افتتاح کتابخانه «خیام» در شهر فاقد کتابخانه دبیران/کلنگزنی ۲ طرح

شیراز- کتابخانه عمومی «خیام» شهر دبیران و کلنگ زنی دو پروژه ساخت و توسعه کتابخانه ای در فارس به مناسبت هفته دولت انجام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه پروژه‌های کتابخانه های عمومی استان فارس به مناسبت هفته دولت، ظهر یکشنبه آئین افتتاح کتابخانه عمومی «خیام» شهر دبیران یکی از شهرهای فاقد کتابخانه در استان با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه عمومی فارس و ابراهیم خرم، فرماندار زرین دشت به همراه کلنگ زنی طرح توسعه کتابخانه عمومی «آیت الله نسابه» شهر حاجی آباد و کلنگ زنی پروژه ساخت کتابخانه عمومی «سردار شهید محمد اسلامی نسب» روستای لایزنگان داراب انجام شد تا در ادامه برنامه‌های هفته دولت، ۳ پروژه دیگر سهم کتابخوانان فارس باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این راستا با اشاره به اینکه به مناسبت هفته دولت در فارس ۸ پروژه کتابخانه ای در استان انجام شده است، گفت: افتتاح کتابخانه عمومی «خیام» در شهر دبیران یکی از پنج پروژه افتتاح کتابخانه های عمومی بود که با زیربنای ۲۱۰ متر مربع و با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال آماده و به بهره برداری رسیده است.

وی با قدردانی از خیر نیک اندیش این کتابخانه، اظهار کرد: استفاده از خدمات گسترده کتابخوانی حق مردم شهر دبیران بود که خوشبختانه این پروژه با اهدای ساختمان توسط خیر و تعمیر و تجهیز از سوی اداره کل کتابخانه ها و با حمایت‌های مسئولان به سرانجام رسید و امیدواریم با افتتاح این کتابخانه شاهد حضور گسترده مردم دبیران در برنامه‌های کتابخانه عمومی باشیم.

روح الله منوچهری با تصریح اینکه با افتتاح این پروژه، دبیران به عنوان نخسین شهر از شهرهای فاقد کتابخانه استان، دارای کتابخانه شد، افزود: ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه از اولویت‌های اصلی نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که این برنامه از سال گذشته به صورت جدی در استان دنبال شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، در فارس با ۱۰۶ شهر، ۲۲ شهر فاقد کتابخانه وجود داشت که پس از افتتاح کتابخانه خیام، ۲۱ شهر دیگر هنوز از نعمت خدمات کتابخانه ای بهره مند نشده‌اند. این در حالی است که در برخی از این شهرها اقداماتی انجام شده و در تلاشیم که هرچه سریع‌تر تمامی شهرهای استان فارس به خدمات کتابخانه ای مجهز شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه با اشاره به اینکه توسعه، تعمیر و تجهیز کتابخانه های موجود نیز از مهم‌ترین برنامه‌های مجموعه کتابخانه های عمومی است، گفت: در همین راستا کلنگ زنی کتابخانه عمومی «آیت الله نسابه» شهر حاجی آباد در هفته دولت انجام شد که در این طرح ۲۰۰ متر به زیربنای این کتابخانه اضافه خواهد شد.

منوچهری، اضافه کرد: کتابخانه عمومی «آیت الله نسابه» به عنوان تنها کتابخانه شهر حاجی آباد از سال ۱۳۷۶ فعال است که با توجه به کمبود فضا و امکانات کتابخانه، این پروژه با تأمین اعتبار اولیه توسط بانو حاجیه سکینه صبور خیر نیک اندیش آغاز شد و با اعتبارات شهرستانی تکمیل خواهد شد.

وی همچنین از کلنگ زنی ساختمان کتابخانه عمومی «سردار شهید محمد اسلامی نسب» روستای لایزنگان نیز خبر داد و گفت: این پروژه نیز در زمین به مساحت ۳۴۰ متر و با زیربنای ۲۲۰ متر مربع با کمک خیر کتابخانه ساز ساخته می‌شود. در حال حاضر کتابخانه سردار شهید محمد اسلامی نسب در ساختمان حسینیه این روستا مستقر است که با اتمام این پروژه، کتابخانه در ساختمان مناسب و مجهز خدمات خود را دنبال خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیش از این در ویژه برنامه‌های کتابخانه های عمومی در هفته دولت در فارس، ۴ کتابخانه عمومی در لارستان به بهره برداری رسیده است، همچنین در ادامه کتابخانه عمومی ولیعصر (عج) مرودشت نیز بازگشایی خواهد شد.

کد خبر 4708009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =