تلاش برای ثبت ملی نگارگری مکتب قزوین

قزوین- نشست کارشناسان حوزه هنری و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری با هدف ثبت نگارگری مکتب قزوین اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، فریبرز شیرینی دبیر کارگروه هنرهای تجسمی حوزه هنری روز سه شنبه در نشست کارشناسان حوزه هنری و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری که با هدف ثبت نگارگری مکتب قزوین برگزار شد اظهار کرد: منطقه قزوین را واجد ویژگی‌های منحصر به فرد فرهنگی دانست و گفت: قزوین در زمینه معماری، نگارگری، خوشنویسی، موسیقی و ادبیات دارای پیشینه غنی و درخشانی است و آثار به جای مانده بهترین گواه این مدعاست.

وی افزود: در دوره کوتاه پایتختی قزوین آثار بزرگی خلق شد، در زمینه؛ هنرهای تجسمی، معماری، ادبیات، موسیقی و… می‌توان به نقش و اهمیت اثر گذار هنرمندان این دیار استناد کرد که با انتقال مرکزیت سیاسی نیز وقتی، تجربه استادان و هنرمندان (قزوین) وارد اصفهان شد به بالندگی عناصر فرهنگی آنجا انجامید.

این مسئول فرهنگی یادآور شد: هر هنری با تکیه بر گذشته و میزان اثرگذاری اش، قابل تحلیل و تبیین است و امروز با در نظر گرفتن ویژگی‌های مستقل معماری، نگارگری و دیگر شاخه‌های هنری می‌توان به حضور تاریخی و اسنادی مکاتب هنری قزوین تاکید کرد به همین خاطر توسعه قزوین را می‌توان با نگاه به نیازهای روز اما به پشتوانه ثروت گذشتگان بهتر و همه جانبه رقم زد.

در ادامه این نشست رئیس حوزه هنری قزوین، همکاری و همفکری کارشناسان حوزه هنری و اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری را مفید قلمداد کرد و گفت: بر اساس سیاست‌های حوزه هنری در مباحث: تمدنی و سبک زندگی، تلاش می‌کنیم داشته‌های فرهنگی و هنری قزوین را احیا، حفظ و ماندگار کنیم و باورمندیم با توجه به میراث ارزشمند بومی می‌توان زندگی بهتری برای فرزندانمان رقم بزنیم.

علی هوشمند یادآور شد: در این راستا، این مرکز حاصل سال‌ها مطالعه، پژوهش و تجربه خود را که در قابل: کتاب، مقاله، لوح فشرده و… گردآوری و به تولید رسیده در اختیار متولیان امر قرار می‌دهد.

زهره ترکمن معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری قزوین نیز گزارشی از پیشینه فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه احیای نگارگری مکتب قزوین، در این مرکز ارائه کرد.

در این نشست سید میثم حصاری معاون صنایع دستی، امیر ارجمند معاون میراث فرهنگی و فائزه جواهری کارشناس صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به بیان نظرات خود پرداختند.

کد خبر 4710417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =