مخازن آب‌های زیرزمینی استان سمنان ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری دارد

سمنان - معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی سمنان بابیان اینکه مخازن آب‌های زیرزمینی استان ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری دارد، گفت: بر این اساس سند بهره وری آب استان تدوین‌شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، لطف‌الله رضایی بعدازظهر شنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی اداره کل جهاد کشاورزی سمنان بابیان اینکه مخازن آب‌های زیرزمینی استان ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری دارد، ابراز داشت: بر این اساس به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب سند بهره‌وری آب تهیه و تدوین‌شده است.

وی ضمن بیان اینکه یکی از راه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی رعایت الگوی کشت و توسعه کشت نشایی است، افزود: در این نشست علاوه بر دو مورد مذکور بر ارتقای ضریب مکانیزاسیون، اصلاح و بهسازی باغات و کشت گیاهان دارویی مقاوم به خشکی تاکید شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی سمنان بابیان اینکه مخازن آب‌های زیرزمینی استان سالانه بین یک الی دو و نیم متر کسری مواجه است، ابراز داشت: با توجه به اینکه منبع تولید آبی وجود ندارد لذا می‌بایست به سمت روش‌های نوین گام برداشت که در این راستا طی سنوات گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته است.

رضایی بابیان اینکه تا پایان سال گذشته حدود ۷۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب بخش کشاورزی صرفه‌جویی شده است، تصریح کرد: این آمار گواه خوبی بر تداوم انجام سند بهره‌وری آب و توسعه آن در تمامی نقاط استان سمنان قلمداد می‌شود لذا برنامه‌های عملیاتی مؤثر دیگری نیز در طرح گنجانده‌شده است.

وی افزود: کشت علوفه‌های جدید، توسعه گیاهان دارویی کم‌آب بر، انتقال بخشی از کشت بهاره به پاییزه، خاک‌ورزی حفاظتی، مبارزه با آفات بیماری‌ها و علف‌های هرز در باغات و اراضی شیب‌دار، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری باهدف صرفه‌جویی در مصرف آب نیز در این سند در دستورکار قرار دارد.

کد خبر 4707178

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =