آغاز بهره برداری از ۱۴ پروژه منابع طبیعی وآبخیزداری در کنارک

کنارک - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کنارک گفت: به مناسبت هفته دولت بهره برداری از ۱۴ پروژه اجرایی منابع طبیعی و آبخیزداری در این شهرستان آغاز شد.

اکبر قدسیان در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: این پروژه شامل عملیات آبخیزداری وحفاظت از خاک، پیشگیری و مهار سیل، مقابله با بیابان زائی و تثبیت شن های روان، عملیات حفاظتی نصب بنچ مارک و حصارکشی ذخیرگاه حرا، عملیات بیولوژیک و احداث هوتک ( محل ذخیره آب) بود که در شهرستان کنارک به بهره برداری رسید.

وی افزود: برای اجرای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر ۲۱ هزار و ۱۳۲ میلیون ریال هزینه شده است که در سال ۹۷ در «جوزدر»، «زرآباد»، «هکیتاکان»، «هوتک»، «تران»، «چگردان لاش شهداد کهیر»، «برسر»، «رسول آباد» و «کم شهر خور تنک» کنارک هزینه شده است.
 
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کنارک ادامه داد: انجام مطالعات تفصیلی و اجرایی در ۵ حوزه شامل حوزه های آبخیز کهیر، استک بند نیی، باشن، زرآباد و جوزدر به مساحت ۴۵ هزارهکتار  انجام شده و مجموع عملیات اجرایی از سنوات گذشته تاکنون  ۵۲ مورد سازه خاکی، کابیونی و ملاتی جمعا با حجم مخزن ۵۷ میلیون مترمکعب قابلیت بهره برداری را دارند.

وی گفت: اعم پروژه های اجرای سال ۹۸ در حوزه آبخیزداری وحفاظت از خاک «برسر» و اجرای بند تراکمی «جوزدر» و طرح های بیولوژیک است.

قدوسیان با اشاره به اینکه مشارکت مردمی ضامن توسعه پایدار است، تصریح کرد: با  اجرای این  طرح‌ها شاهد کاهش اثرات خشکسالی، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از هدر رفت آب و جلوگیری از خسارات سیل به مزارع  واماکن مسکونی و تاسیسات زیربانی، ایجاد زمینه مناسب اشتغال و توسعه منطقه، تقویت پوشش گیاهی حفظ اکوسیستم های طبیعی، مقابله با بیابان زایی و تثبیت شن های روان و کمک به اکوتوریسم در منطقه خواهیم بود.

کد خبر 4705811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =