«نور عقل» منتشر شد/رد «قیاس» و شناخت عقل در پرتو معارف اهل بیت

کتاب «نور عقل» نوشته سیدمحمد بنی هاشمی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز فرهنگی انتشاراتی منیر، کتاب «نور عقل» نوشته سیدمحمد بنی هاشمی را با شمارگان هزار نسخه، ۲۳۶ صفحه و بهای ۳۵ هزار تومان منتشر کرد.

کتاب شامل چهار بخش کلی است. بخش اول به «شناخت نور عقل» براساس وجدان و تذکرات اهل بیت اختصاص یافته که در ضمن آن، رابطه میان نور علم و نور عقل نیز مورد بحث قرار گرفته است. بخش دوم کتاب با عنوان «بررسی نظریات مشهور در تعریف عقل» به نقد و بررسی تعاریف فلسفی و نگاه فیلسوفان به مساله عقل اختصاص پیدا کرده است.

در بخش سوم با عنوان «حجیت ذاتی، عقلی و عقلایی» بحث بسیار مهم «حجت» عقل مطرح شده که در آن ابتدا سه مرتبه حجیت ذاتی، عقلی و عقلایی به صورت دقیق بیان شده و سپس به نقد و بررسی «حجیت» در منطق و فلسفه پرداخته شده است. در این بخش نویسنده اشاره کرده که در علوم بشری معنایی که از عقل مراد و مستفاد می‌شود اشتباه است.

در بخش پایانی کتاب، تحت‌عنوان «نقص و کمال بهره مندی از نور عقل» به ترتیب زمینه‌های بهره‌مندی بیشتر از «نور عقل» و زمینه‌های محجوب شدن از «نور عقل» معرفی شده‌اند.

بحث نویسنده در بخش سوم کتاب به مساله قیاس به طور مفصل پرداخته و آن را رد کرده است. «قیاس» به باور نویسنده مهم‌ترین مفهومی است که باعث انحرافات و اظهار نظرهای بی‌جا نسبت به دین شده است. به عبارتی اشکالاتی که در جوامع مختلف در طول تاریخ به عنوان عقل و عقلانیت بر اعتقادات و احکام دین وارد شده در اصل برخاسته از «قیاس» است. بنابراین برای شناخت صحیح عقل باید آنچه را که به غلط عقل پنداشته می‌شود، مورد شناسایی قرار داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد بنی‌هاشمی، استاد حوزه و دانشگاه است. «رمز عاشورا: درس بندگی از سیرت حسینی (ع)»، «غربت امام عصر»، «کتاب توحید: معرفت خدا و آثار و احکام آن»، «گوهر قدسی معرفت»، «انوار ملکوت: تبیین حقیقت و اوصاف «نور» در آثار میرزا محمدمهدی غروی اصفهانی»، «پیمان غدیر»، «درآمدی بر تربیت عقلانی: راهبرد فضاسازی و پیامدهای آن»، «در ضیافت ضریح: پژوهشی درباره‌ی زیارت اهل بیت (ع)» و… عناوین شماری دیگر از تالیفات منتشر شده بنی هاشمی است.

کد خبر 4707758

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =