۷ هزار کیلومتر از رودخانه های کشور ساماندهی شده است

قزوین- رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: برای کاهش حوادث ناشی از سیل از مجموع ۱۴۷ هزار کیلومتر از رودخانه های کشور تاکنون ۷ هزار کیلومتر آن ساماندهی شده است.

اسماعیل نجار در حاشیه شرکت در همایش ملی تخصصی مدیران مدیریت بحران سراسر کشور در قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت رودخانه‌ها و تجاوز به حریم آنها اظهار داشت: در حال حاضر ۳۷ هزار کیلومتر رودخانه در کشور داریم که تلاش‌های زیادی شده تا با ساماندهی آنها بتوانیم از خسارات ناشی از حوادث در رودخانه‌ها بکاهیم.

وی بیان کرد: با اقدامات انجام شده ۷ هزار کیلومتر از مسیر رودخانه‌ها ساماندهی شده و باید مردم کمک کنند و ضمن خودداری از تعرض به حریم رودخانه‌ها از میزان خسارت‌ها در حوادث کم کنند و در حال حاضر بسیاری از استان‌های کشور با حادثه سیلاب مواجهند و تهدید سیلاب رودخانه‌ها در آن جدی است.

نجار گفت: استان‌های تهران و قزوین هم استثنا نیستند و مرکز کشور ۷ حوضه آبریز دارد و سابقه سیلاب در تجریش را هم داریم که باید در همه مناطق این حادثه را جدی بگیریم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور یادآور شد: بستر رودخانه مهم است و حتماً باید ساماندهی شود و همه مشکلات تقصیر مدیریت بحران نیست.

خسارت ۳۵ هزار میلیارد تومان سیل در کشور

نجار در خصوص خسارت ناشی از سیل در کشور اظهار داشت: متأسفانه در این سیل اخیر بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت به تأسیسات زیربنایی و ابنیه و بخش کشاورزی وارد شد که با تکنولوژی روز در بخش کشاورزی توانستیم خسارت‌ها را کاهش دهیم.

وی افزود: روند بازسازی و تعمیرات در مناطق سیل زده مطلوب است و در این راستا هم تأمین مسکن بلاعوض و هم تسهیلات مسکن بخوبی پرداخت شده و ساخت و ساز انجام شده و تعمیرات به پایان رسیده و نوسازی واحدها تا پایان سال نهایی می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: در بخش تأمین اعتبار زیرساخت‌ها با مشکل روبرو هستیم و باید وزارتخانه‌ها مانند نیرو و راه و شهرسازی و صنعت، گردشگری و سایر بخش‌ها تسهیلاتی را تأمین کنند تا بتوانیم خدمات را تکمیل کنیم.

همایش مدیران بحران استان‌ها برای تبادل تجربیات است

نجار در خصوص اهداف برگزاری همایش ملی و تخصصی مدیران بحران استان‌ها در قزوین اظهار داشت: همایش مدیران بحران استان‌های کشور کار ارزشمندی است که باید تجارب سیلاب اخیر را به کارشناسان و مدیران منتقل کنیم تا خسارت‌ها در سایر حوادث کمتر شود.

وی اضافه کرد: ایران یک کشور حادثه خیز است و همیشه باید آماده باشیم و با این همایش‌ها این توانمندی و آمادگی را بالا ببریم.

آموزش عمومی در اولویت است

نجار اظهار داشت: آموزش عمومی مردم و تخصصی مدیران از اولویت‌های ما در مدیریت بحران کشور است که آن را در دو بخش دنبال می‌کنیم

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: این آموزش‌ها هم برای مدیران اجرایی و هم مردم پیش بینی شده و مسئولیت رسانه‌ها نیز بویژه صدا و سیما سنگین است تا در این بخش جدی تر باشند.

وی گفت: با استفاده از هنرمندان و برگزاری جشنواره فیلم کوتاه برای انتقال پیام استفاده کردیم که در این جشنواره بیش از ۷۰۰ فیلم کوتاه دریافت شد که بخشی آماتور و تعدادی حرفه‌ای بود که امیدواریم تأثیرگذار باشد.

نجار در خصوص قانون جدید مدیریت بحران افزود: در قانون جدید آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها مکلف شده‌اند که مباحث مدیریت بحران را در کتب درسی بگنجانند تا آموزش عمومی فراگیر شود.

نقشه خطر شهرها در حال تهیه شدن است

وی بیان کرد: با برگزاری مانور غدیر برای همه مدیران اجرایی استان‌ها برای آموزش تخصصی اقدام شده و این کار در ۲۶ استان عملیاتی شده است و آموزش عمومی هم در دستور کار است و استان یزد به عنوان پایلوت انتخاب شده و برای آگاهی مردم کار کردیم تا مردم در جریان برنامه‌ها و آموزش‌ها قرار گیرند.

نجار یادآور شد: اگر مردم مخاطرات را بشناسند و پیامدهای آن را بدانند زیرا این کار واقعاً در کاهش خسارت جانی و مالی مؤثر است.

وی گفت: در سیلاب اخیر هرچند ۷۶ نفر جان باختند اما در مقایسه با سایر کشورها کمترین خسارت را داشتیم هرچند باید تلاش کنیم تا در تلفات جانی و خسارات مالی به حداقل برسیم.

۵ درصد بودجه کشور در مدیریت بحران هزینه می‌شود

نجار در خصوص اعتبارات مدیریت بحران گفت: حدود ۵ درصد بودجه کشور به صورت گلوبال و ۳ درصد در پیشگیری و دو درصد برای پاسخگویی هزینه شود که مجموع اعتبارات حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی بیان کرد: در توزیع اعتبارات بر اساس قسط عمل می‌کنی نه بر مبنای عدل و طبق میزان خسارت‌ها این کمک‌ها توزیع می‌شود تا کارها سامان یابد.

نجار اضافه کرد: رویکرد ما هزینه کرد در بخش پیگیری است و همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها باید کمک کنند تا از خسارات ناشی از حوادث کم کنیم.
 

کد خبر 4710230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =