تمهیدات ویژه برای جبران کمبود منابع خون در دهه اول محرم

شیراز- مدیرکل انتقال خون استان فارس از تمهیدات ویژه برای جبران کمبود منابع خون و فراورده‌های حیاتی آن در دهه اول محرم خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مسعود ترابی ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران، گفت: به مناسبت فرارسیدن محرم و دهه اول عاشورا با توجه به شرایط خاص در این روزها در رابطه با تجمعات مردم در هیئت‌های عزاداری برنامه‌هایی داریم که سازمان انتقال خون هم مطابق سال‌های گذشته تعداد خاصی مراکز خون گیری در نظر گرفته است تا در خدمت مردم و شهروندان باشد.

وی با تسلیت ایام سوگواری سیدالشهدا (ع)، افزود: سازمان انتقال خون ایران در این ایام تحت عنوان «نذر خون» طرحی دارد که با توجه به درسی که حرکت امام حسین (علیه السلام) به انسانیت با اهدا خون خویش در راه ایثارگری داد، مردم ما نیز بخشی از خون خودشان را به تاسی از حرکت انسان دوستانه سیدالشهدا (ع) اهدا کنند.

ترابی با اشاره به اینکه نذر خون حرکتی دارای چند وجهی است، افزود: گام نخست، تأثیر گرفتن از پیام امام حسین (علیه السلام) است، سپس گذشت و فداکاری که با بخشی از اهدای خون فرد ارادت خویش را به امام حسین علیه السلام ابراز می‌کنند، همچنین انسان دوستی که با این عمل خیر جان سه نفر توسط خون یک انسان نجات پیدا می‌کند، از ابعاد این طرح است، بنابر این حرکتی که تحت عنوان نذر خون انجام می‌شود ابعاد گسترده و بزرگ و متعدد دارد که می‌تواند حرکتی ثمربخش در سطح جامعه به شکل معنوی ایجاد کند.

استقرار تیم‌های سیار خون گیری در حرمین شریفین شیراز

وی با بیان اینکه انتقال خون فارس هم از این قاعده مستثنی نبوده و برای عمل به این شعار تمهیداتی را اندیشیده است، اعلام کرد: در سوگواری‌های ماه محرم، سازمان حضور مؤثر به صورت تیم سیاری در این ایام در حرم شاهچراغ علیه السلام دارد و واحد سیار انتقال خون از پنجشنبه چهاردهم شهریور ماه جاری در ساعت ۸ شب در حرم حضرت احمد موسی (ع) مستقر می‌شود و تا پاسی از شب مبادرت به گرفتن خون می‌کند.

به گفته مدیرکل انتقال خون فارس، واحد سیار دیگر انتقال خون نیز در این روز در حرم حضرت سید علاءالدین حسین (ع) مستقر می‌شود و تا سه شنبه ۱۹ شهریور ماه در این حرمین شریفین مستقر هستند.

وی با بیان اینکه از ساعت یک بامداد تیم‌های سیار انتقال خون استان در این بقاع حضور دارند، گفت: در پایگاه ثابت انتقال خون فارس در میدان نمازی جنب درمانگاه امام رضا علیه السلام همه روزه از ساعت ۸ صبح یکسره فعالیت خون گیری انجام می‌پذیرد.

ترابی اضافه کرد: پایگاه دیگر ما به صورت ثابت در بوستان ولیعصر در پارک ولی عصر میدان ولیعصر پذیرای همشهریان ساکن در شرق شیراز است و پایگاه مرکزی سازمان انتقال خون در خیابان قصرالدشت بالاتر از عفیف آباد ایستگاه آسیاب قوامی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب یکسره پذیرای اهداکنندگان خون است، این درحالیست که فعالیت پایگاه مرکزی در روزهای ۱۷ و ۱۸ شهریورماه تا ساعت ۱۰ شب تمدید شده است و برای تسهیل در کار اهدای خون پذیرایی از عزیزان برای اهدا خون را در دستور کار قرار داه است.

مدیر کل انتقال خون استان فارس افزود: خدمت جدیدی که امسال انجام خواهیم داد، اهدای پلاسما است؛ امکان اهدای پلاسما در پایگاه میدان نمازی مستقر می‌باشد و کسانی که مایل به اهدای پلاسما باشند می‌توانند همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ در این پایگاه حضور یافته و پلاسما اهدا کنند.

تاسوعا و عاشورا واحد اهدای پلاسما فعالیت دارند

وی یادآور شد: در روزهای تاسوعا و عاشورا واحد اهدای پلاسما فعالیت دارند و عاشقان ثارالله (ع) در این ساعت‌ها می‌توانند به اهدای پلاسما بپردازند.

مدیرکل انتقال خون فارس با تصریح اینکه نقشی که اهدا خون در نجات انسان‌ها دارد با پلاسما موجب نجات جان بسیاری از بیماران سرطانی و صعب العلاج می‌شود، تاکید کرد: اهدا پلاسما در درمان این بیماران مؤثر است.

وی با این هشدار که انتقال خون فارس با مصرف بسیار زیادی از خون و فرآورده‌های خونی روبه‌رو است، گفت: این باعث شده که ذخایر خونی ما به شدت کاهش یافته و به خصوص در این ایام در شهریور ماه در فصل مسافرت‌ها اهدا کنندگان خون با کاهش مواجه شود و ذخایر خونی ما با توجه به مصرف بسیار زیاد کاهش پیدا کند.

ترابی با این توضیح که کاهش ذخایر خونی به مرحله بحرانی رسیده افزود: ما چشم براه حضور همه اهدا کنندگان خون و مردم شریف استان فارس هستیم زیرا به تمام گروه‌های خونی نیاز داریم اما در گروه‌های خونی A و B و O نیاز شدید است.

وی نیاز به این گروه‌های خونی را یادآور شد و گفت: فراخوان ما برای تمامی گروه‌های خونی است و پایگاه‌های انتقال خون استان در شهرستان‌های فارس در این ایام آماده پذیرایی از اهداکنندگان خون است که شامل پایگاه‌های فسا، داراب، لارستان، آباده و کازرون می‌شود.

به گفته مدیرکل انتقال خون فارس، این پایگاه‌ها هم به صورت شیفت فوق العاده در ایام تاسوعا و عاشورا به فعالیت می‌پردازند.

وی ابراز امیدواری کرد که مردم اهدای خون را فقط محدود به ایام تاسوعا و عاشورا نکنن، زیرا نیاز به خون همواره وجود دارد و از مردم دعوت می‌کنیم و چشم به راه مردم و اهدا کنندگان خون هستیم.

ترابی در ادامه گفت: بالغ بر ۳ هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی در استان فارس به صورت روزانه نیاز متوسط است و فرآورده‌های خونی نیز هزار واحد می‌باشد.

وی اضافه کرد: میانگین باید در استان فارس روزانه هزار نفر به پایگاه‌های ما مراجعه کند تا بتوانیم به طور متوسط خون مورد نیاز استان را فراهم کنیم و از طرفی این نیاز قابل ذخیره‌سازی نیست زیرا خون بیش از یک ماه قابل نگهداری نیست و با تکنولوژی‌های روز دنیا هم بیش از یک ماه قابل استفاده نخواهد بود.

در سال بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر در استان موفق به اهدای خون می‌شوند

به گفته مدیرکل انتقال خون فارس، در سال بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر در استان موفق به اهدای خون می‌شوند که از این آمار بیش از ۶۰ درصد مستمر خون اهدا می‌کنند و دارای کارت اهدای مستمر هستند.

وی یادآوری کرد که، مشارکت بانوان در اهدای خون زیر ۵ درصد در سطح کشور است و در فارس نیز در حدود ۵ درصد می‌باشد، بنابر این ما یک فراخوان خاص هم به بانوان و خواهران هم‌استانی می‌دهیم که به این امر خیر بپردازند و همگام با برادران و آقایان شرکت در اهدای خون کنند.

ترابی ادامه داد: کلیه کسانی که از ۱۸ سال تا ۶۰ سال تمام دارند و حداقل ۵۰ کیلو وزن هستند می‌توانند برای اهدای خون مراجعه کنند؛ حتماً با کارت ملی باید این امر صورت گیرد.

وی تاکید کرد: اهدا کنندگان باید به هیچ عنوان دچار کم خونی نباشند و دارای هیچ بیماری خاصی که برای گیرنده مضر نباشد اقدام به اهدا کنند.

این درحالیست که به گفته ترابی، ۳ نمونه از اهداکنندگان گرفته می‌شود که آزمایشات روی آن انجام می‌شود و گروه خونی فرد و آزمایشات عمومی برای ویروس اچ آی وی ایدز، ویروس هپاتیت بی و سی انجام می‌شود.

مدیرکل انتقال خون فارس با اعلام اینکه برای سومین سال پیاپی از لحاظ سلامت، خون‌های تولیدی پایگاه انتقال خون استان فارس از نظر آلودگی به ویروس ایدز صفر بوده است، گفت: خون و فراورده‌های آن به ترتیب برای مصرف بیماران تالاسمی، بیماران سرطانی، بیماران نیازمند پیوند کبد و کلیه و بیماران جراحی قلب و سپس سایر جراحی‌ها و مصدومان حوادث رانندگی اختصاص می‌یابد.

وی یادآور شد: همواره در شرایط اورژانسی برای اینکه بتوانیم خون مورد نیاز را تأمین کنیم سازمان انتقال خون ایران یک شبکه ملی خونرسانی را در سطح کشور تشکیل داده است که در این شبکه ملی تمام پایگاه‌های انتقال خون ایران از نظر ذخایر خون رصد و پیگیری می‌شوند و هر لحظه هر پایگاهی به سرعت اورژانس نیاز به هر گروه خونی داشته باشد از طریق بقیه مناطق کشور این کمبود جبران می‌شود.

به گفته ترابی، کاری که ما اکنون برای جبران کمبود خون و فراورده‌های آن انجام می‌دهیم از استان‌های اصفهان، بوشهر و کهکیلویه آنچه مورد نیاز است را تأمین می‌کنیم.

کد خبر 4710300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =