۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به زیر کشت محصول کلزا می‌رود

قزوین- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده؛ در سال زراعی جاری ۱۵ هزار هکتار از مزارع کشاورزی استان به زیر کشت محصول کلزا می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید اسماعیلی روز سه شنبه در همایش کلزا که با حضور خدرایی معاون فنی دفتر دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی؛ مدیران، کارشناسان، مروجین و بهره برداران بخش کشاورزی در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: در سال گذشته برنامه ریزی برای کشت ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان برای کشت کلزا انجام شد که به علت مسائل آب و هوایی و جوی و برخی مشکلات ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار آن محقق شد.

وی افزود: از این میزان اراضی بیش از ۱۱ هزار و ۸۰۰ تن کلزا در استان تولید شد که ۹ هزار و ۴۰۰ تن آن از کشاورزان خریداری شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به مزارع مقایسه ارقام کلزاو pVs که ابلاغیه وزارت متبوع بود اشاره کرد و گفت : این طرح در راستای احصا ارقام بهتر در سطح استان‌های کشور انجام شد که در استان قزوین نیز ۲ مزرعه در شهرستان آبیک به زیر کشت این ارقام رفت که عملکردهای بسیار خوبی داشتند.

وی اضافه کرد: در کشت نشایی کلزا نیز، یک و نیم هکتار از مزارع کشاورزی در شهرستان آبیک به زیر کشت این طرح رفت که بر اساس کیل گیری انجام شده ۶ تن و ۷۰۰ کیلوگرم عملکرد این محصول بوده است.

اسماعیلی یادآور شد: بر اساس برنامه ابلاغی ۸۲ تن بذر کلزا در ۱۰ رقم برای استان در نظر گرفته شده که تاکنون ۴۴ هزار تن از این بذور تأمین شده و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: همچنین ۱۲۷۵۰ تن کود برای ۱۵ هزار هکتار از مزارع کشاورزی استان که به زیر کشت محصول کلزا می‌رود نیاز است که به موقع تأمین خواهد شد.

اسماعیلی بر لزوم اهمیت کشت کلزا با ادوات ریز دانه کار و نظارت دقیق کارشناسان تاکید کرد.

وی یادآور شد: نقاظ جغرافیایی بر اساس میزان دما و بارندگی برای کشت دیم کلزا دراستان باید مد نظر قرار گیرد.

اسماعیلی؛ تخصیص اعتبارات یارانه‌ای جهت پرداخت به زارعین کلزا کار، تأمین منابع مالی به موقع به شرکتها و مؤسسات خرید تضمینی کلزا، نظارت مستمر بر روند برداشت کلزا با کمباین به خصوص کلزا و کنترل و تنظیم کمباین، برنامه ریزی و تأمین به موقع بذر قبل از شروع کشت و تخصیص بذور، اعلام نرخ خرید تضمینی مناسب و به موقع و پرداخت وجه کلزا در کوتاه‌ترین زمان و همچنین ملزم شدن کشت و صنعت‌ها و مؤسسات کشاورزی وابسته به نهادهای مختلف در کشور را از مهمترین مسائل در توسعه کشت محصول کلزا ذکر کرد.

کد خبر 4710129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =