لزوم ارائه گزارش سرمایه گذاری عمومی طی ماه های آینده

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: خواهش من از خزانه‌دار شورای شهر تهران این است که در گزارش ماه های آینده گزارشی از وضعیت سرمایه گذاری و جذب آن در شهر تهران ارائه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید فراهانی در جلسه علنی شورای شهر تهران و پس از استماع گزارش خزانه‌دار شورای شهر تهران با اشاره به کمبود بودجه شهرداری به لزوم جذب سرمایه گذاری عمومی تاکید کرد.

فراهانی در ابتدای سخنان خود ضمن تشکر از ارائه گزارش ۴ ماهه نخست سال ۹۸ از سوی خزانه‌دار شورای شهر تهران بیان کرد:حدود ده درصد از درآمدهای شهرداری تا کنون محقق نشده است که اگر به همین شکل تا انتهای سال پیش برویم حدود ۲ هزار میلیارد تومان از بودجه مصوب کسری خواهیم داشت.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزود: بدیهی است کسری بودجه ۲ هزار میلیارد تومانی از اجرای پروژه های عمرانی و پروژه های حمل و نقل عمومی کسر خواهد شد و این کمبود بودجه از هزینه‌های جاری و هزینه‌های مربوط به دستمزد پرداخت نخواهد شد.

فراهانی خاطرنشان کرد: به دلیل تورم حداقل ۲۰ درصدی و افزایش سرسام‌آور هزینه ها، هزینه های ما نیز به شدت افزایش پیدا کرده است از این رو اگر می‌خواهیم به اهداف برنامه سوم و اجرای پروژه هایی مانند پروژه های عمرانی و حمل و نقل عمومی که در نظر گرفته‌ایم برسیم؛ با این وضعیت تحقق درآمدها ، قطعاً انجام این پروژه ها قابل اجرا نخواهد بود.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این که لازم است دو کار برای جبران کسری بودجه صورت بگیرد، اظهار داشت: باید درآمدهای گذشته افزایش پیدا کند. متاسفانه خبرها حاکی از آن است که فشارهای زیادی در بخش شهرسازی صورت گرفته است و پیش بینی می شود در نیمه دوم با کاهش شدید درآمدهای شهرسازی روبرو باشیم اما نکته دوم این است که باید درآمدهای جدید پایدار ایجاد شود. که متاسفانه از آن هم خبری نیست و گزارشی در این رابطه وجود ندارد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران اضافه کرد: باید به بحث سرمایه‌گذاری تاکید بسیار بیشتری شود، چرا که ما راهی به جز سرمایه‌گذاری عمومی و ایجاد مشارکت مردمی نداریم. خواهش من از آقای رسولی؛ خزانه‌دار شورای شهر تهران این است که در گزارش ماه های آینده گزارشی از وضعیت سرمایه گذاری و جذب آن در شهر تهران ارائه شود.

وی با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در شهر تهران گفت: برای پیشبرد پروژه ها نیاز به سرمایه گذاری داریم و لازم است در گزارش ماه آینده به این امر تاکید شود تا مشخص شود ما تا چه میزان توانسته ایم جذب سرمایه گذاری داشته باشیم.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تاکید کرد: از آنجایی که کشور در شرایط خاصی به سر می‌برد، هر لحظه ممکن است به دلیل مسئله تحریم ها و امنیت ملی و سایر مسائل که با آن روبرو است شوک های درآمدی جدید به درآمدهای شهر ایجاد شود.

فراهانی با اشاره به اینکه شهرداری تهران در آمد خاصی ندارد ، گفت: شهرداری چاه نفت ندارد و هر لحظه ممکن است به دلیل اتفاقی درآمدهای ناپایدار با شوک جدی مواجه شود. همان گونه که در برنامه سوم عنوان شد، باید ذخیره مدیریتی داشته باشیم تا در مواقع بحرانی بتوانیم به خوبی شهر را اداره کنیم و در کوتاه مدت حداقل هزینه های جاری شهر را بپردازیم.

فراهانی در پایان تاکید کرد : درخواست دارم که گزارش مدیریتی و ذخیره مدیریتی مالی شهرداری و همچنین بحث سرمایه‌گذاری را در گزارش ماهانه داشته باشیم.

کد خبر 4707862

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =