کیفیت بخشی به آموزش و تقویت مبانی عملی در مدارس جدی است

قزوین- معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: توسعه پژوهش سرا و آزمایشگاه های مدارس برای کیفی سازی تحصیل، تقویت مبانی عملی و مهارت آموزی دانش آموزان در اولویت اصلی آموزش و پرورش است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در سفر به قزوین برای شرکت در مراسم اختتامیه مسابقات آزمایشگاهی و کدنویسی دانش آموزان کشور در گفتگو با خبرنگار مهر به سوالاتی در مورد اهداف برگزاری جشنواره های علمی، آزمایشگاهی، ضرورت توسعه فضاهای عملی، تجهیز پژوهش سراها و اولویت های امسال پاسخ گفت.

* برگزاری مسابقات آزمایشگاهی چه کمکی به تحقق اهداف سند چشم اندازی برای تقویت مبانی درک دروس می کند؟

با برگزاری مسابقات آزمایشگاهی حوزه دانش آموزی و دبیران برای غنی شدن محیط های یادگیری دانش آموزان تلاش می کنیم تا هم محیطی شاد برای آموزش و فراگیری دانش آموزان تامین شود و هم مبانی نظری دانش آموزان در حوزه کاربردی پیوند مناسبی داشته باشد.

همه اهداف جشنواره های دانش آموزی و معلمان، کیفیت بخشی به آموزش است و در این میان باید پذیرفت یک محیط یادگیری مساعد و جریان تربیتی و یادگیری فعالی در مدارس زمانی اتفاق می افتد که متولیان و دانش آموزان خودشان درگیر آموزش شوند و مسابقات آزمایشگاهی در این سطح را فراهم کنند.

* در حال حاضر در مدارس چقدر از آزمایشگاه استفاده می شود؟

تلاش ما این است که دانش آموزان در محیط های آموزشی خود در هر مقطعی که تحصیل می کنند در حد لازم امکانات آزمایشگاهی داشته باشند اما با توجه به محدودیت هایی که در استانها داریم از ظرفیت پژوهش سراهایی که مناسب هستند هم استفاده می کنیم که در این راستا همه دانش آموزان در سطوح ابتدایی، متوسطه اول و دوم می توانند از این امکانات بهره بگیرند.

نگاه ما تجهیز کردن پژوهش سراهای دانش آموزی در همه استان های کشور است و در حال حاضر در همه مراکز و مناطقی که بیش از ۱۰ هزار نفر جمعیت دانش آموزی دارند پژوهش سرای دانش آموزی راه اندازی شده و در سیاست های امسال ما هم توسعه آنها در اولویت است.

* چه تعداد پژوهش سرای دانش آموزی در کشور داریم و آیا توسعه آنها در دستور کار قرار دارد؟

در حال حاضر ۶۶۴ پژوهش سرا در کشور فعال است و در یک سال آینده نیز ۱۰ پژوهش سرای دیگر به این ظرفیت اضافه خواهد شد.

* طرح تعالی معلمان با چه هدفی اجرا می شود و در چه مرحله ای است؟
 
برنامه تعالی مدیریت یکی از سیستم های توسعه مدیریت آموزشگاهی محسوب می شود که حدود ۵ سال است در مدارس متوسطه اول و دوم، کاردانش و فنی و حرفه ای بکار گرفته شده و تلاش می کنیم این روش را که یک مدل بومی شده توسعه مدیریت آموزشی است پس از رفع اشکالات توسعه دهیم و مسیر اجرای آن را ساده تر کنیم.

این برنامه فرصتی است تا مدیران مدارس، بتوانند هوشمندانه تر عمل کنند و هدف گذاری های دقیق تری انجام دهند و روش های مشارکتی را برای برنامه ریزی واحدهای آموزشی بکار بگیرند و در کنار آن دارای چشم انداز باشند و از این چشم انداز مدرسه خود نیز نگهداری و آن را دنبال کنند.

در اجرای طرح تعالی مدیران و معلمان باید همه ارکان مدرسه را بسیج کنند تا به اهدافی که تعیین کرده اند دست یابند و به صورت مداوم فرآیندهای کاری را باز بینی کنند و با خودآگاهی که از جریان امور پیدا می کنند نسبت به اقدام و بهبود به موقع تلاش کرده و مسیر را اصلاح کنند.  

در شرایط فعلی بخش اعظمی از مدیران ما در حوزه آموزشی تحصیل نکرده اند و رشته تحصیلی آنها رشته دیگری است لذا مدیریت برنامه طرح تعالی می تواند این فرصت آموزش را در اختیار افراد قرار دهد و آنها را با مفاهیم مدیریت بیشتر آشنا کرده و اقدامات آنها را هدفمند کند به همین دلیل به عنوان یک سیاست اولویت دار در وزارتخانه دنبال خواهد شد.

* همچنان روشهای تدریس در مدارس ما مبتنی بر حفظ کردن مطالب است برای خروج از این وضعیت چه کرده اید؟

یک تجربه ای در آموزش و پرورش داریم که سالیان سال رایج بوده و نهادینه شده و آن هم اتکا به مبانی نظری است لذا وزارت آموزش و پرورش تلاش می کند از این حوزه فاصله بگیرد و با توجه به اهمیت حوزه مهارت آموزی در کشور، ما نیز در این حوزه تمرکز کرده ایم و مهارت آموزی را در سه عرصه دنبال می کنیم.

در نخستین حوزه موضوع مهارت آموزی در آموزش های فنی و حرفه ای و کار و دانش را که به صورت تخصصی کار را انجام می دهد مورد توجه قرار دارد و در برنامه دوم در سطح کتاب های درسی است مانند کتاب کارآفرینی دانش آموزان متوسطه نظری، درس کار و فناوری و کتاب فرهنگ و هنر که ناظر بر مهارت آموزی است و در این راستا فعالیت متفاوت تری که در سال های گذشته شروع شده در قالب ایران مهارت است که سعی می کند دانش آموزان متوسطه اول را با مهارت های متعدد آشنا کند تا آنها در فرایند انتخاب رشته تحصیلی هم هوشمندانه عمل کنند.

* برگزاری مسابقات آزمایشگاهی چقدر در مهارت آموزی دانش آموزان تاثیرگذار است؟  
 
 
جشنواره هایی که برگزار می کنیم در حوزه دبیران و دانش آموزان است و بعد از این که نیروهای توانمند و مستعد شناسایی شوند آنها را حفظ می کنیم و تلاش خواهد شد این افراد با پایگاههایی که بتوانند به صورت مستمر توانمندی خود را تقویت کرده و اشاعه دهند ارتباط بیشتری داشته باشند.

در حوزه دانش آموزی فرصت پرداختن مدرسه به فعالیتهای دانش آموزی وجود دارد البته هنوز ما اگرچه به صورت مستمر ارتباط داریم اما نهادی که بتواند به صورت متمرکز اینها را حفظ کند نداریم و در حال بستر سازی برای پیوند دادن این موارد در فضای مجازی و محیط واقعی هستیم تا دانش آموزان ارتباط خود را با محیط آموزشی و پژوهشی بیشتر حفظ کنند.

کد خبر 4706615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =