ارتقای امنیت اولین اولویت دستگاه قضایی در استان فارس است

شیراز _ رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: ارتقای امنیت در سراسر استان فارس باید اولویت اول برای تمامی روسا و دادستانهای استان فارس باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، حجت الاسلام و المسلمین کاظم موسوی در همایش فصلی رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی فارس ضمن تسلیت ایام سوگواری سرو و سالار شهیدان حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) با اشاره اینکه مسئولیت سنگینی در دستگاه قضائی بر عهده همه ما قرار گرفته است گفت: اگر می‌خواهیم حاملان پیام عدالت در جامعه باشیم باید زیرساخت اخلاقی و همچنین عملکرد مدیریتی خود را تقویت نمایئم.

وی با تأکید بر اینکه همه ما باید از منیّت ها پرهیز نمائیم. و به عنوان یک یَد واحد زمینه ارتقا مجموعه قضائی را فراهم نمائیم گفت: در برهه‌ای از انقلاب افراد بسیاری برای دفاع از آرمان‌های نظام و انقلاب جان خود را در طبق اخلاص گذشتند و با نثار جان خود از انقلاب دفاع کردند بنابراین امروز همه ما مسئولیت سنگین دفاع از دستاوردهای ارزشمند انقلاب را برعهده دارید و در این راه باید با همه وجود خدمت صادقانه و جهادی را سر لوحه کار خود قرار دهیم.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه با اشاره با اقدامات قاطع و مقتدرانه ریاست معظم قوه قضائیه بخصوص در امر مبارزه با فساد گفت: از زمان حضور حضرت آیت الله رئیسی در رأس قوه قضائیه تحرک و پویایی مجموعه صد چندان شده است و باید تلاش کنیم در این مسیر سخت این سلاله حضرت زهراء (س) را همراهی کنیم و اجازه ندهیم در این مسیر سخت مبارزه با فساد ایشان تنها بماند.

وی در ادامه تصریح کرد: همه ما در خط ولایت فقیه گام بر می‌داریم و از آنجا که همه ما احکام قضائی خود را تنها با یک واسطه از ولی فقیه و رهبر معظم انقلاب دریافت می نمائیم بنابراین توقع است که پیرو خط ولایت باشیم و در این مسیر علاوه بر آنکه شاخص بصیرت در محیط کار و زندگی خود باشیم زمینه هدایت و بصیرت افزایی اطرافیان را نیز به خوبی ایجاد کنیم.

وی اشاره به این امر که حوزه قضائی فارس به لحاظ خصوصیات مختلف استانی منحصر به فرد و خاص است گفت: ارتقا امنیت در سراسر استان باید اولویت اول و مهمترین اقدام همه روساء و دادستان‌ها باشد چرا که در ارتقا امنیت اولین مسئله تأکید شده در طرح تحول دستگاه قضائی است.

رئیس شورای قضائی استان فارس با تأکید بر اینکه شناسایی موارد ناامنی و برخورد با عوامل آن باید در دستور کار ویژه قرار گیرد تصریح کرد: در همین راستا بخشنامه‌ای در حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم آماده گردیده است که لازم است تک تک بندهای بخشنامه بخصوص در ایام سوگواری حضرت ابا عبداله الحسین (ع) رعایت و مد نظر قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی حفظ کرامت انسانی همه مراجعین و برخورد سنجیده با ارباب رجوع و همچنین رعایت حقوق شهروندی را مورد تأکید قرار داد و خاطر نشان ساخت: هرگز نباید اجازه دهیم کسی در زیر مجموعه مدیریتی شما فراتر از قانون عمل کند و برخورد خارج از ضوابط را با مراجعان ایجاد کند.

وی افزود: نظارت بر ضابطین و بازرسی‌ها در راستای حفظ حقوق شهروندی به صورت منظم و برنامه ریزی شده اجرایی شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس مقابله جدی با فساد در درون و بیرون مجموعه قضائی را محور مهم دیگر در دوران تحّول خواند و افزود: با توجه به اختیارات فراوانی که قانون در اختیار شما به عنوان مسئولان قضائی قرار داده لازم است جلوگیری از فساد را در دستور کار قرار داده و این موضوع را با جدیت بیش از پیش دنبال نمائید.

کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها دیگر محور سخنان رئیس کل دادگستری استان فارس در همایش رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی فارس بود که در این راستا به مسئولین قضائی استان تأکید گردید: با بهره گیری از ظرفیت‌های قانونی کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها مدنظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بارها بر کاهش زندانیان جرایم مالی غیر عمد بخصوص مهریه تأکید شده است که لازم است مدیران حوزه‌های قضائی با بهره گیری از ظرفیت‌های قانون، خیرّین و شوراهای حل اختلاف زمینه کاهش زندانیان این دسته از جرایم را فراهم نمایند.

وی بر بازدیدهای هدفمند و تأثیر گذار از زندان‌ها در قالب برنامه‌های زمانبندی مشخص تأکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه بیان داشت: اجرای احکام نقطه پایانی و بسیار تأثیر گذار روند رسیدگی به پرونده‌های قضائی است بنابراین باید توجه ویژه ای به عملکرد اجرای احکام کیفری و حقوقی شود چرا که ثمره تلاش‌ها و زحمات همکاران در اجرای حکم صادره متبلور می‌گردد و مراجعان نیز در این مرحله نتیجه احقاق حق را ملاحظه می‌نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی همچنین به کانون‌های تولید پرونده اشاره کرد و افزود: متأسفانه برخی ادارات و نهادها تبدیل به کانون‌های تولید پرونده برای مجموعه قضائی شده‌اند که باید ضمن شناسایی، راه کارهای جلوگیری از ایجاد پرونده نیز به صورت اختصاصی در هر حوزه مد نظر قرار گرفته شود.

مقام ارشد قضائی استان با اشاره به بخشنامه اخیر ریاست معظم قوه قضائیه در خصوص شوراهای حل اختلاف مبانی فرهنگی استان بخصوص در حوزه صلح و سازش را بسیار قوی ارزیابی کرد و یادآور شد: در هر حوزه قضائی با توجه به ظرفیت‌های بومی و محلی ظرفیت‌های مناسبی در راستای تقویت صلح و سازش و ترویج فرهنگ اصلاح ذات البین وجود دارد که باید مد نظر رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی قرار گیرد تا ضمن اجرای بخشنامه ریاست معظم قوه قضائیه در این زمینه، فرهنگ صلح و سازش توسعه و از سرازیر شدن پرونده در مراجع مختلف قضائی جلوگیری شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس اهمیت ویژه به کاهش موجودی پرونده بخصوص توجه به پرونده‌های مسن و قدیمی را مورد تأکید قرار داد و خاطر نشان ساخت: با کار جهادی و خارج از وقت اداری و همچنین شناسایی گلوگاه‌های اطاله دادرسی و برگزاری نشست‌های هماهنگی بخصوص با کانون کارشناسان راه حل تعیین تکلیف این دسته از پرونده‌ها را بیابید و اجازه ندهید با طولانی شدن سیر رسیدگی به پرونده حقوق مردم پایمال شود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خواستار توسعه دیدارهای مردمی شد و تصریح کرد: در اتاق رؤسا و دادستان‌ها و همچنین سایر مسئولین قضائی استان به روی مردم و مراجعان باز باشد چرا که پاسخگو بودن مدیران مجموعه قضائی و رضایت مراجعان در دوران تحول باید بیش از هر چیز دیگر چمشگیر باشد.

وی بر اهمیت تشکیل نشست‌های قضائی و در نتیجه اتقان آرا تأکید کرد و بیان داشت: اتقان آرا مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و ریاست قوه قضائیه است و برگزاری نشست‌های قضائی مستمر در حوزه‌های قضائی علاوه بر روز آمد شدن اطلاعات قضائی و به اشتراک گذاشتن معلومات قضائی بین قضات می‌تواند اتقان آرا را در پی داشته باشد.

وی در خصوص استفاده از ظرفیت ایجاد شده در ابلاغات الکترونیک گفت: استفاده از ظرفیت ابلاغ الکترونیک می‌تواند نتایج مثبت متعددی از جمله تسریع در رسیدگی‌ها، حفظ شأن و حقوق شهروندی افراد و کاهش هزینه‌ها و استفاده بهینه از نیروی انسانی را در پی داشته باشد بنابراین تقویت ابلاغات الکترونیک و افزایش درصد ابلاغات الکترونیک نسبت به ابلاغات سنتی را با حساسیت ویژه دنبال نمائید.

در این همایش همچنین با تشکیل کارگروه‌های تخصصی موضوعات متعددی از جمله ارتقا امنیت، صلح وسازش، کاهش اطاله دادرسی و پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ورودی پرونده به مجموعه قضائی مورد بحث و بررسی تخصصی قرار گرفت و نتایج کارگروهای استانی در قالب رویه‌ها و برنامه‌های مدون استانی در این جلسه ارائه گردید.

همچنین در پایان این همایش از ۱۰۰ تن از قضات و کارکنان برگزیده و نمونه مجموعه قضائی استان فارس در حوزه‌های مختلف کاهش اطاله دادرسی، رسیدگی به پرونده‌های مهم و امنیتی، کسب امتیازات عملکردی، بهره گیری از ابلاغ الکترونیک، صلح و سازش، صدور آرا جایگرین حبس، فعالیت‌های فرهنگی، مسئولیت پذیری، ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، کاهش جمعیت کیفری، اجرای برنامه‌های پیشگیری وآموزش با اهدا لوح سپاس قدردانی گردید.

گفتنی است پیش از این نیز از قاضی محمد جعفر سنایی جهرمی رئیس شعبه ۳۱ دادگاه تجدید نظر، داراب رحمتی معاون مالی عمرانی و پشتیبانی دادگستری استان فارس و سید افشین نجفی، سیروس زارعی، محمد حسین صابری فر و لیلا منصوریان کارکنان دادگستری استان فارس که در هفته قوه قضائیه به عنوان قضات و کارکنان نمونه کشوری برگزیده شده بودند با اهدا لوح سپاس ریاست معظم قوه قضائیه تجلیل گردید.

کد خبر 4708525

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =