اجرای نمایش «کورگم ها» در قروه/ تیر فقر به افکار آدمی روایت شد

قروه- «کورگم ها» روایتی است از تیر فقر به افکار آدمی که باعث کوری و پوچ انگاری می شود؛ نمایشی از زندگی های فراموش شده که توسط گروه تئاتر «پیدا» در قروه به اجرا درآمد.

به گزارش خبرنگار مهر، چهار مرد، چهار هویت گم شده که هر کدام به دلیل فقر و نداری جنازه های تازه به خاک سپرده شده را شناسایی و از زیر خاک بیرون کشیده و به فروش می رسانند.

در این میان یک شب ناگهان اتفاقی می افتد. جنازه ای بی صاحب را از یک گور بیرون می کشند و متوجه می شوند که این جنازه یک زن است. یک زن یا یک مادر. مادری که از تنگی قبر می گوید و از تنهایی. همین جا خط قرمز آنان شکسته شده و بینشان درگیری ایجاد می شود. همین جا قصه گورهای بی صاحبی که برای این افراد غنیمت است، به زبان می آید.

این روایت نمایش «کورگم ها» است. داستان زندگی های فراموش شده و آدم های کوری که از درد بی پولی و نداری راه و روش زندگی را گم کرده اند. آدم هایی که دیگر از همه چیز بریده و حاضرند دست به هر کاری بزنند.

این نمایش به نویسندگی «میثم فرهمندیان» و طراحی و کارگردانی «ایوب طالب پور» این روزها توسط گروه نمایش پیدا در قروه در حال اجرا شدن است. نمایشی که یک نگاه آسیب شناسانه با موضوعی اجتماعی دارد و همین بهترین درونمایه برای برقراری ارتباط تماشاگر با با نمایش «کورگم ها» است.

کنکوریهای هنر خود را محک زدند

کارگردان و طراح نمایش «کورگم ها» در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: این نمایش در مورد ۴ آدم است که از فرط بیکاری و مشکلات اجتماعی روی می آورند به درآوردن جسد و فروختن آن و بعد از دو سال جسد یک زن را بیرون آورده و این باعث اختلاف میان افراد می شود و به ترتیب یکی یکی کشته می شوند.

«ایوب طالب پور» از واقعی بودن این جریان در دنیا گفت. «براساس تحقیقاتی که انجام شده این جسد فروشی وجود دارد و تقریباً در دنیا بسیاری به این کار می پردازند و می توان گفت حقیقت تلخی است که می طلبد واکاوی شود.»

او به گروه بازگری این نمایش اشاره کرد. «بیشتر بازیگران نمایش از بچه هایی بودند که کنکور هنر داده اند و در واقع با این کار خود را محک زدند و این تجربه ای است برای جوانانی که می خواهند وارد عرصه نمایش شوند.»

نبود سالن نمایش؛ درد بی درمان تئاتر قروه

درد بی درمان تئاتر قروه باز می گردد به همان نبود سالن نمایش و حمایت نکردن مسئولان و متولیان امر از هنر نمایش. هر بار که نمایشی چه صحنه ای و خیابانی از سوی گروه تئاتر «پیدا» در قروه اجرا می شود هیچکدام از صندلی ها به نقش مسئولان رنگ نمی گیرند و جای خالی آنان همیشه لمس می شود. این در حالی است که هنر نمایش بهترین فرصت برای فرهنگ سازی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی بوده و همین حضور نیافتن مسئولان خود باعث می شود انگیزه ها کم و امیدها به ناامیدی برسند.

نبود سالن نمایش خود زخمی است بر بدنه تئاتر قروه که با وجود این مشکل، حمایت نکردن مدیران از نمایش های در حال اجرا نشان می دهد هیچ دغدغه ای در حوزه فرهنگ برای مسئولان مهم نیست.

نمایش «کورگم ها» با ۴ بازیگر مرد و یک بازیگر زن از چهارم تا نهم شهریور ماه سال جاری در پلاتو پیدا واقع در کانون شهید مطهری شهرستان قروه برای علاقه مندان به عرصه نمایش به اجرا در می آید.  

کد خبر 4707021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =