کردستان و هزار راه نرفته/بهره برداری از پروژه های توسعه محور

سنندج - بهره برداری از پروژه های توسعه محور در کردستان یکی از مواردی است که می تواند طعم تلخ محرومیت در استان را کاهش دهد و کام مردم را شیرین و هزار راه نرفته را برای حرکت بهتر پیدا کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، زیبا امیدی فر: هفته دولت فرصتی است برای بیان خدماتی که مجموعه دولتمردان در راستای روند توسعه انجام می‌دهند. در این میان آنچه بیشتر از همه به نگاه افکار عمومی می‌نشیند؛ باز می‌گردد به پروژه‌هایی که ملموس و مهم بوده و ارتباط نزدیکی با مردم و توسعه همه جانبه دارد. همانند گازرسانی به روستاها، آبرسانی، مسکن روستایی، راهسازی، پروژه‌های مرتبط به حوزه فرهنگ و هنر در کنار پروژه‌های اشتغالزایی و کشاورزی و مدرسه سازی و دیگر موارد.

در این راستا نقش این پروژه در مناسبت‌های مختلف برای مناطق محروم و کم برخوردار بیشتر اهمیت دارد و قطع به یقین بیشتر هم دیده می‌شود. همانند استان کردستان که در هفته دولت بنابه اظهارات استاندار کردستان ۲۲۸ پروژه عمرانی با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید که از این تعداد ۱۸۳ پروژه با ۱۵۰ میلیارد تومان در بخش عمران در حوزه‌های مختلف و ۴۵ طرح سرمایه گذاری با ۶۰ میلیارد تومان اعتبار و۷۳۰ نفر اشتغال افتتاح شد.

بهره برداری از ۲۵ واحد تولیدی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از افتتاح ۲۵ واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۹۰۰ نفر به مناسبت هفته دولت در کردستان خبر داد.

به گفته محمد دره وزمی از جمله واحدهای قابل افتتاح استان در هفته دولت، بتن گازی در سنندج با ظرفیت ۷۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری ۱۲.۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۵ نفر است.

وی افزود: واحد تولید کننده اوراق فشرده چوبی و روکش ملامینه با سرمایه‌گذاری ۴۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۶۷ نفری از دیگر واحدهای قابل افتتاح در هفته دولت است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: واحد تولید کننده چراغ‌های ال ای دی دار و لامپ ال ای دی با ظرفیت سه میلیون عدد و با سرمایه‌گذاری دو میلیارد تومانی و اشتغالزایی ۳۰ نفر در این ایام افتتاح می‌شود.

دره وزمی یادآور شد: واحد تولید کننده کنسانتره آهن با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد تومانی و اشتغال ۷۸ نفر از دیگر طرح‌های قابل افتتاح استان در هفته دولت امسال است.

وی با اشاره به اینکه دو واحد با سرمایه‌گذاری خارجی هم در این ایام افتتاح می‌شوند، یادآور شد: واحد تولیدکننده لوازم خانگی (تلویزیون، آب سردکن و ساندویچ ساز) با ظرفیت ۱۵۰ هزار دستگاه و سرمایه‌گذاری ۳.۴ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۰۰ نفر در شهرستان سقز افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: واحد تولیدکننده سیگارت فیلتردار با ظرفیت پنج میلیارد نخ و انواع تنباکوی معطر معسل با ظرفیت ۵۰۰ تن از دیگر واحد سرمایه‌گذاری خارجی قابل افتتاح در این ایام است.

دره وزمی در پایان سخنان خود گفت: سرمایه‌گذاری واحد ذکر شده ۱۵۰ میلیارد تومان است که برای ۳۱۰ نفر هم شغل ایجاد کرده است.

طرح گازرسانی در حوزه روستایی و صنایع

به گفته مدیرعامل شرکت گاز کردستان در هفته دولت ۱۵۱ طرح گازرسانی در حوزه روستایی و صنعتی در این استان افتتاح و کلنگ زنی شد.

احمد فعله گری در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در هفته دولت ۵۱ پروژه گازرسانی روستایی کلنگ زنی شد و همچنین عملیات اجرای پروژه گازرسانی به ۱۵ روستا و گازرسانی به ۸۵ واحد صنعتی در استان به بهره برداری رسید و یا عملیات اجرایی آن شروع شد.

وی افزود: با گازرسانی به ۵۱ روستای استان کردستان در هفته دولت تعداد روستاهای بهره‌مند از گاز طبیعی در استان از هزار و ۱۷۳ روستا به هزار و ۲۲۴ روستای گازدار افزایش یافت.

فعله گری با اشاره به اینکه درصد نفوذ گاز طبیعی در خانوارهای روستایی به بیش از ۸۹.۳ درصد رسید، ادامه داد: با گازدار شدن این تعداد از روستاها حدود دو هزار و ۶۱۱ خانوار به مصرف کنندگان گاز طبیعی اضافه شدند.

وی با بیان اینکه برای اتمام عملیات ۵۱ روستای گازدار شده اعتباری بالغ بر ۳۲۸ میلیارد ریال هزینه شده است، یادآور شد: در شهرستان بانه هشت روستا، بیجار شش روستا، دهگلان یک روستا، دیواندره دو روستا، سقز شش روستا، سنندج ۱۱ روستا، قروه شش روستا، کامیاران شش روستا و مریوان نیز پنج روستا صاحب گاز شدند.

فعله گری در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: همچنین در بخش صنعتی نیز تعداد ۸۵ واحد از نعمت گاز طبیعی بهره مند شدند که بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه در بر داشته است.

مطابق اظهارات این مقام مسئول در بانه ۱۲ واحد صنعتی با حجم جایگزینی ۶۷۶ متر مکعب در ساعت، سقز ۱۹ واحد صنعتی با حجم جایگزینی دو هزار و ۳۲۰ متر مکعب در ساعت، قروه ۶ واحد صنعتی با حجم جایگزینی ۷۴۲ متر مکعب در ساعت، دهگلان یک واحد صنعتی با حجم جایگزینی ۶۱۰ متر مکعب در ساعت از گاز طبیعی برخوردار شدند.

همچنین دیگر شهرستانهایی که به گاز طبیعی دست یافتند شامل بیجار با پنج واحد صنعتی با حجم جایگزینی ۴۴۷ مترمکعب در ساعت، کامیاران چهار واحد صنعتی با حجم جایگزینی ۳۴۲ مترمکعب در ساعت، سنندج ۱۹ واحد صنعتی با حجم جایگزینی دو هزار و ۸۱۵ متر مکعب در ساعت، مریوان ۱۳ واحد صنعتی با حجم جایگزینی هزار و ۶۵ متر مکعب در ساعت و دیواندره شش واحد صنعتی با حجم جایگزینی هزار متر مکعب در ساعت و با حجم جایگزینی کل ۱۰ هزار و ۱۷ متر مکعب بر ساعت بودند.

راه اندازی تنها سایت تولید بذر جو کردستان

از دیگر طرح‌های مدنظر در این مدت سایت فرآوری و تولید بذر جو کردستان در شهرستان قروه بود که با اعتبار یک میلیارد تومان با سطح زیر کشت هزار تنی افتتاح و به بهره برداری رسید.

رئیس تعاون روستایی شهرستان قروه در مراسم افتتاح این پروژه اعتبار هزینه شده برای این سایت را یک میلیارد تومان دانست و اظهار داشت: از این میزان ۲۵۰ میلیون تومان مختص به سازمان مرکزی بانک توسعه تعاون و مابقی توسط متقاضی تأمین شده است.

به گفته «مجتبی اسدی» این پروژه برای ۳ نفر به صورت مستقیم و ۵ نفر به صورت غیرمستقیم و فصلی اشتغالزایی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری از طریق این سایت هزار تن جو بذری از کشاورزان قروه، دهگلان، دیواندره و کامیاران خریداری شده، افزود: بذرهای خریداری شده در ۶ رقم شامل ۳ رقم آبی و ۳ رقم دیم و در ۵ طبقه بذری (پرورشی، مادری و گواهی شده) هستند.

اسدی سطح زیر کشت هزار تن در این سایت را شامل ۵۵۴ هکتار دیم و ۲۰۰ هکتار آبی دانست و تصریح کرد: این پروژه از سال ۹۷ به صورت موقت آغاز به کار کرد و در حال حاضر با دریافت مجوز از مرکز تحقیقات بذر و نهال کشور فعالیت رسمی دارد.

مطابق اظهارات وی این سایت در سال اول مقدار بذر پایه ۵۰ تن بوده که هم اکنون به هزار تن رسیده و با راه اندازی آن مشکل بذر جو استان مرتفع گردیده است.

اجرای طرح‌های مسکن روستایی در قروه

طرح‌های مسکن روستایی شامل مقاوم سازی، بهسازی و بازسازی در شهرستان قروه از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح و به بهره برداری در قروه بود.

به گفته رئیس بنیاد مسکن قروه از محل اعتبارات تخصیصی بنیاد مسکن قروه آسفالت معابر روستایی انجام شده است که هم اکنون چهار روستا بهسازی معابر و آسفالت انجام شده و یا در حال کار بوده و مابقی هم در دست اقدام است.

محمد مهدی محمدی همچنین به بازسازی مسکن‌های روستایی آسیب دیده در اثر بارندگی‌های فروردین ماه اشاره کرد و افزود: از محل تخصیص حوادث هم برای واحدهای آسیب دیده از بارندگی‌های فروردین ۹۸، تعداد ۷۳ روستا بازسازی شده و در حال بازسازی هستند و ۵۶۰ واحد مانده‌اند که هم در مرحله معرفی به بانک و پرداخت تسهیلات هستند.

وی میزان تسهیلات پرداختی در این زمینه را ۲۱ میلیون تومان بلاعوض و ۵۵ میلیون تومان هم تسهیلات با کارمزد ۴ درصد عنوان کرد.

محمدی همچنین از مقام سازی تعداد ۳۶ واحد مسکونی آسیب دیده بر اثر زلزله کرمانشاه خبر داد و گفت: در این زمینه ۴۰ میلیون تومان تسهیلات با ۴ درصد و ۵ میلیون تومان هم به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود و در کل برای این ۳۶ واحد یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان اعتبار تخصیصی برای قروه بوده است.

وی همچنین میزان تسهیلات پرداختی به صورت بلاعوض را در کل ۱۸۰ میلیون تومان در کنار تحویل ۲۸۸ تن سیمان رایگان دانست و تصریح کرد: تا کنون در روستاهای شهرستان قروه تعداد ۸ هزار و ۹۱۹ واحد مسکن روستایی مقاوم سازی شده است.

این موارد تنها بخشی از پروژه‌های توسعه محور در استان بود و انتظار می‌رود با تلاش و پیگیری بیشتر تمامی پروژه‌های ناتمام و البته مهم زودتر از صف اعتبارات خارج و رنگ و نوایی به خود گرفته و بخشی از مشکلات جامعه را رفع نمایند.

هرچند نمی‌توان تأثیر این چنین طرح‌ها را در روند توسعه کتمان کرد اما باید سعی شود پروژه‌ها از این مسیر تکراری خارج و به سمت و سوی اشتغال و تولید حرکت کند. مقوله‌ای که نیاز اساسی جامعه امروز است.

کد خبر 4707616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =