طرح‌های موضعی پادگان‌ها نیازمند بازنگری و نگاهی نو است

رئیس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، گفت:طرح‌های موضعی پادگان‌ها نیازمند بازنگری و نگاهی نو است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست تخصصی بررسی آخرین وضعیت طرح موضعی پادگان ۰۶ به میزبانی کمیته شهر سازی شورا و با حضور زهرا نژاد بهرام رئیس این کمیته، گلپایگانی معاون شهرسازی شهرداری تهران، نمایندگان وزارت دفاع، سازمان میراث فرهنگی و نهادهای ذیر بط برگزار شد.

زهرا نژاد بهرام در این نشست و بعد از طرح رویکردها از سوی حاضرین گفت: ما در شهری زندگی می‌کنیم که زمینهای خالی اش کم است و با توجه به محدودیت شهرداری تهران در خصوص زمینهای باز، تنها جای باقیمانده زمینهای پادگانهاست.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در بحث رخداد حوادث غیرمرقبه یا طبیعی نبود فضای باز در شهر برای اسکان آسیب دیدگان از موضوعات همیشگی مورد بحث بوده است در حالی که پادگان‌ها می‌توانند عرصه خوبی برای این هدف باشند.

نژادبهرام با استقبال از ارائه نظرات متفاوت پیرامون طرح خروج پادگان ۰۶ از شهر، گفت: می‌شود درباره تغییر برخی قوانین، صحبت کرد. اما در حال حاضر باید بر اساس قوانین موجود، عمل کرد.

وی ادامه داد: در این نشست رویکردهای متفاوتی در خصوص بحث پادگان ۰۶ و یا پادگان‌های شهر تهران مطرح شد که همه قابل بررسی است و حسن این نشست‌ها نیز همین است.

نژاد بهرام افزود: در همین راستا باید کارگروه مشترکی بین کمیته شهرسازی شورا و معاونت شهرسازی شهرداری تهران تشکیل شود تا به اتفاق پیش زمینه‌های تدوین رویکرد مدیریت شهری نسبت به پادگان‌های شهر تهران را استحصال کند.

رئیس کمیته شهر سازی شورا در ادامه با اشاره به برخی رویکردهای مطرح شده در این نشست گفت: یک رویکرد این است که در خصوص پادگان ۰۶ توجه ویژه به تی او دی شود البته نه به طور کامل اما می‌توان با استفاده از طرح‌ها کارشنسای و مبتنی بر تی اودی ظرفیت ترافیک این محدوده را ارتقا داد. رویکرد دیگر این است که از این فرصت در راستای نماد سازی برای شهر تهران به عنوان دروازه ورودی شرق و شمال شرق تهران نگاه کنیم. رویکرد دیگر این است که می‌توان از این مجموعه به عنوان یک مجموعه سازمانی اداری و آموزشی استفاده کرد، رویکردی دیگر این است که وزارت راه و شهرسازی زمین‌هایی که عرصه‌های عمومی آن در حاشیه تهران قرار دارد را در اختیار شهرداری بگذارد و شهرداری پادگان‌ها را در آنجا بسازد. لذا می‌بینی که اگر رویکردهای متفاوت دیده و بدان توجه شود شاید طرحی نو با راهکارهای متفاوت بر اساس منافع حداکثری شهر اجرا شود.

نژاد بهرام تصریح کرد: وقتی در این نشست تخصصی چنین رویکردهایی مطرح می‌شود به ما این تکلیف می‌کند که باید به موضوع طرح پادگان از نو نگاه کنیم. از دل این نشست‌ها و مجموعه‌ای از روش‌ها احصا می‌شود که در اختیار دانشگاه‌ها و انجمن شهرداران قرار گیرد تا الگو ی مناسبی از دل آن بیرون اید.

در این نشست همچنین از سوی نماینده سازمان میراث فرهنگی بیان شد که بخشی از پادگان ۰۶ میراثی است و مصوبه‌ای در این خصوص وجود دارد.

نژاد بهرام نیز در این زمینه گفت: این موضوع مهم است گرچه این امر تازه مطرح شده و نیاز به بررسی دارد هر چند در خصوص پادگان میدان سپاه (عشرت آباد) این امر رعایت نشد و یک شبه ساختمان‌های چندین طبقه اثر ثبت شده میراث فرهنگی در دل پادگان را از نگاه شهروندان محو کردند.

کد خبر 4710464

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =