اصولگرایان به وحدت می‌رسند/ضرورتی در تصویب لوایح FATF نیست

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه شورای ائتلاف اصولگرایان کلید خورده و چشم‌انداز ما وحدت صددرصدی است، گفت: تجربه دو دوره گذشته انتخابات نشان داده که به وحدت می‌رسیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری که صبح امروز(یکشنبه) در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، با تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) و ماه محرم، گفت: انقلاب ما یکی از ثمرات عاشوراست و خداوند توفیق دهد که این انقلاب همچنان به‌عنوان اسوه بی بدیل در مقاومت در برابر ظالمان ایستادگی کند تا اینکه به صاحب اصلی‌اش حضرت مهدی(عج) برسد.

وی با اشاره به شهادت رجایی و باهنر و دستجردی و سایر شهدای شهریورماه، افزود: شهیدان رجایی و باهنر در انقلاب اسوه هایی بودند؛ با آنکه دوران خدمتشان کوتاه بود ولی آثار به یاد ماندنی برجا گذاشت. آنها مردمی زندگی کرده و خدمتگزاری را بزرگترین افتخاره خود می‌دانستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: از شهید رجایی بارها نقل شده که بعد از انتخاب شدن به ریاست جمهوری، ‌گفت بزرگترین دغدغه ام این است که در پیشگاه خداوند باید جواب یازده میلیون نفر که به من رای دادند را بدهم. وقتی شهید باهنر در کابینه رجایی در زمان نخست وزیری بود، بعد از اخذ رای اعتماد در پاسخ به این سوال که چه حسی دارید، گفت من قبل از انتخاب شدن، ۴ فرزند داشتم و الان احساس می‌کنم ۱۱ میلیون فرزند دارم و من باید پاسخگوی مطالبات اولیا دانش آموزان و دانشجویان آموزان باشم.

باهنر با اشاره به مسائل امروز کشور و هفته دولت گفت: دولت تلاش می‌کند فعالیت‌هایی که انجام داده را به مردم گزارش دهد و ملاقات دولت با مقام معظم رهبری امسال قبل از هفته دولت انجام شد. چون دولت در میدان اجراست، باید نهادها کمک کنند و دولت نیز باید تحمل خود را در برابر انتقادات بالا ببرد.

وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری گفتند درست است دوسال تا پایان دولت باقیمانده ولی این فرصت مغتنمی است که باید کار بشود؛ مخصوصا درباره مسئله اقتصاد و فرهنگ تاکید کردند که کارها باید انجام شود و فکر نکنید که چون دو سال پایانی دولت است نمی‌شود کاری کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سامانه بومی باور ۳۷۳ تصریح کرد: سامانه زمین به هوا با نام باور ۳۷۳ از برگ‌های برنده‌ای بود که نظام جمهوری اسلامی ایران توانست بر زمین بزند. چشم حسود بترکد و چشم دشمن کور بشود و این از برگ‌هایی است که حالا حالاها وجود دارد. اینکه سینه پاسداران به آیه مبارکه «واعدوا لهم ماستطعتم من قوه» مزین است برای این است که دشمن را بترسانید. این رفتارهایی که نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام می‌دهد مصداق این آیه مبارکه است. از رفتار و گفتار و افکار دشمنان معلوم است که تحت تاثیر این هستند؛ ما می‌گوییم جنگ‌طلب نیستیم ولی دستی که به تجاوز سمت ایران دراز شود را قطع خواهیم کرد.

باهنر درباره جلسات شورای وحدت و اینکه برخی‌ می‌گویند شما در جلسات این شورا شرکت نمی‌کنید، گفت: در غیبت سه حزب فراگیر قدرتمند در کشور معمولا این مشکلات را داریم، هر دوره‌ای که به انتخابات نزدیک می‌شویم، باید ظرفیت را بر وحدت درون تشکیلاتی بگذاریم، هر دوره‌ای هم یک نام دارد ولی ماهیت آن همان است و این دوره هم این شورا راه افتاده است. وقتی حزب قدرتمند نداشته باشیم ممکن است جناح‌ها اختلاف داشته باشند، اما باید این را کاهش دهند و به وحدت برسند، شورای ائتلاف اصولگرایان کلید خورده و چشم‌انداز ما وحدت صددرصدی است.

وی ادامه داد: بنده در آن جلسه هستم و شرکت می‌کنم، البته طبیعی است که نقدهایی هم وجود دارد، باید تلاش کنیم این جریان یک جریان فراگیر اصولگرایی باشد، تجربه دو دوره گذشته نشان داده که به وحدت می‌رسیم و کار  پیش می‌رود و زمینه خوبی خواهد داشت.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین تصریح کرد: باید دست به دست هم دهیم تا صحنه انتخابات به امید و شادابی تبدیل شود، حس می‌کنیم عده‌ای برای اینکه رأی بیاورند بر موج نارضایتی می‌دمند و ضعف‌ها را بزرگنمایی می‌کنند.

وی درباره آخرین وضعیت بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ در ارتباط با مسئله کنوانسیون‌های مرتبط با کارگروه FATF، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه رسیده‌اند که ابتدا بازخورد تعهدات قبلی ایران در مفاد FATF ‌از سوی این نهاد مشخص شود و ما ببینیم آیا تاکنون از اجرای مفاد مشخص شده در این کارگروه منتفع شده‌ایم یا خیر، سپس به تصویب بندهای باقی مانده از جمله پالرمو و CFT  بپردازیم.

باهنر ادامه داد: منتظر این هستیم که ببینیم آیا اروپایی‌ها همانطور که در کلام می‌گویند اراده‌ای برای اجرای تعهدات برجامی دارند یا خیر. بنابراین هم‌اکنون ضرورتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر تصویب لوایح پالرمو و CFT دیده نمی‌شود.

نماینده سابق مجلس در ادامه تصریح کرد: اروپایی‌ها در این یک سال که آمریکا از برجام خارج شده اقدام موثری جز ابراز تاسف انجام نداده‌اند و ما به این نتیجه رسیدیم که در چارچوب برجام تعهدات ذیل این توافقنامه را کاهش دهیم. در همین راستا تاکنون دو مرحله تعهدات خود در برجام را کاهش داده‌ایم و با توجه به روندی که اروپایی‌ها در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در قبال برجام اتخاذ کرده‌اند به نظر نمی‌رسد که تا موعد ۱۵ شهریور گشایشی در روند اجرای تعهدات اروپایی‌ها در برجام برای منصرف کردن ایران صورت گیرد و تحلیل بنده این است که با این رویه ایران قطعا بخش دیگری از تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تلاش‌های فرانسه برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا برای برقراری دور جدید مذاکرات نیز گفت: مذاکره صرفا برای ما هدف نیست. مذاکره وسیله‌ای برای نزدیک شدن به اهداف و باید این روزنه وجود داشته باشد. مذاکره می‌تواند کشور را به سمت اهداف مشترک ببرد ولی متاسفانه به دلایل غیر معقول، آمریکا با رفتار خودش خط بطلانی بر مساله مذاکره کشیده است و برای دنیا این مسئله مسجل شده است که مذاکره با آمریکا غیرقابل اطمینان است و دولت آمریکا هر لحظه امکان دارد زیر تعهدات خود بزند.

وی افزود: از آنجا که مذاکره برای ما اصل نیست بنابراین تا امیدی به اینکه مذاکره ما را به اهداف نزدیک می‌کند وجود نداشته باشد حتما مذاکره‌ای نخواهیم کرد. البته شاید طرف مقابل از مذاکره به دنبال گرفتن عکس یادگاری باشد ولی ما قاعدتا در زمین دشمن بازی نمی‌کنیم.

باهنر در ادامه با رد اینکه گفته می‌شود اصولگرایان برای پیروزی در انتخابات مجلس به دنبال مشارکت پایین مردم هستند، گفت: سخنانی از این قبیل توسط رقیب، به ما نسبت داده می‌شود و اصلاً صحّت ندارد، چرا که یکی از راهبردهای همیشگی جریان اصول‌گرایی، مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینکه جبهه پایداری در جلسات شورای ائتلاف اصول‌گرایان حضور ندارد، گفت: آن‌ها به‌شکل رسانه‌ای خطاب به شورای ائتلاف حرف می‌زنند که بهتر است این روش را کنار بگذارند و با دوستان شورای ائتلاف بنشینند و صحبت کنند.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری ادامه داد: غیبت افراد نزدیک به علی لاریجانی در شورای ائتلاف اصول‌گرایان یک ضعف است که باید اصلاح شود.

باهنر در باره استفاده از مدل در انتخابات نیز گفت: اینکه یک‌سری معیار را وسط بگذاریم، کار خوبی است، اما مشکل این است که ترازوی دقیقی برای سنجش این معیارها وجود ندارد و اتفاقی که در عمل رخ می‌دهد این است که طبق گرایش احزاب عمل می‌شود.

وی سهم‌خواهی در انتخابات را بد دانست و گفت: سهم خواهی در انتخابات بد است اما واقعیت این است که در عمل، اتفاق می‌افتد. همان دوستانی که می‌گویند نباید سهم‌خواهی در بستن لیست مؤثر باشد، اگر کل لیست ۳۰ نفره تهران از آن‌ها باشد، شاد می‌شوند و می‌گویند اعضای تشکل ما بر اثر فضیلت و شایستگی توانسته‌اند به لیست راه پیدا کنند.

باهنر درباره مدل مد نظر خودش برای رسیدن به لیست واحد اصول‌گرایان در انتخابات مجلس نیز گفت: به‌ نظر من ابتدا باید یک نظرسنجی کیفی، نسبت به لیستی که قرار است منتشر شود، انجام گیرد و مشخص شود که جامعه، بیشتر خواهان حضور چهره‌های اقتصادی در لیست هستند یا فرهنگی و غیره. همچنین مشخص شود که جامعه تا چه میزان تمایل دارد که بانوان در لیست حضور داشته باشند و نیز اینکه آیا چهره‌های قدیمی‌ و با تجربه حضور داشته باشند یا جوان‌ترها.

وی ادامه داد: بعد از اینکه کیفیت ترکیب لیست بر اساس ذائقه جامعه مشخص شد و مثلاً به این نتیجه رسیدیم که لیست اصول‌گرایان ظرفیت حضور ۱۰ تن از بانوان را دارد، در مرحله بعد نظرسنجی انجام شود که از بین بانوانی که در عرصه هستند، نسبت به کدام یک، اقبال بیشتری وجود دارد و همان افراد در لیست نهایی قرار گیرند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نظرسنجی‌ها بر اساس اصول و در چارچوب اصول خواهد بود و اینطور نیست که هر فردی که مورد اقبال باشد، در لیست قرار گیرد، بلکه افرادی در نظرسنجی قرار خواهند گرفت که در دایره گفتمان انقلاب جای گیرند.

رئیس افزود: تاکنون حدود ۳۰۰ اسم به‌عنوان کاندیداهای احتمالی به شورای ائتلاف رسیده است که در مرحله بررسی قرار دارند.

کد خبر 4707876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =