افزود: در اجرای بخشنامه های مزبور افزون بر تشکیل جلسات هماهنگی با سازمان های ذیربط، کلیه مدارس و مراکز غیر دولتی مؤظف هستند تا پایان شهریور ماه سال جاری نسبت به ایمن سازی فضا و تجهیزات و همچنین سیستم های گرمایشی و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی مدارس و مراکز مربوطه اقدام کنند و در غیر این صورت از تداوم فعالیت مدارس و مراکز ناایمن برای سال تحصیلی آینده جلوگیری می شود.

رئیس اداره توسعه مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش کردستان ادامه داد: برابر آئین نامه اجرائی جدید مراکز غیر دولتی ملزم به دریافت تأییدیه فضا و تجهیزات از سوی نوسازی مدارس هستند و بر همین اساس علاوه بر نظام مهندسی، اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس باید بر مبنای شاخص های تعیین شده وضعیت ساختمان مراکز را بررسی و اعلام نظر کند که تاکنون این اقدام انجام نشده است.

حیدری یادآور شد: فرم اقرار کارشناسی ناظران فنی، سازه و برق و مکانیک ساختمان مدارس و مراکز آموزشی مورد بازنگری قرار گرفته و شاخص های مورد نظر آموزش و پرورش برای بررسی دقیق و فنی وضعیت ساختمان های معرفی شده از سوی مؤسسان، طراحی و عملیاتی می شود.

وی بیان کرد: در تکمیل این چک لیست که در سه فرم جداگانه طراحی شده است، وضعیت مراکز و مدارس از نظر استحکام بنا، سیستم برق کشی، نرده کشی و حفاظ بندی و تاسیسات گرمایشی مورد بررسی قرار می گیرد.

رئیس اداره توسعه مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود از درجه بندی مراکز پیش دبستان استان خبر داد و گفت: با همکاری معاونت آموزش ابتدایی استان و با تعیین ساز و کار و طراحی چک لیست معیار برای ارزیابی مراکز با ۵۲ گویه، وضعیت کلی مراکز پیش دبستانی شهرستان سنندج با حضور بازرسان استانی مورد ارزیابی قرار گرفت.

حیدری اظهار داشت: بر این اساس تا کنون تعداد ۱۰۶ مرکز پیش دبستانی در سنندج مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و نتایج آن به مدیریت آموزش و پرورش نواحی سنندج ابلاغ شد و در سال تحصیلی آینده این طرح در دیگر شهرستان ها و مناطق استان اجرا می شود.

وی با تاکید بر اینکه در سال تحصیلی جدید مراکز پیش دبستانی مستقر در فضاهای دولتی مؤظف به دریافت تاییدیه ساختمان محل استقرار از نوسازی مدارس هستند، افزود: در صورت ایمن نبودن فضا، باید این مراکز جابجا و فضای مناسبی به مرکز اختصاص یابد.

رئیس اداره توسعه مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش کردستان، ساماندهی مراکز آموزش زبان را دیگر اولویت استان عنوان کرد و ادامه داد: تحصیلات و مدرک تحصیلی مدیران و مدرسان مراکز باید مرتبط باشد و همچنین در راستای ساماندهی این حوزه کارگروه تخصصی آموزش زبان انگلیسی در استان تشکیل می شود.

حیدری یادآور شد: با توجه به انتظار اولیای دانش آموزان، آموزش مدرسان، آگاهی آنان به روش های تدریس برتر در دستور کار قرار دارد و نحوه تعیین سطح، محتوای آموزشی و رعایت حقوق دانش آموزان در دستور کار بعدی این کارگروه خواهد بود.

وی از برگزاری دوره و کارگاه آموزشی ۲۰ ساعته ویژه مدرسان مراکز زبان های خارجی TTC خبر داد و با بیان اینکه با پیگیری، همکاری و مدیریت کارگروه آموزش شورای هماهنگی مؤسسان مراکز غیردولتی دوره آموزشی مزبور در هفته جاری و در پردیس شهید مدرس دانشگاه فرهنگیان استان برگزار می شود، بیان کرد: همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه مدیران مراکز نیز به منظور تبیین قوانین و ضوابط و کیفیت بخشی فعالیت ها پیش بینی شده است و در صورت رضایت بخش بودن این دوره، دوره آموزشی مزبور برای شهرستان ها و مناطق به صورت قطبی برگزار و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در دوره داده می شود.

کد خبر 4705411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =