تنها ۱۲ درصد دانشجویان از خدمات رفاهی رضایت دارند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: با وجود هزینه ۳هزار میلیارد تومانی تنها ۱۲ درصد دانشجویان از خدمات رفاهی رضایت دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، شصت و چهارمین همایش دو روزه معاونان دانشجویی دانشگاه های کشور از صبح امروز یکشنبه ۱۰ شهریورماه در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز به کار کرد.

ناصر مطیعی در این همایش با اشاره به نارضایتی دانشجویان از خدمات رفاهی دانشگاه ها اظهار داشت: کمبود امکانات رفاهی در دانشگاه ها افت تحصیلی، کاهش احساس عزت نفس و انگیزه های تلاش را در دانشجویان سبب خواهد شد و تاکید بر تعامل و مشارکت در دو حوزه توسعه ظرفیت های رفاهی و مدیریت هزینه های رفاهی وجود دارد.

وی افزود: در سال گذشته هزار و ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار تغذیه و پایان سال هم اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی به دانشگاه ها اختصاص داده شد. همچنین وام هایی هم صندوق رفاه به دانشجویان ارائه داد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: معادل این موارد در سنوات دو سال قبل هزینه شده است؛ با وجود این سه هزار میلیارد تومانی که در چند سال گذشته صرف هزینه های رفاهی شده است ۸۸ درصد از دانشجویان احساس عدم حمایت دارند که باید آسیب شناسی شود.

مطیعی ادامه داد: ما سه هزار میلیارد در حوزه رفاهی هزینه می کنیم اما فقط ۱۲ درصد از دانشجویان احساس رضایت دارند. بخشی از این نگرش به این بر می گردد که ما تدارکات چی بودیم.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان تاکید کرد: حفظ کرامت و شان تمام ذی نفعان حوزه دانشجویی مهم است. نگاه سلسله مراتبی از بالا به پایین نداریم. یک نماینده خوب برای پیگیری مطالبات حوزه دانشجویی باشید و به همان اندازه که کرامت دانشجویان مهم است شان معاونان هم مهم است.  

مطیعی گفت: با بررسی اسناد و مدارک به این جمع بندی می رسیم که بیشتر رویه حاکم بر توزیع اعتبارات محدود به ارتقای سراها یا آشپزخانه ها و کمک های دیگر مبتنی بر چانه زنی و رایزنی و تعاملات فردی شکل گرفته است. با اقدام خوبی که در سال ۹۳ شد و زیر ساخت نرم افزاری، بانک داده های مربوط به بدهکاران صندوق شکل گرفت.

ورودی های دانشگاه ها در حال کاهش است

وی اظهار داشت: ورودی های دانشگاه ها در حال کاهش است اما در همه دانشگاه ها یکسان نیست و تغییرات جمعیتی جامعه هدف یک رویداد اجتناب ناپذیر است. همه می دانیم تغییر ترکیب دانشجویان کارشناسی تا دکتری در همه دانشگاه ها یکسان نیست و حتی ترکیب جنستیی ممکن است در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد.

مطیعی گفت: ضرورت تنظیم سندی که با نگاه به آینده علاوه بر وضع موجود رویدادهای آینده جامعه دانشجویی را لحاظ کند یک ضرروت انکار ناپذیر است. صندوق رفاه با این وضعیت تنظیم و تهیه سند آمایش خدمات رفاهی دانشجویان را در دستور کار قرار داده است.

وی تاکید کرد: اگر در دانشگاهی اقدام به توسعه فضای رفاهی کنیم و به واسطه کاهش ظرفیت دانشجویی امکان استفاده از آن نباشد، یعنی خسران و ضرر. کما اینکه برخی از دانشگاهها خوابگاه خالی دارند در حالی که بسیاری از دانشگاه ها کمبود ظرفیت خالی دارند.

وی اظهار داشت: سومین رویکرد، تاکید بر اصول و معیارهای مدیریت سبز در ارائه خدمات رفاهی در دانشگاه ها است. بحث محیط زیست پاک یکی از استراتژی های همه دولت های جهان از جمله کشور ماست و این رویکرد هم بدون کمک و مشارکت همگانی و بدون عزم ملی تحقق پذیر نیست.

راههای صرفه جویی در انرژی

مطیعی گفت: اولویت دادن به طرح های هوشمندسازی سیستم های روشنایی، گرمایشی، سرمایشی در سراهای دانشجویی و رستوران ها، اولویت دادن به استفاده از تجهیزات شستشو در آشپزخانه ها با مصرف کمتر آب و اولویت دادن به طبخ غذا با مصرف انرژی کمتر در طرح ارتقا از جهتگیریهای اصلی صندوق رفاه است.

وی اظهار داشت: متناسب سازی توسعه آموزش و خدمات رفاهی و دانشجویی رویکرد دیگری است که در صندوق رفاه پیگیری می کنیم. در سه چهار دهه گذشته گسترش سریع آموزش در دانشگاه ها بدون توجه به توانایی پاسخگویی حوزه رفاهی دانشجویی وضع امروز را برای ما رقم زده است.

کد خبر 4707799

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =