تربیت دانش آموزان متناسب با ظرفیت آن ها باشد

گرگان- نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان با بیان این که مشق شب باید منجر به تقویت تفکر و مهارت آموزی شود، گفت: تربیت دانش آموزان متناسب با ظرفیت آن ها باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به اتفاق هیئت همراه با آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار و گفتگو کرد.

 آیت الله نورمفیدی در این دیدار اظهارکرد: دوران ابتدایی دوران حساسی است و تمام برنامه‌ها در این دوره باید با ظرافت خاصی اجرا گردد. وی افزود: مطابق متون اسلامی پیامبر اکرم (ص) بر دوست داشتن کودکان و گرامی داشتن و شخصیت دادن به آنان تاکید فراوان داشته اند که این نشان می دهد، تمام اقدامات در این دوره باید توأم با محبت  و تکریم به دانش آموزان باشد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان افزود: دوران کودکی دوران شکل گیری شخصیت بچه‌هاست و مطابق فرمایش امام صادق (ع) که می فرمایند: بچه ها را دست کم تا هفت سال رها کنید تا هر آنچه می توانند از دنیای بازی لذت ببرند، نباید فرصت بچگی و لذت بردن از دوران کودکی را از بچه ها گرفت از این رو باید به اندازه ظرفیت آنها از کودکان انتظار داشت و آموزش آن ها هم متناسب با ظرفیت شان باشد.

مشق شب باید منجر به تقویت تفکر و مهارت آموزی شود

در ادامه آیت الله نورمفیدی حذف مشق شب با رویکرد رونویسی را در صورتی که منجر به به مهارت آموزی در دانش آموزان شود امری پسندیده ذکر کرد و گفت: تمام اقدامات در این دوران باید به تقویت قدرت تفکر، دست ورزی و مهارت آموزی و افزایش قدرت درک و تجزیه و تحلیل منتهی شود و نباید توان کودکان به حفظ کردن صرف محدود شود.

امام جمعه گرگان ادامه داد: توجه به ادبیات و تاریخ می تواند سبب تقویت حس وطن پرستی و افتخار به هویت ایرانی در بچه‌ها گردد و متون درسی و فعالیت‌ها باید به گونه‌ای باشد که دانش آموزانی را تربیت کنیم که به کشور خود عشق ورزیده و به هویت خود افتخار کنند.

 تکالیف مهارت محور مطابق با مهارت های مورد نیاز زندگی ارائه می شود

گفتنی است در ابتدای این دیدار هم معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گزارشی از مهمترین طرح های این معاونت ارائه کرد.

رضوان حکیم زاده اظهارکرد: توسعه عدالت آموزشی از طریق افزایش فرصت های برابر و ارتقای پوشش تحصیلی، توسعه عدالت آموزشی، مدرسه محوری و مدیریت آموزشگاهی و توسعه مشارکت و استفاده از ظرفیت درون و برون سازمانی، بخشی از برنامه های معاونت آموزش ابتدایی است.

وی با توجه به ضرورت توسعه فرصت های یادگیری برای دانش آموزان در کلاس، مدرسه و خارج از آن گفت: در طرح تکالیف مهارت محور، بخشی از فعالیت های یادگیری به صورت تمرینی در جهت آموزش و یادگیری مهارت های اساسی مانند خواندن، نوشتن، دانش ریاضی، مشاهده کردن، سخن گفتن و گوش دادن و ... در کلاس درس یا محیط مدرسه در تعامل و مشارکت معلم و دانش آموز انجام  می شود و معلم در زمان رسمی کلاس درس، پس از آموزش و شناسایی دشواری یادگیری  دانش آموزان، تکالیفی را جهت تثبیت و تعمیق یادگیری تعیین می نماید و بخشی در قالب تکالیف مهارت محور که مرتبط با مهارت های مورد نیاز محیط واقعی زندگی در خارج از کلاس درس است ارائه می شود.

کد خبر 4710408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =