تکثیر مشکلات درصنعت چاپ همدان/کمیته مشورتی گره‌های کار را پیداکند

همدان - صنعت چاپ در همدان وضعیت قابل قبولی ندارد و چاپخانه داران با مشکلات کوچک و بزرگی دست و پنجه نرم می کنند که رفع آنها نیازمند همت همگانی است.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: شاید وقتی که گوتنبرگ برای نخستین بار ماشین چاپ را اختراع کرد و کار چاپ را انجام داد، هرگز تصور نمی‌کرد که اختراعش تا این اندازه مورد توجه مردم قرار گرفته و به سرعت در جهان گسترش یابد چراکه امروزه صنعت چاپ سهم بزرگی را در جوامع مختلف دنیا به خود اختصاص می‌دهد و از مدارس، کتابخانه‌ها و اداره‌های کوچک گرفته تا سازمان، وزارتخانه‌ها و بخش‌های مهم هر کشور هر یک به نوعی به وجود این صنعت نیازمندند.

با این حال صنعت چاپ کشور با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و بسیاری از نهادها و ارگان‌ها بدون توجه به عواقب آن، تلاش چندانی جهت برطرف کردن این مشکلات نمی‌کنند که از جمله آنها نبود سرمایه لازم جهت واردکردن دستگاه‌ها و تجهیزات به‌روز در زمینه چاپ دیجیتال است موجب شده تا دستگاه‌هایی که استفاده می‌ شوند فرسوده شده و درنتیجه کیفیت و سرعت کار کاهش یابد.

صنعت توریسم در جهان حدود ۵۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دارد اما صنعت چاپ دارای هزار میلیارد دلار گردش مالی است به این معنا که صنعت چاپ در کشور می ‌تواند دو برابر صنعت توریسم سودآور باشد لزوم توجه به حل مشکلات صنعت چاپ آنجا قوت می گیرد که گفته می شود صنعت توریسم در جهان حدود ۵۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دارد اما صنعت چاپ دارای هزار میلیارد دلار گردش مالی است به این معنا که صنعت چاپ در کشور می ‌تواند دو برابر صنعت توریسم سودآور باشد، اما به دلیل بی‌توجهی، این صنعت جایگاه مناسبی ندارد.

صنعت چاپ در سطح کلان با مشکلاتی از قبیل تعریف نامناسب صنعت چاپ در داخل کشور، ناتوانی در تعیین متولی متناسب با فعالیت این صنعت، استراتژی بر اساس برنامه‌ریزی‌های بلندمدت، میان‌مدت و بر اساس سند چشم‌انداز واقع‌گرایانه و نداشتن بودجه و سرمایه کافی برای این صنعت مواجه است و از سوی دیگر وجود رقابت میان چاپخانه‌های دولتی و خصوصی نیز مطرح می شود.

در این خصوص چاپخانه داران همدانی نیز با مشکلات بسیاری روبرو هستند که آینده این صنعت را در این منطقه مبهم کرده به طوری که عضو هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران استان همدان در این خصوص صنعت چاپ را صنعتی نوآور دانست و گفت: این حوزه به حمایت ویژه و سرمایه گذاری نیاز دارد.

امین خضریان بابیان اینکه صنعت چاپ، یک فراصنعت بوده و در دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است، گفت: در حال حاضر صنعت چاپ به دو بخش صنعتی و فرهنگی تقسیم می شود.

وی با تاکید بر اینکه صنعت چاپ نوآور است و بروزرسانی، تفکیک وظایف و مسئولیت ها در این حوزه ضروری است، اظهار داشت: صنعت چاپ استان همدان با مشکلات زیادی مواجه است که حل آنها نیازمند حمایت از این بخش است.

همدان توانمندی خوبی در حوزه چاپ دارد

وی جلوگیری از خروج کار از استان را مهمترین درخواست اتحادیه چاپخانه داران استان همدان عنوان کرد و ادامه داد: استان همدان توانمندی خوبی در حوزه چاپ دارد و امکانات موجود می تواند پاسخگوی نیازهای استان باشد.

خضریان با بیان اینکه در صنعت چاپ برای تامین مواد اولیه، ماشین ها و تامین مرکب به طور کامل وابسته هستیم، عنوان کرد: تحریم ها در این حوزه نیز بی تاثیر نبوده است.

خضریان حمایت از روند بازسازی و نوسازی ناوگان چاپ نشر و بسته بندی با اعطای تسهیلات مستقیم را مورد تاکید قرار داد و گفت: این صنعت طی چند سال اخیر متحمل هزینه‌های بالا شده و درعین‌حال از قبل نیز برای تأمین مواد اولیه دچار مشکل بود اما بروز مشکل ارزی طی سال های اخیر این مشکلات را دوچندان کرد.

چاپخانه‌ها برای تأمین مواد اولیه نیاز شدیدی به نقدینگی دارند

وی با بیان اینکه در حال حاضر چاپخانه‌ها برای تأمین مواد اولیه نیاز شدیدی به نقدینگی دارند، اظهار داشت: قبلاً این امکان وجود داشت که چاپخانه‌دار بتواند از اعتبار خود برای خرید ملزومات استفاده کند اما در حال حاضر وضعیت این چنین نیست.

خضریان گفت: بالا رفتن شدید هزینه‌ها بر مشکلات افزوده و وضعیت اقتصادی جامعه به‌گونه‌ای است که امکان جبران این هزینه با افزایش سود وجود ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز با بیان اینکه برای بررسی مشکلات حوزه چاپ و نشر استان همدان و تفکیک وظایف این دو حوزه، کمیته تخصصی و اتاق های مشورتی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تشکیل می شود، گفت: این صنعت یکی از اصول زیربنایی توسعه فرهنگی است.

رضا احسانی با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه، صنعت چاپ استان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، گفت: همدان در حوزه چاپ ظرفیت های قابل توجهی دارد و معرفی پتانسیل های این حوزه می تواند در جذب سرمایه گذار و توسعه صنعت چاپ استان موثر باشد.

۱۳۸ واحد چاپی دارای مجوز در استان همدان فعال است

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳۸ واحد چاپی دارای مجوز در استان همدان فعال است، افزود:  از این تعداد ۵۳ واحد چاپ افست، ٢٠ واحد چاپ سیلک، ۵۸ واحد چاپ دیجیتال، ۵ واحد لیتوگرافی و ٢ واحد جعبه سازی هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان عنوان کرد: طی نیمه نخست امسال ۴ مجوز دائم و ۵ موافقت تأسیس موقت برای فعالان حوزه چاپ صادر شده است.

وی با تاکید بر تلاش در راستای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی در راستای رونق فضای کسب و کار فعالان این حوزه، گفت: برنامه ریزی و اقدامات مناسب برای تسهیل در واردات مواد اولیه به منظور تامین مواد مورد نیاز چرخه تولید واحدهای چاپی مدنظر است.

احسانی زیبایی صنعت چاپ و نشر را ترکیبی بودن آن دانست و افزود: برآیند این ترکیب زیبا نتیجه فرهنگی داشته و این فرآیند در توسعه فرهنگی کشور نقش اصلی را ایفا می کند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه موضوع واگذاری مسئولیت های حوزه صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن، تجارت در مجلس مطرح شده است، گفت: بخش صنعتی این حوزه باید به وزارت صمت واگذار شده و نظارت بر تولیدات و بخش محتوایی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

حمیدرضا حاجی بابایی گفت: همدان با سرعت قابل توجهی در حال پیشرفت بوده و از موقعیت و جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است و تلاش می کنیم همدان را از لحاظ بخش های مختلف به یک قطب منطقه ای تبدیل کنیم.

همدان پتانسیل تبدیل شدن به قطب صادرات محصولات چاپی دارد وی افزود: این شهر از ظرفیت هایی برخوردار است که می توانیم برای بهره مندی در حوزه های گوناگون از قبیل حوزه چاپ و نشر کشور را به همدان فرا بخوانیم.

وی با تاکید بر اینکه استان همدان پتانسیل تبدیل شدن به قطب صنعت چاپ و صادرات محصولات چاپی دارد، افزود: اگر می خواهیم شهر همدان توسعه همه جانبه داشته باشد، باید به صنعت چاپ به عنوان یکی از پایه های اصلی توسعه توجه کنیم.

وی با یاداوری اینکه یکی از ضروریات امروز این است که صنعت چاپ به سمت کسب و کار دیجیتال و ایجاد استارت آپ ها پیش برود، گفت: درحال حاضر ۱۳۸ واحد چاپی دارای مجوز در همدان فعال است و یک هزار نفر در این زمینه فعالیت می کنند که این آمار نشان دهنده ظرفیت قابل توجه استان همدان در حوزه صنعت چاپ است.

درست است که همدان ظرفیت های بسیاری برای توسعه دارد و می توان با اتکا به این ظرفیت ها می توان به توسعه رسید اما آنچه مشهود است اینکه با نگاهی به وضعیت حاکم بر استان همدان به وضوح مشاهده می شود که اگر فضای فعلی تغییر نکند و چاپخانه داران همچنان با این مشکلات دست و پا گیر روبرو باشند آینده خوبی در انتظار صنعت چاپ استان همدان نخواهد بود و شاید ورشکستگی دامن آنها را بگیرد.

کد خبر 4707002

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =