کمیسیون ماده ۱۰۰ باید پیشگیرانه باشد / لزوم تغییر در این قانون

کرمانشاه_ عضو شورای شهر کرمانشاه با بیان اینکه کمیسیون ماده ۱۰۰ باید پیشگیرانه باشد، گفت: لزوم تغییر در قانون ماده ۱۰۰ احساس می شود.

طیب حیدری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: قانون ماده ۱۰۰ سال ۱۳۲۴ به تصویب رسیده و آخرین اصلاحی و تبصره مربوط به سال ۱۳۵۸ بوده که به آن اضافه شده است و در ۴۰ سال اخیر این قانون بنا به مقتضیات زمانی و مکانی هیچ تغییری نکرده است و لزوم تغییر در قانون ماده ۱۰۰ احساس می شود.

وی افزود: این قانون شاید فراخور زمان تصویب آن، قانون خوبی بوده باشد و از تخلفات این حوزه جلوگیری می کرده است اما هم اکنون نه تنها هیچ جلوگیری  نسبت به ایجاد تخلف ندارد بلکه به نوعی باعث شده ایجاد تخلف را قانونی جلوه دهیم.

عضو کمیسیون املاک شورای شهر کرمانشاه با بیان علت تفاوت هایی که در جرائم ماده ۱۰۰ وجود دارد، بیان داشت: در قانون ماده ۱۰۰ ضریب تلورانس بسیار بالا بوده و در این قانون ضریبی از نیم تا ۳ برای تخلفات مسکونی گذاشته شده که این ضریب در قیمت محله ای آن منطقه ضرب می شود و طبق نیم تا ۳ ضریب تعیین شده ممکن است ۶ برابر افزایش و کاهش رخ دهد.

این مسئول ادامه داد: کمیسیون ماده ۱۰۰ باید پیشگیرانه باشد نه اینکه تخلف را بفروشیم.

حیدری با اشاره به راهکاری برای اعمال تغییرات در کمیسیون ماده ۱۰۰ عنوان کرد: طرح تفصیلی، قانونی برای شهرداری و شهروندان است و به نوعی چشم انداز آینده پیشرفت و توسعه شهر در این طرح آمده است.

وی گفت: در این طرح آمده که مالکان مجاز به ساخت زیربنا در ۶۰ درصد از عرصه زمین مد نظر هستند و همچنین تعداد طبقات نیز تا حدی تشریح شده است.

عضو شورای شهر کرمانشاه افزود: وقتی تخلفی همه‌گیر می شود قبح آن از بین می رود و افرادی که مرتکب تخلف ماده ۱۰۰ می شوند به دید تخلف به آن نگاه نمی کنند.

وی ادامه داد: همچنین در زمان همه گیر شدن تخلف دیگر دادگاه نیز نمی‌تواند بیشترین حکم را برای آن صادر کند و بیشترین ضرایب را هم برای آن در نظر بگیرد.

این مسئول اظهار داشت: به عنوان راهکار اصلاحی معتقدم که باید درصد تعیین شده برای زیربنا یعنی ۶۰ درصد مذکور مقداری افزایش یابد که انگیزه تخلف از مردم سلب شود و ماده ۱۰۰ به عامل بازدارنده تبدیل شود.

حیدری گفت: از دیگر راهکارها این است که پس از افزایش درصد  زیربنا، جرایم ماده ۱۰۰ به شدت افزایش پیدا کند و به ارقامی تبدیل شود که برای افراد به صرفه نباشد که مرتکب تخلفات حوزه ماده ۱۰۰ شده و بعد جرایم آن را بپردازند.

عضو شورای شهر کرمانشاه اظهار داشت: اگر راهکارهای فوق به کار گرفته شود ماده ۱۰۰ می تواند از رسالت اصلی خود را انجام دهد اما در شرایط فعلی ساخت ۶۰ درصد زیربنا در هر طبقه برای مردم کافی نیست و دلایل آنها نیز منطقی است چرا که هم اکنون یک خانواده ۴ نفره حداقل به ۳ اتاق خواب نیاز دارد که با ۶۰ درصد زیربنا ممکن نمی شود.

وی افزود: باید ضوابط طرح تفضیلی اصلاح شود و مطابق ضوابط طرح تفصیلی ماده ۱۰۰ به شدت سختگیرانه با تخلفات برخورد کند.

کد خبر 4705543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =