۸۰۰ میلیارد تومان موافقتنامه فرهنگی با استانداران مبادله شد

اهواز - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در یک سال و نیم گدذشته ۸۰۰ میلیارد تومان موافقتنامه فرهنگی با استانداران تنظیم و مبادله شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس صالحی عصر امروز پنج شنبه در آیین گشایش فرهنگسرای بزرگ ارشاد ماهشهر با تبربک هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: در رویکردهای که در نظام اسلامی و در دولت یازدهم و دوازدهم داشتیم تلاش شد تا حوزه فرهنگ را به عنوان حوزه کانونی مورد توجه بیشتر قرار دهیم.

وی افزود: یکی از رویکردهای مهم دولت در حوزه های مختلف حوزه زیربنایی بوده ولی منابع مالی دولت آنقدر زیاد نبود که ترقی قابل ملاحظه ای را شاهد باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: از نیمه دوم سال ۹۴ بود که تحریم ها با امضای برجام برداشته شد و با این کار توانستیم در سال ۹۵ بیش از یک میلیون بشکه نفت و در سال ۹۶ دو میلیون بشکه نفت را به فروش برسانیم.

صالحی با اشاره به شرایط دولت در سال های پس از امضای برجام یادآور شد: در دولت یازدهم و دوازدهم عملا در این دو سال با همه این احوال توجه به توسعه زیرساخت ها قابل توجه بوده و مسیر را با این نگاه تعقیب کرده است.

وی ادامه داد: در حوزه های فرهنگی در دولت های یازدهم و دوازدهم در سینما در سال ۹۲ تعداد ۲۴۷ سینما داشتیم که امسال به ۵۵۰ سینما رسیده و این آمار بیانگر رشد دو برابری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دو هزار و ۸۴۱ کتابخانه داشتیم که در سال گذشته به سه هزار و ۶۴۴ کتابخانه افزایش  و در هفته دولت نیز ۴۰ کتابخانه افتتاح شد که این مسیر تا پایان سال ادامه دارد.

صالحی اضافه کرد: در حوزه های فرهنگی، علمی و اجتماعی اتفاقاتی که می توانند به توسعه زیرساخت ها کمک کنند شتاب بیشتری گرفته و با  تجمیع امکانات شاهد این اتفاقات هستیم.

وی بیان کرد: بحث عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه امکانات در فضای کشور و در این حوزه آمارها کاملا با این نگاه همراه است و در این دولت اهتمامی بوده که فضای کشور در این حوزه ها برخورداری بهتری پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه با این نگاه تلاش شده که توسعه فضای فرهنگی ایران تنها در تهران نباشد به واقعیت نزدیک تر باشد، یادآور شد: در  رویدادهای کشور در حوزه فرهنگ و هنر تنوع و تکثر برنامه ای مشاهده می شد، به طوری که ۱۶ هزار و ۵۵۲ هزار برنامه و اتفاق در شهرهای مختلف در شاخه های مختلف فرهنگ رخ داده است.

صالحی افزود: سال گذشته یک هزار و ۶۲۰ فعالیت ترویجی کتاب، یک هزار و ۶۹۲ فعالیت شعری و ۳۸ هزار برنامه در حوزه هنر در همه استان های کشور داشتیم.

 وی بیان کرد: در حوزه تجسمی سه هزار برنامه، در حوزه تئاتر ۲۰ هزار برنامه و در حوزه سینما ۱۰ هزار برنامه در شهرهای مختلف داشتیم؛ همچنین یک هزار و ۵۰۰ فیلم کوتاه در استان های مختلف تولید شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در بخش فعالیت های قرآنی هفت هزار و ۹۰۰ رویداد قرآنی برگزار شده گفت: ۴۰۸ نمایشگاه قرآنی هم در شهرها و استان های مختلف برگزار کردیم.

صالحی یادآور شد: از تمرکز گرایی به سمت حضور در شهرستان ها حرکت و رشد قابل توجهی را در برنامه ها و رویدادهای استانی ملاحظه می کنیم.

وی ادامه داد: در یک سال و نیم اخیر در سفرها تفاهمنامه ای به عنوان نقشه راه داشتیم و ۸۰۰ میلیارد تومان موافقتنامه فرهنگی با استانداران تنظیم شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در خوزستان توافق ۸۴ میلیارد تومانی با استاندار خوزستان داشتیم که طی ۱۸ ماهه گذشته ۴۰ میلیارد تومان آن امضا شده است.

صالحی گفت: به طرح ها سرعت داده شده و در پرتو این تفاهمنامه اجرای آنها سرعت گرفته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، سه مجموعه فرهنگسرایی که امروز در خوزستان افتتاح شدند، ۶ هزار و ۵۰۰ متر فضای زیربنایی دارند.

کد خبر 4705969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =