کارگاه حقوق رسانه در گناوه برگزار شد

بوشهر - کارگاه حقوق رسانه (بایدها و نبایدهای خبرنگاری) به همت خانه سازمان های مردم نهاد گناوه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رسول سعادت نیا  وکیل پایه یک دادگستری و مدرس این کارگاه با بیان تعریفی از شغل و حرفه اظهار داشت:روزنامه نگاری یک حرفه است .

وی افزود:هدف اصلی در حرفه خبرنگاری و روزنامه نگاری آگاهی بخشی و ارائه خدمت به جامعه است و اگرچراغ روشنگری و آگاهی‌سازی رسانه ها بطور کامل روشن شود، تاریکی  در جامعه ازبین رفته  و چراخ مطالبه گری قانون مدارانه به حرکت می افتد .

وی افزود: آزادی بیان، حقوق افراد، رسالت خبرنگاری و سود انگاری چهار مفهوم اصلی  است که هر روزنامه‌نگار با آن روبرو است و هیچ یک نباید قربانی دیگری شود.

 سعادت نیا گفت: اصل ۲۴ قانون اساسی اصل آزادی بیان است و طبق این اصل از  قانون، اصل بر آزادی بیان در رسانه‌هاست  و نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند و تنها در جایی که قانون استثناء کرده است اجازه‌ قلم زدن و انتشار ندارد.

 وی بیان کرد: طبق قانون آزادی بیان، رسانه ها تنها در دو مورد مطالبی که مخل  مبانی اسلام و یا مخل حقوق عمومی باشند  حق انتشار را ندارند.

وی تصریح کرد: گرایش سیاسی و غیره نباید در خبرنویسی  خبرنگار تاثیر بگذارد  و رسانه‌ها باید واقعیات را آنگونه که هست  با رعایت اصل بی طرفی بیان و منعکس کنند.

سعادت نیا یادآور شد: رسانه ها باید قانونی و پشت سر قانون قانون حرکت کنند و با حرکت پشت سر قانون هیچ مقام مسئولی حق جلوگیری از آزادی بیان قانونی آنها را نخواهد داشت.

وی گفت: مواردی ممنوع در رسانه ها از قبیل دروغ، تحریف حقیقت،شایعه پراکنی، سرقت ادبی، توهین،تعرض به حریم خصوصی افراد، تبلیغ موارد خلاف قانون و شرع  و مواردی از این قبیل جرم محسوب می شود و مجازات قانونی دارد.

مصطفی خرمی مسئول خانه سازمان های مردم نهاد گناوه گفت: امروزه رسانه به عنوان یکی از ابزارهای مهم و تاثیرگذار در دست بشر است که در جهت تبادل افکار و اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه تبادل اطلاعات چنان سرعتی به خود گرفته است که این دوره به نام عصر اطلاعات نامیده شده است. 

 وی افزود: اگر قصد داشته باشیم از این ابزار در جهت سعادتمندی و حرکت به سمت جامعه دانایی محور بهره ببریم بایستی نکاتی را جهت تسریع در وصول خواسته ها در نظر بگیریم که یکی از برجسته ترین آنها مسلح شدن به دانش حقوقی است.

خرمی بیان کرد: در همین راستا و در ادامه برنامه ها، نشست ها و کارگاه های آموزشی در حوزه های مختلف فرهنگی – اجتماعی  توسط خانه سازمان های مردم نهاد گناوه  امروز نیز کارگاه آموزشی حقوق رسانه بایدها و نبایدهای خبرنگاری تشکیل شد.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این کارگاه آگاهی بخشی به جامعه خبرنگاران شهرستان گناوه بود که  با تدریس وکیل توانمند هم استانی رسول سعادت نیا از وکلای پایه یک دادگستری به همت خانه سازمان های مردم نهاد گناوه و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد و گناوه پورت  در محل خانه سازمان های مردم نهاد برگزار شد.

وی گفت: خانه سازمان های مردم نهاد گناوه برگزاری کارگاه حقوق عکاسان و یا کارگاه های دیگری در حوزه حقوق رسانه  را در آینده در برنامه خود دارد.

کد خبر 4706082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =