۲۳۳۵کیلو بذریونجه برای کشت در دیمزارهای کم بازده کردستان توزیع شد

سنندج - رئیس اداره مرتع و امو بیابان اداره کل منابع طبیعی کردستان گفت: دو هزار و ۳۳۵ کیلوگرم بذر یونجه برای تبدیل ۲۳۴ هکتار از دیمزارهای کم‌بازده کردستان به علوفه‌کاری توزیع شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، بختیار مرادی اظهار داشت: اجرای عملیات بیولوژیک آبخیزداری در هشت هزار و ۹۷ هکتار در سطح مراتع کردستان با خرید و ورود بیش از ۱۵ تُن بذر مورد نیاز گیاهان مرتعی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه آبخیز مطالعه شده و و روستاهای دارای طرح مرتعداری مصوب از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و طرح بوم سازگان زاگرس در سال جاری، توزیه بذر یونجه در شش شهرستان انجام می شود، افزود: کار توزیع این بذر در کامیاران، سروآباد، سنندج، دیواندره، بیجار و مریوان آغاز شده است.

رئیس اداره مرتع و امو بیابان اداره کل منابع طبیعی کردستان ادامه داد: اجرای این طرح‌ها ۲۲ تُن بذر نیاز دارد که این اداره کل تاکنون موفق به خرید ۱۵ تن آن شده و تهیه بقیه بذور مورد نیاز نیز در دست اقدام است.

مرادی یادآور شد: امسال سعی شده با استفاده ظرفیت قانونی و مشارکت بهره‌برداران و جوامع محلی در روستاهای دارای طرح‌های مرتعداری و مطالعات آبخیزداری هستند اقدامات اساسی از جمله تهیه بذر مورد نیاز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و طرح ملی بوم سازگان زاگرس انجام شود.

وی بیان کرد: با توجه به حجم عملیات بیولوژیک آبخیزداری و تخصصی بودن آن، برنامه های مصوب ابلاغی در ستاد اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری صندوق توسعه ملی در استان و دبیرخانه بوم سازگان زاگرس، انجام طرح‌های بیولوژیک آبخیزداری در مراتع استان توسط اداره مرتع و امور بیابان انجام می‌شود.

رئیس اداره مراتع و امور بیابان اداره کل منابع طبیعی کردستان گفت: عملیات بیولوژیک آبخیزداری با هزینه ۲۸ میلیارد ریالی در سطح مناطق استان بر اساس فهرست بها انجام می‌شود که شامل خرید و نصب آبشخور دام، بذرپاشی، بذرکاری، کپه کاری، تبدیل دیم‌زارهای کم بازده، حفاظت و قرق مراتع با تأمین نهاده است.

مرادی افزود: در عملیات بیولوژیک آبخیزداری جهت غنی سازی مراتع استان، از گونه‌های ماشک، اسپرس، یونجه، خلر، جاشیر، کما، آگروپاپیرون و گیاهان دارویی مانند آویشن، ختمی، کاسنی در اراضی ملی استان استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: سال گذشته نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی عملیاتهای مذکور در سطح ۹ هزار و ۶۶۱ هکتار از مراتع این استان، با توجه به مشارکت مردم و ظرفیت بالای اجرای آن در استان در سریعترین زمان ممکن و با کیفیت متمایز به اجرا در آمد.

کد خبر 4710764

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =