قزوین صاحب مدرسه سبز می شود

قزوین- مدیرکل نوسازی مدارس استان قزوین گفت: اولین مدرسه سبز با ۲۷ میلیارد تومان اعتبار با ۵۹۰۰ متر مربع زیربنا در شهر قزوین ساخته می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عسگر علی جوانبخت ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان که در محل اداره نوسازی قزوین برگزار شد اظهار داشت: در سراسر کشور سه استان البرز، سیستان و بلوچستان و قزوین برای اجرای طرح مدرسه سبز انتخاب شده‌اند که این مدرسه در منطقه آبگیلک قزوین هم احداث خواهد شد.

وی بیان کرد: در مدرسه سبز برخی شاخص‌ها مورد توجه جدی است که توسعه پایدار، بهینه سازی مصرف انرژی و حفظ محیط زیست، استفاده از معماری سنتی، اسلامی و ایرانی در بناها از شاخص‌های مدیریت سبز است.

جوانبخت تصریح کرد: استفاده از سیستم زمین گرمایی، مدیریت آب خاکستری، صرفه جویی در آب، کاهش آلاینده‌های صوتی و راهکارهای کاهش منابع آلاینده‌ها و حذف روند کاغذ، استفاده از دودکش خورشیدی، دسترسی آسان ورود به مدرسه، کاهش استفاده از مواد تخریبی در حین ساخت و پس از آن از ویژگی‌های مدرسه سبز است.

وی بیان کرد: مدرن ترین مدرسه سبز در استان در فضایی با زیربنای ۵۹۰۰ متر فضای آموزشی، کتابخانه، آزمایشگاه، آمفی تئاتر، ۱۸ کلاس درس در دو سال با ۲۷ میلیارد تومان هزینه ساخته خواهد شد که این مدرسه در خاورمیانه بی نظیر است.

جوانبخت یادآورشد: ساخت این مدرسه در دو فاز انجام می‌شود و مرحله اول آن تا ۲۲ بهمن سفت کاری به پایان می‌رسد.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش مهم است اما در اولویت برخی مسئولان قرار ندارد به طوری که در سال ۸۴ حدود ۲۹ درصد سهم آموزش و پرورش در اعتبارات تملک دارایی استان بود که در سال ۹۲ به ۹ درصد رسید و از آن سال به بعد ۱۵ درصد شد و امسال نیز به ۹ درصد رسید.

مدیرکل نوسازی استان قزوین یادآور شد: اعتبارات استانی در حال حاضر ۴۰ میلیارد تومان مصوب شده که اعتبارات ملی هم ۴۰ میلیارد تومان است که اگر ۴۰ درصد تخصیص داده شود با کمبودهایی مواجهیم و از مسئولان انتظار داریم آموزش و پرورش را در اولویت قرار دهند.

وی بیان کرد: شاخص‌های سرانه آموزشی ما حدود ۵.۷ متر است یعنی به ازای هر دانش آموز ۵ متر و ۷۰ سانت فضای آموزشی داریم که استاندارد آن حدود ۸ متر و ۳۹ سانتیمتر است.

جوانبخت یادآور شد: همچنین سرانه کلاس ۲۲.۶۳ نفر در کشور و در استان قزوین ۲۳.۱۵ نفر است که تراکم دانش آموزی ما بهتر از استان یزد است.

۳۵ درصد مدارس استان قزوین تخریبی است / ۲۷۷ کلاس بخاری نفتی دارد

وی در خصوص اهمیت نوسازی و مقاوم سازی مدارس اظهار داشت: تا سال ۹۲ میزان مدارس تخریبی ما حدود ۷۵ درصد بود که امروز این وضعیت به ۳۵ درصد رسیده است.

جوانبخت اضافه کرد: در حال حاضر در استان در ۲۷۷ کلاس درس بخاری نفتی و ۱۶۴۰ کلاس بخاری گازی دارد و امسال در سال تحصیلی با بخاری‌های نفتی خداحافظی خواهیم کرد.

مدیرکل نوسازی مدارس استان قزوین بیان کرد: از سال ۹۲ تاکنون با اقدامات انجام شده بیش از ۴ هزار کلاس درس استاندارد شده که برای آن ۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی اضافه کرد بیشتر بخاری‌های نفتی در مدارس مناطق صعب العبور و الموت شرقی و غربی، طارم و آوج بیشتر محروم است که در این مدارس از انرژی خورشیدی و رادیاتور برقی استفاده خواهیم کرد.

جوانبخت در مورد راهبردهای امسال هم گفت: درخواست ما از مسئولان این است که نگاه ویژه ای به بودجه آموزش و پرورش داشته باشند و تربیت آینده سازان را جدی بگیرند تا با مشارکت مردم بتوانیم به اهداف تعیین شده دست یابیم.

وی بیان کرد: صنعتی سازی مدارس، ساخت کیفی، سریع و ارزان، ایمن سازی مدارس و مدیریت مدارس سبز و برون سپاری و طراحی و نظارت به بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد و امیدواریم بتوانیم تا سال ۱۴۰۰ استانداردسازی مدارس تکمیل شود.

مدیرکل نوسازی مدارس استان قزوین اظهار داشت: باید بتوانیم ۲۴۶ هزار دانش آموز و ۱۶ هزار معلم را با فرهنگ مدرسه سبز آشنا کنیم تا مباحثی مانند تفکیک زباله، پسماند، محیط زیست و شاخص‌های مدارس سبز در سایر مدارس هم پیاده شود.

جوانبخت گفت: از سال ۸۵ تاکنون بیش از یک هزار مدرسه در استان قزوین ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

کد خبر 4708372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =