کوتاهی وزارت امور خارجه در امر به معروف اتباع خارجی

مشهد- رئیس ستاد امر به معروف خراسان رضوی گفت: امر به معروف اتباع خارجی در حیطه کاری ستاد ما نیست و کوتاهی از وزارت امور خارجه و نداشتن آمر به معروف هم‌زبان با آن‌ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعبدالله ارجاعی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی، صبح امروز، هم‌زمان با هفته احیا امر به معروف و نهی از منکر، در نشست خبری با همین موضوع اظهار کرد: در جامعه امروز ما، امر به معروف و نهی از منکر، خواستگاه و منشأ خود را ازدست داده و جابجا شده است.

وی افزود: امر به معروف، به دلایل مختلف در کشور ما به دین یا شعبه‌ای از دین و سیاست تغییر پیدا کرده است؛ در حالی که مبحثی عقلی است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی تصریح کرد: واجبات الهی شامل دو دسته عقلی و شرعی‌اند. چرا امر به معروف و نهی از منکر را یک مقوله دینی قلمداد می‌کنیم؟ امر به معروف و نهی از منکر یک موضوع فطری است؛ عقل فطری به نظارت همگانی سفارش می‌کند. حد اعلای نظارت، بعد از خود کنترلی، در عرصه بیرونی، نظارت همگانی است.

ارجاعی تأکید کرد: منشأ امر به معروف و نهی از منکر عقل است و مخالف این امر، مخالف دین نیست بلکه مخالف عقل است.

وی در ادامه عنوان کرد: هرچیزی که باعث اعتلای بشریت شود، معروف است و هرچیزی که او را به انحطاط ببرد، منکر است.

دبیر ستاد امر به معروف نهی از منکر استان ضمن بیان اینکه عدم توجه به مسئله حجاب، بنیان خانواده را برهم می‌زند، در خصوص تولیدکنندگان لوازم آرایشی گفت: بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم آرایشی، کم‌مصرف‌ترین‌ها هستند. زیرا آن‌ها تحقیق کرده‌اند و بیشترین اطلاعات را از زیان این وسایل دارند.

ارجاعی خاطر نشان کرد: اولویت امر به معروف و نهی از منکر، اصلاح مدیران و مسئولان است. تا زمانی که مسئولان اصلاح نشوند، جامعه تغییر نخواهد کرد. ظاهر مردم، باطن مسئولان است. مسئولی که بچه‌هایش در خارج هستند، چگونه می‌تواند در جامعه با این مسئله مقابله کند؟ وقتی وسایل منزلش خارجی است چگونه می‌خواهد در زمینه اقتصاد مقاومتی دفاع کند؟

وی افزود: بی‌تفاوتی شرط انسانیت نیست؛ همه ما مسافران یک کشتی هستیم.

دبیر ستاد امر به معروف استان ضمن ارائه آمارهایی ابراز کرد: مجموعاً ۵۱۱ برنامه در سطح استان اجرایی می‌شود؛ ۳۲۴ برنامه در شهرستان و ۱۵۰ برنامه در سطح ادارات برگزار می‌شود.

ارجاعی همچنین گفت: برنامه‌های ما، از دیروز و قبل از خطبه‌های نماز جمعه آغاز شده است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به تقدیر از برترین‌های امر به معروف، معرفی زن الگو، تقدیر از زنان برتر استان در عرصه‌های علمی و هنری، تقدیر از طلایه‌داران معروف که به تعداد ۹۸۰۰ نفر در مشهد هستند، تکریم و تعظیم خانواده شهدا، تقدیر از برترین‌های تولیدکنندگان و صنعت‌گران، تقدیر از برترین‌های نظام تعلیم و تربیت، نشست‌های علمی تخصصی در دانشگاه و حوزه علمیه، کرسی‌های آزاداندیشی و اتاق گفتگو، نشست تخصصی با تشکل‌های امر به معروف و نهی از منکر، مانورهای تذکر و صبحگاه‌هایی در یگان‌های نظامی و انتظامی اشاره کرد.

وی ادامه داد: نشست اصلی ستاد هم در دفتر نماینده ولی‌فقیه و با حضور استاندار برگزار می‌شود. همچنین برنامه داریم مناظره تلویزیونی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر برگزار کنیم.

دبیر ستاد امر به معروف استان در ادامه اظهار کرد: تا به حال یک میلیون تذکر زبانی صورت گرفته اما حتی یک پرونده قضائی هم نداریم. این مسئله نشان‌دهنده این است که اگر درست آموزش داده شود، مردم دین‌گریز نیستند. اگر جایی مشکل دارد، در شیوه بیان است نه در دریافت مردم.

ارجاعی افزود: یکی از وظایف ستاد، نظارت بر دستگاه‌ها است. در سال ۹۷، ۲۰۰ گزارش قابل اعتنا در این خصوص دریافت کرده‌ایم.

وی همچنین عنوان کرد: مشکل ما با مداحان نیست بلکه، مشکل هیئت‌های مذهبی هستند که مجوز سازمان تبلیغات را ندارند. اگر همین مداحان نبودند، سطح دین‌داری و آشنایی ما با اهل بیت کم‌تر از این‌ها بود.

دبیر ستاد امر به معروف خراسان رضوی در خصوص عدم دخالت ستاد در امر به معروف اتباع خارجی افزود: این موضوع در حیطه کاری ما نیست و کوتاهی از وزارت امور خارجه و نداشتن آمر امر به معروف هم‌زبان با آن‌هاست.

کد خبر 4706756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =