بیرق عزای حسینی در همدان برپا شد/محرم ایستگاهی برای معرفت افزایی

همدان - محرم یک فرصت استثنایی برای معرفت افزایی است که هر سال تکرار می شود و مردم همدان با عزاداری در وصف شهدای دشت نینوا ارادت خود را به سالار شهیدان اعلام می‌کنند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: ماه محرم که فرا می‌رسد مردم پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین همچون دیگر شهرهای ایران اسلامی با آئین‌های فرهنگی و تاریخی خود به عزاداری برای سرور و سالار شهیدان می‌پردازند.

مردم شهرهای مختلف استان همدان از چند روز قبل از فرا رسیدن ماه محرم شهر را سیاه پوش کرده و با برپایی موکب‌های عزای حسینی؛ خود را برای ادای احترام به شهدای دشت کربلا آماده می‌کنند و هر منطقه با آداب و رسوم خاصی به استقبال محرم رفته و با عزاداری در وصف شهدای دشت نینوا ارادت خود را به سالار شهیدان اعلام می‌کنند.

نصب پرچم‌های مشکی و سبز در کوچه پس کوچه‌های شهر همدان

سیاه پوش کردن معابر و حسینیه‌ها، برپای موکب‌های صلواتی و نصب پرچم‌های مشکی و سبز در کوچه پس کوچه‌های شهر همدان درست چند روز قبل از فرارسیدن محرم، از جمله رسم و رسوم همچنان پا برجا در همدان است.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان در همین خصوص با بیان اینکه فضاسازی و اکران طرح‌های فرهنگی و تبلیغات محیطی و سیاه پوش کردن شهر در ایام محرم و صفر با همکاری مناطق چهارگانه شهرداری همدان انجام خواهد شد، گفت: فضای امسال در شهر با برنامه ریزی صورت گرفته توسط شهرداری همدان، فضایی متفاوت خواهد بود

وحید علی ضمیر از اقدامات این ایام را تبلیغات ویژه محرم بر روی تلویزیون‌های شهری و در نظر گرفتن پایه بنرهای سطح شهر به هیئت‌ها برای اکران بنرهای مذهبی و نصب ۲۰ هزار متر ریسه پرچم مشکی در سطح شهر عنوان کرد و گفت: نصب المان‌های نوری و نمادهای متناسب ایام محرم در سطح شهر و فضاسازی و سیاهپوش کردن میادین، معابر اصلی، پل‌ها مدنظر بوده است.

گذشته از سیاهپوش کردن معابر و مسیرهای عبوری مردم در شهرهای مختلف استان همدان که از ۱۰ روز مانده به ماه محرم رفته رفته خودنمایی می‌کند به مراسم سنتی و آئین‌های خاصی می رسیم که در برخی مناطق همدان به اجرا در می‌آید.

مراسم طشت گذاری در برخی مناطق استان همدان ازجمله رزن و دمق که از روز ۲۷ ذی‌الحجه به مدت ۳ روز برگزار می‌شود نمونه‌ای از این آئین‌ها است به طوری که پس از برگزاری آن از اول محرم شاهد برگزاری عزاداری سالار شهیدان در گوشه و کنار شهر می‌شویم.

رسم «طشت گذاری» یا «طشت گردانی» در مناطق ترک‌نشین استان همدان به اجرا درمی‌آید که در این آئین «طشت» نماد مشک سقای کربلا و آب، نماد رود و فراتی است که به روی حسین (ع) و یارانش بسته شد.

پس از این مراسم و با ورود به ماه محرم گروه‌های بسیاری از عاشقان اهل‌بیت (ع) در نقاط مختلف استان همدان با برپایی آئین‌های عزاداری نوحه‌سرایی سینه‌زنی و آئین سقایی و شبیه‌خوانی، تعزیه و نمایش‌های مذهبی فجایع خون‌بار دشت کربلا را برای عزاداران ترسیم می‌کنند.

برگزاری آئین‌های مداحی، سخنرانی در مورد قیام امام حسین (ع) و قرائت زیارت عاشورا در دهه اول محرم، برنامه‌ای رایج در مساجد و حسینیه‌های همدان بشمار می‌رود مردم همدان در ماه محرم به ویژه دهه اول این ماه با ایجاد هیئت‌های سینه زنی و زنجیرزنی و برگزاری آئین‌های مختلف وقایع خونبار کربلا را زنده نگه می‌دارند به طوری که برگزاری آئین‌های مداحی، سخنرانی در مورد قیام امام حسین (ع) و قرائت زیارت عاشورا در دهه اول محرم، برنامه‌ای رایج در مساجد و حسینیه‌های همدان بشمار می‌رود.

مراسم عزاداری محرم در برخی مناطق و محله‌های همدان خاص است و در برخی با برگزاری آئین سقایی و برپایی تعزیه‌های باشکوه برگزار می‌شود.

آئین سقایی مختص همدان است و حتی به ثبت ملی نیز رسیده و در برگزاری آن مردان سیاه‌پوش و جام به دست پای‌برهنه و با چشمی گریان و گل‌اندود با ذکری حزن آلود به عزاداری می‌پردازند.

اما گذشته از نحوه برگزاری مراسم عزای حسین (ع) و یاران باوفایش آنچه در برپایی این آئین‌ها باید مورد توجه باشد لزوم معرفت افزایی است کمااینکه امام جمعه همدان نیز بر آن تاکید کرده است.

آیت الله حبیب الله شعبانی در جمع مسئولان هیئات حسینی همدان با بیان اینکه اگر صبح و شب بر مصیبت امام حسین (ع) گریه کنیم باز هم کم است، عنوان کرد: خداوند پرده‌ای را بر قلب شیعیان کشیده تا واقعیت مصیبت کربلا را درک نکنند چرا که این غم، غم بزرگ و سختی برای شیعیان است.

وی بابیان اینکه مراسم امروزی و نحوه عزاداری‌ها از قرن پنجم به بعد شکل گرفته اما باید به آسیب شناسی و بررسی مشکلات هیئات حسینی بپردازیم، اظهار داشت: باید هیئتی برپا کنیم که آن هیئت شایستگی حضور امام زمان (عج) را داشته باشد.

آیت الله شعبانی با تاکید بر اینکه باید باطن انسان سالم باشد تا بتوانیم فرزند امام حسین (ع) را به مراسم عزاداری دعوت کنیم، اظهار داشت: هر هیئت دارای سه رکن اساسی است که نیازمند توجه ویژه هستند.

امام جمعه یادآور شد: اولین رکن هیئت مدیر و کسانی هستند که هیئت را مدیریت می‌کنند و زحمات بر دوش آنها قرار دارد و سخنرانان و مداحان نیز رکن‌های دوم و سوم هیئت را تشکیل می‌دهند.

راه را برای حضور جوانان در هیئت‌ها فراهم کنیم

وی با بیان اینکه باید راه را برای حضور جوانان فراهم کنیم، بیان داشت: درست است که سبک مورد توجه جوانان در روضه خوانی و سینه زنی متفاوت از سبک‌های بزرگان و افراد قدیمی و پیشکسوت در مساجد است اما باید در کنار جوانان بود و زمینه جذب آنها را به مساجد فراهم کنیم نه اینکه باعث فراری شدن آنها از مساجد شویم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امیدواریم هیئت‌های امسال بیشتر در مسیر امام حسین (ع) حرکت کنند، یادآور شد: صرف گریه کردن بر امام حسین (ع) خوب است اما کافی نیست چرا که اگر یک جوان از صبح تا شب هم در هیئت گریه کند و سینه بزند اما زمانی که به بیرون از هیئت می‌رود و در اخلاق او تغییری ایجاد نمی‌شود یعنی اینکه به آن نتیجه مورد نظر نرسیده‌ایم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز با بیان اینکه باید مراسم عزاداری ماه محرم با شکوه هر چه بیشتری برگزار شود، افزود: عزاداری و گریه بر مصیبت سالار شهیدان نباید به برخی خرافات و شیوه‌های عزاداری غیر مرسوم و نامناسب آغشته شود و هیئت‌های عزاداری باید این مسائل را رعایت کنند.

اعزام ۱۵۰۰ مبلغ و مبلغه به مناطق مختلف استان همدان

حجت‌الاسلام محمد هادی نظیری بابیان اینکه همزمان با ماه محرم یک‌هزار و ۵۰۰ مبلغ و مبلغه به نقاط مختلف استان همدان اعزام و برای تبلیغ مسائل دینی و بصیرت افزایی دینی و سیاسی تلاش می‌کنند، گفت: قیام به قسط و عدل و احیای امر الهی رسالتی بود که سید الشهدا به خوبی به ثمر رساند و با تقدیم داشته‌هایش در مسیر الهی خود را جاودانه کرد.

وی با تأکید بر رعایت شئون عزاداری سید الشهدا (ع) اضافه کرد: ترویج ارزش‌های ناب دینی و اسلامی و بیان اهداف قیام امام حسین (ع) توسط سخنرانان باید مورد توجه قرار گیرد.

بی‌تردید عاشورا، حماسی‌ترین و سوزناک‌ترین واقعه تاریخی است که باگذشت بیش از ۱۴۰۰ سال از وقوع آن، مردمان هر شهر و دیاری از سراسر ایران با مراسمی خاص و متفاوت به پاسداشت این حماسه می‌نشینند.

اما در این میان مردم باید از فضای معنوی بالای این ماه خون و قیام برای پیشبرد اهداف مقدس اسلام و تشیع استفاده کامل را ببرند که در این خصوص باید برای استفاده هر چه بیشتر از این ماه ابتدا محرم و امام حسین را به درستی شناخت.

قیام عاشورا درس‌هایی را برای بنای زندگی اسلامی و مبتنی بر ارزشهای الهی همراه دارد که نباید از کنار آنها به سادگی گذشت و باید همان طور که امام خمینی (ره) فرهنگ عاشورا را گنجینه عظیم سیاسی دینی و پشتوانه فرهنگ غنی و انسان‌ساز اسلام می‌دانستند به آن توجه شود.

کد خبر 4707785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =