سیاسیون قزوین در توسعه استان اهداف مشترک داشته باشند

قزوین- استاندار قزوین در آخرین روزهای مسئولیت خود به سیاسیون استان توصیه کرد در اهداف توسعه ای به اهداف مشترک فکرکرده و از پرداختن به منازعات سیاسی خودداری کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین در آخرین روزهای صدارت خودر در مسئولیت استانداری همچنان با انگیزه در حال افتتاح طرح ها، شرکت در جلسات و گفتگو با خبرنگاران و حل و فصل مشکلات استان است.

زاهدی این روزهای آخر نیز مانند جوانان با انگیزه و با اشتیاق در برنامه ها حضور دارد و گویی همچنان قرار است استاندار بماند و همچنان با روحیه آرام و صبور خود در مسیر خدمت رسانی با انگیزه است.

روز جمعه و در آخرین روز هفته دولت که زاهدی شاید آخرین افتتاح اداری خود را تجربه می کرد در روستای الولک به سوالات خبرنگار مهر پاسخ گفت و احساسش از رفتن از قزوین را نیز بیان کرد.

پرسیدم چه کارهای خوبی در استان در زمان شما صورت گرفت و چه کارهایی نیمه تمام ماند که زاهدی پاسخ داد: خیلی از کارهای مهم مثل خط انتقال سد طالقان باید تمام می شد که چون مشکل اعتباری داشت با تاخیر صورت گرفت البته ما یک راهکار دادیم و در حال تدوین آیین نامه  هستند تا خط انتقال از سد طالقان و سایر پروژه های مشابه بتواند با کمک بخش خصوصی اجرا شود.

استاندار قزوین بیان کرد: در تعاونی های مسکن مشکلات زیادی داشتیم و برخی پروژه ها شاید بیش از ۲۰ سال طول کشیده بود که بخشی را حل کردیم که علت توقف این بود که 
تصمیم گیری در تهران بود و بتدریج باید حل می شد و در این میان بخشی از آنها در دوران  مدیریت ما حل نشد.

وی اظهارداشت: باید پذیرفت هر روز یک نیاز جدیدی ایجاد می شود و یک مدیر همه آنها را نمی تواند برآورده کند و ما هم مشکلات اعتباری داشتیم ولی با همه محدودیت ها کارهای  خوبی شد.

زاهدی یکی دیگر از کارهای مهم دورا مسئولیت خود را اجرای طرح های آبیاری تحت فشار دانست و یادآورشد: در کشت گلخانه ای کارهای خوبی صورت گرفت و تعدادی ازمشکلات 
واحدهای صنعتی را موفق شدیم حل کنیم هرچند هنوز مشکلات برخی واحدها باقیست.

وی افزود: موضوع راه قزوین به تنکابن و رحیم آباد به کلاچای که مشکلات زیست محیطی داشت با پیگیری ها و کمک دکتر نوبخت ریس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دکتر کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور به مرحله خوبی رسیده و بزودی حل خواهد شد و طرح ادامه خواهد یافت.

استاندار تصریح کرد: در این میان ادامه مترو هشتگرد به قزوین از طرح های مهمی است که موافقت مرکز را گرفتیم که این پروژه ها به عمر مدیدریت یک استاندار نمی رسد اما قزوین  می تواند به یک مرکز توزیع مسافر از تهران به شمال و شمالغرب تبدیل شود و این کار محقق خواهد شد.

وی گفت: همچنین راه آهن قزوین به رشت کار سختی بود که به نتیجه رسید و در بدترین شرایط سرما این پلهای مسیر ساخته شد و از نظر اجرایی و فنی کار دشوار و پیچیده بود که به سرانجام رسید و در طول اجرا می توانست فاجعه ایجاد کند اما با تلاش متخصصان توانمند بخوبی اجرا شد.

نقاط قوت و ضعف استان قزوین

زاهدی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر پرسید استان قزوین چه نقاط قوت و ضعفی دارد اظهارداشت: بدون تردید نقاط قوت این استان بسیار زیاد است و از جمله نیروی انسانی  بسیار خوبی دار و اگر سرمایه گذار می آید به همین دلیل است و در قزوین نیروی کار فنی  فراوان وجود دارد.

وی بیان کرد: نکته دوم این که سابقه صنعت و کشاورزی در قزوین زیاد است که این ویژگی در توسعه مهم است و مردم صنعت را می پذیرند و در کنار آن با دشت قزوین که یک قابلیتمنحصر به فرد است شما ظرفیت بسیار عالی در کشاورزی دارید.

تهدید آب جدی است

وی در خصوص تهدید استان گفت: مهمترین تهدید استان قزوین کم آبی و مصرف بی رویه آب در بخش های کشاورزی است که استفاده بی رویه از آب توسعه استان را با خطر مواجه می کند و اگر برداشت آب را منطقی نکنیم هم بیابانزایی خواهیم داشت و هم بی آبی مردم را تهدید می کند که اثار آن در فرونشست زمین و کاهش ذخیره سفره های زیرزمینی دیده می شود که نگران کننده است.

زاهدی بیان کرد: این بی آبی آینده را تهدید می کند لذا باید کشاورزان کمک کنند و با صرفه جویی این منابع را صیانت کنند تا در آینده دچار بحران نشوند.

وی اظهارداشت: یکی از مشکلات استان سیاسی بودن و اختلافات سیاسی است که متاسفانه وقت مدیران اجرایی را می گیرد و توان سیاسیون به جای این که صرف ساختن شود برای منازعات  خودشان هدر می رود.

استاندار قزوین یادآورشد: بارها به سیاسیون استان گفته ام که شما در منافع مشترک مردم یکی باشید حالا یک زمان انتخابات است اما وقتی تمام شد همه با هم برای اهداف مشترک توسعه استان یکپارچه باشید.

زاهدی از احساس خود در رفتن از استان هم چنین اظهارداشت: از این که می روم به لحاظ شخصی خوشحال هستم اما به هر حال دل بستگی هایی بین من با مردم و مسئولان و خبرنگاران ایجاد شده که کمی برای من اوضاع را سخت می کند اما همین که رفقای زیادی پیدا کرده و در استان قزوین هم دوستان من بیشتر شده خوشحالم.

کلام آخر:

زاهدی استاندار ۷۰ ساله پس از حدود سه سال خدمت در مسئولیت استانداری قزوین امروز در شرایطی از این استان خواهد رفت که به دلیل تجربه بالا و بویژه اخلاقی توام با مهربانی و محبت توانست در قلوب بسیاری از مردم و مسئولان و خبرنگاران جا باز کرده و به آرامش استان کمک کند به طوری که حتی اصولگرایان کمتر در مقابل ایشان موضع گیری کردند و نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین نیز در کنار انتقاد همواره با احترام از استاندار یاد می کرد.

هرچند انتقاداتی به مدیریت آرام و شاید کمتر قاطعانه زاهدی وارد بود و برخی مدیران توانمند به سادگی از استان رفتند و کسی مانع آنها نشد و یا انتصاب برخی مدیران ضعیف در مسندهای مختلف و نیز برخورد نکردن با مسئولان ناکارآمد از ایرادهای این شخصیت آرام و بی حاشیه بود اما مصاحبه صورت گرفته نکات آموزنده ای دارد که می تواند مورد توجه اهالی سیاسی استان قرار گیرد.

بدون شک امروز باید در برخی رفتارهای گذشته بازنگری و برخی را اصلاح کرد که در این میان استفاده از رهنمودها و توصیه های استانداری که دیگر مسئولیت دولتی ندارد می تواند مورد توجه باشد.

بارها ایشان به تاثیرگذار بودن برخی شخصیت های بومی که امروز در خارج از استان همچنان در سطح ملی و استانی نقش آفرین هستند اشاره کرده و نقش آنها را صادقانه پذیرفته است و امروز هم تاکید دارد اگر در منافع توسعه ای استان سیاسیون بتوانند به وحدت نظر برسند حتما نتایج بهتری بدست خواهد آمد.

از فعالان سیاسی استان انتظار می رود تجارب و توصیه های زاهدی و سایر استانداران سابق و شخصیت های تاثیرگذار را جدی گرفته و امسال که در شرایط خاصی هستیم و در آستانه انتخابات خدا را در نظر گرفته و به گونه ای رفتار کنند تا مخالفت های آشکار و پنهان بویژه در انتصاب ها و نیز معرفی نامزدهای احتمالی مجلس به مسیری نرود تا باز هم این استان شاهد حضور چهره هایی جدید و ناتوان برای حضور در مجلس و یا پست های مدیریتی باشد.

شخصیت های خارج از استان با همه انتقادات فراوانی که به رفتار آنها در انتخاب مدیران وارد است همچنان شخصیت های مهمی در کشور هستند که حداقل در ظاهر هم که شده برای کمک به مردم و حل مشکلات استان عزم جدی دارند که می توان از این ظرفیت برای دستیابی به منافع مردم و توسعه استان به دور از نگاه سیاسی استفاده کرد.

امروز مردم خسته از بازی های سیاسی فقط دنبال حل مشکلات معیشتی، اشتغال، توسعه و گذران زندگی خود هستند که با یک اجماع حداقل در اهداف مشترک منافع عمومی که استاندار قزوین نیز به آن تاکید داشته اند می توان از همه چهره های سیاسی و تاثیرگذار داخل و خارج استان برای عمران و آبادانی بهره برد و به آرامش استان کمک کرد تا وقت سیاسیون برای مقابله با همدیگر هدر نرود.

کد خبر 4706286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =