دنبال بهترین گزینه برای یوزها هستیم/ هورمون‌تراپی دلبر ایراد داشت

مدیرکل دفتر حیات وحش با اعلام این که اشکالاتی به فرایند هورمون‌تراپی یوز ماده پردیسان در گذشته وارد شده است، گفت: تلاش می‌کنیم بهترین گزینه را برای سه یوزپلنگ پردیسان در اختیار داشته باشیم.

شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر درباره انتقادهای مطرح شده نسبت به فرایند لقاح مصنوعی یوزه‌ای پردیسان گفت: باید بپذیریم اقدامی که روی دلبر صورت گرفته است در موعد خودش درست نبوده و متأسفانه آن زمان این اطلاعات به بیرون ارائه نشد؛ باید مشاوره از چند صاحب نظر انجام می‌شد و سپس هورمون‌تراپی صورت می‌گرفت، اما واقعیت این بود که این کار انجام نشد و شان مک‌کویین براساس تجربیات خود اقدام کرده نه براساس پروتکل‌های موجود برای کارهای تخصصی و این حتماً مورد اشکال است.

منتظمی با بیان اینکه طبیعی است که بین صاحب نظران و متخصصان امر یک سری مباحث رد و بدل می‌شود گفت: نه در مورد عوارضی که آن زمان روی دلبر ایجاد شده و نه در مورد اینکه این هورمون‌تراپی بعدها چه مشکلاتی برای دلبر ایجاد کرده است، هنوز ارزیابی نشده و این اشکال بر آن فرایند وارد است.

وی ادامه داد: با این حال بر اساس معاینات اخیر که زمستان سال گذشته (۹۷) روی دلبر انجام شده ما فرض را بر این می‌گذاریم که دلبر شرایط نرمال دارد و قابلیت آن را دارد که به روش‌های فعلاً غیرتهاجمی روی آن کار انجام شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به انتقادهایی که بهرنگ اکرامی دامپزشک و متخصص بیماری‌های تولید مثلی مطرح کرده بود گفت: دکتر اکرامی متخصص و صاحب نظر هستند و به نظرات ایشان در این حوزه احترام می‌گذاریم و در بحث پروژه تکثیر در اسارت یوز از نقطه نظرات تمام متخصصان استفاده خواهیم کرد اما به این موضوع اشاره می‌کنم که اولویت اصلی و قطعی سازمان، حفظ یوز در زیستگاه است و برنامه‌ها و پروژه‌هایی طراحی کردیم هم برای زیستگاه و هم برای گونه با برنامه‌های پایشی که با همکاری استان‌هایی که دارای زیستگاه یوز هستند شروع خواهد شد و امیدواریم فرایندهای حفاظتی جدید برای زیست گاه‌ها خیلی محکم‌تر، قوی‌تر و علمی تر از قبل ارائه شود. این تأکید سازمانی و معاون محیط طبیعی است که تمام انرژی ما روی زیستگاه باشد.

منتظمی ادامه داد: الان سه یوزپلنگ در پارک پردیسان یعنی دو ماده و یک نر داریم که قطعاً هیچ گونه امکان رهاسازی آنها در طبیعت نیست. شرایط این سه یوز بسیار خاص است و باید بتوانیم بحث تکثیر در اسارت را کاملاً علمی و منطقی و خارج از هر گونه شتاب زدگی و روش‌های غیرمعمول جلو ببریم. در خصوص بحث تکثیر در اسارت پیشنهادهای مختلفی از سوی اکولوژیست‌ها، دامپزشکان و صاحبنظران مطرح است که بسیار متفاوت از یکدیگر است. چندین جلسه با حضور معاون محیط زیست طبیعی سازمان، برگزار و این پیشنهادها ارزیابی شد و چندین سناریو ارائه شد. اگر بخواهیم هر کار فنی روی سه یوز انجام دهیم، که باید انجام دهیم و بحث تکثیر در اسارت باید با قدرت جلو برود، بحث سناریوهای مختلف از نظر زیستی وجود دارد که باید بررسی شود مثلاً آیا اینها باید وسط تهران نگهداری شوند؟ آیا اگر موالیدی از اینها به وجود آید، بچه‌های آنها هم باید در تهران باشند؟ یا اینکه حتی اگر در اسارت هم نگهداری می‌شوند در شرایط زیستگاه طبیعی خود باشند که قطعاً مورد دوم دقیق‌تر است.

وی یادآور شد: برای دریافت تجربیاتی که در دو سه کشور و به ویژه در آفریقای جنوبی به دست آمده یک نشست تخصصی برگزار شد و مهمانانی از صاحبنظران آفریقای جنوبی داشتیم که تجربیاتی در بحث نگهداری در زیستگاه‌های طبیعی داخل فنس برای یوزه‌ای در اسارت داشتند. ما قطعاً برای یوزه‌ای در اسارت و موالیدشان برنامه داریم که این یوزها در زیستگاه طبیعی خود زیست کنند نه در تهران. اگرچه تخصص‌ها و امکانات مورد نیاز در تهران است اما زیستگاه طبیعی در تهران نیست. از یک طرف اگر به سمت زیستگاه طبیعی برویم یعنی تکثیر جایگاه‌های طبیعی خودشان و در شرایط نیمه اسارت یعنی مناطق حصارکشی شده بزرگ، آنجا امکانات خوبی برای کارهای دامپزشکی و تکثیر و غیره نداریم که اینها محدودیت‌های ما در این حوزه است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رایزنی‌هایی با متخصصان، دامپزشکان متخصص، اکولوژیست‌ها و مدیران استانی می‌کنیم تا بهترین گزینه را برای این سه یوز در اختیار داشته باشیم به نوعی که هم زمان را برای باروری و بارداری این سه یوز از دست ندهیم و هم اینکه اینها در شرایط زیستگاهی خودشان زیست کنند. مستمرا پیگیر هستیم، نشست‌ها ادامه دارد و امیدواریم شاید بتوانیم ظرف یکی دو ماه آینده تصمیم منطقی بگیریم تا شکل و محل فرایند تکثیر در اسارت این یوزها، قطعی شود.

منتظمی در پایان گفت: از تمام متخصصان و صاحب‌نظران تقاضا دارم از مجادله‌های دو طرفه و غیر رسمی پرهیز کنند چرا که بعضاً از نقطه نظرات جامعه علمی سوء برداشت می‌شود. خواهش می‌کنیم از همه عزیزان که در کنار ما باشند و اجازه بدهند که از ظرفیت‌های آنها استفاده بهینه کنیم. تقاضا می‌کنیم با هر دیدگاه و برنامه و منطق درستی خارج از احساس و فرایندهای بدبینانه، به ما کمک کنند و چرا که این کار متعلق به گونه انحصاری ماست و کار ملی است و از همه دعوت می‌کنم در کنار ما باشند. جای همه متخصصان محفوظ است و از تمام دوستان استفاده خواهیم کرد و چه در خصوص حفظ زیستگاه‌های طبیعی و چه در بحث تکثیر در اسارت درها به روی نقطه نظرات و تجربیات باز است.

کد خبر 4710490

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =