ضرورت شناخت دقیق چالش‌های حقوق کودک

تبریز- وزیر دادگستری بر ضرورت شناخت دقیق چالش‌های حقوق کودک تاکید کرد و گفت: کودکان از حقوق برابر با سایر انسان‌ها برخوردار هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اولین مدرسه تابستانی حقوق کودک ظهر امروز سه شنبه با مشارکت شهرداری تبریز و استانداری آذربایجان شرقی در تبریز آغاز به کار کرد.

علیرضا آوائی در این مراسم اظهار داشت: اگر نگاه به کودکان به عنوان سرمایه اجتماعی در ارکان جامعه تعمیم یابد، آینده کشور تضمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با آموزش و هماهنگی و برنامه‌ریزی می‌توانیم جلوی رفتار معارض با قانون کودکان را بگیریم، ادامه داد: برای رسیدن به این هدف باید مراقبت‌های ویژه از نحوه استفاده کودکان از فضای مجازی به عمل آید.

وزیر دادگستری با بیان اینکه باید مسائلی همچون ازدواج زودهنگام بررسی شود، افزود: حفظ و حراست حق و حقوق کودکان، دغدغه ما است و در وزارت دادگستری تلاش ویژه ای برای این منظور داریم.

وی با اشاره به اینکه کودکان کار دیگر موضوع مهم ما است، گفت: در این دوره تاکید ویژه ای نیز برای بررسی وضعیت بی‌هویتی و خشونت علیه کودکان توسط دادگستری داریم.

آوائی سپس با تاکید بر اینکه استفاده از ظرفیت‌های مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در راستای ایجاد زمینه‌های هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر ضروری است، ابراز داشت: این مشکلات مرتبط با حوزه کودکان با آموزش کودکان و نحوه ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های متولی رفع می‌شود.

وی به ضرورت داشتن نگاه پیشگیرانه در این خصوص نیز تاکید داشت و گفت: حمایت و مراقب از کودکان نگاه پیشگیرانه می‌طلبد. مجریان و خانواده‌ها باید در خصوص کودکان آموزش ببینند.

وزیر دادگستری با بیان اینکه کودکان نیز مثل سایر اقشار دارای حقوق مشخصی هستند، گفت: اجرایی شدن این حقوق مستلزم حمایت از الزامات آن است.

وی اظهار داشت: وزارت دادگستری آمادگی کامل دارد تا با تمامی ظرفیت‌های مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک برای رسیدن به اهداف ملی و استانی مشارکت و همکاری داشته باشد.

اصول بنیادین حمایت از کودکان در اسلام و حقوق موضوعه، حمایت از کودکان پناهنده سال، حمایت از کودکان در مقررات جمهوری اسلامی ایران، حمایت از فرزند خوانده و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، خشونت علیه کودکان، دادرسی افتراقی کودکان و نوجوانان، مسئولیت کیفری کودکان، مسئولیت‌ها و وظایف دولت و سازمان‌های مردم نهاد در قبال حقوق کودک مصالح عالیه کودک، تبیین پروتکل مبارزه با فروش فحشاء و هرزه نگاری کودکان و حق بر سلامت کودکان و عوامل مؤثر بر آن از موضوعات اولین مدرسه تابستانی حقوق کودک است.

کد خبر 4710252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =