هفته دولت بسترساز توسعه همدان/۷۰۵ طرحی که ۱۲۳۳ شغل به همراه دارد

همدان - هفته دولت امسال ۷۰۵ پروژه و هفته دولت سال گذشته ۵۲۰ پروژه در استان همدان افتتاح و کلنگ زنی شد که مقایسه این ارقام بیانگر تلاش استان برای قدم برداشتن در مسیر توسعه است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: هفته اول شهریورماه به یاد شهیدان رجایی و باهنر و خون پرجوششان به اسم «هفته دولت» نام گرفت تا مسئولان به یاد داشته باشند که تکیه مسئولیتشان به خون شهدا است.

هفته دولت از یکسو فرصتی برای بازنگری در یکسال خدمات مدیران و از سویی دیگر زمانی برای رمزگشایی از پشتیبانی و مقاومت مردمی است که با تحمل همه کاستی‌ها به امید اصلاح امور همچنان پشتیبان نظام هستند.

امسال نیز طبق روال هر سال برگزاری برنامه‌هایی برای گرامیداشت هفته دولت در استان همدان برنامه ریزی شده بود به طوری که در نخستین روز از هفته دولت استاندار همدان به اتفاق مدیران و مسئولان پس از حضور در گلزار شهدا و تجدید بیعت با آرمان‌های شهدا نشستی با امام جمعه همدان برگزار و برنامه‌های این هفته را تشریح کرد.

برنامه‌های حضور مدیران ارشد و میانی مجموعه استانداری همدان برای برگزاری برنامه‌های هفته دولت به شهرستان‌های استان ادامه داشت تا اینکه چهارم شهریور ماه و در همان روزهای ابتدایی هفته دولت؛ همدان میزبان وزیر اطلاعات بود که در مراسم گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر سخنرانی داشت.

وزیر اطلاعات در این مراسم با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری خطاب به مسئولان تأکید کرد: هفته دولت فرصتی مناسب برای مسئولان به‌عنوان خدمتگزاران مردم است تا در این هفته، عملکردهای یک‌ساله خود را مرور کرده، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنند و در مسیر آسیب‌زدایی در جهت خدمت به مردم پیش روند و پیوند مردم و خدمتگزارانشان مستحکم شود.

مسئولان باید حق مردم و مردم حق مسئولان را ادا کنند

حجت الاسلام محمود علوی با تأکید بر اینکه مسئولان باید حق مردم و مردم حق مسئولان را ادا کنند، خاطرنشان کرد: وظیفه دولت و حکومت، خدمت به مردم است و وظیفه مردم در این راه، همراهی و حمایت است به‌نوعی که در برابر توطئه دشمن و فشارهای وارد آمده از سوی آن، ایستادگی و مقاومت داشته باشند تا دشمن نتواند اراده سیاسی خود را بر مردم، حکومت و دولت وارد آورد.

حجت‌الاسلام علوی هفته دولت را بهانه‌ای برای تجدید پیوند بین مردم و حکومت و حکومت و مردم برشمرد و یادآور شد: هفته دولت، فرصتی برای تجدید و استحکام این پیوند است و مسئولان باید آهنگ دوباره و فصلی نو از مجاهدت را آغاز کنند و مردم نیز در این مسیر با حمایت‌هایشان دل مسئولان را در خدمت‌رسانی گرم نمایند تا کشورمان روزگاری بهتر بیابد.

اما نگاهی به پروژه‌های پیش بینی شده و یا بهره برداری شده در استان همدان نشان دهنده آن است که تلاش‌ها برای به ثمر رساندن برنامه‌ها همچنان ادامه دارد هر چند در مسیر سختی‌ها و دشواری‌هایی نیز وجود دارد.

همزمان با هفته دولت امسال ۷۰۵ طرح با اعتبار حدود ۱۱ هزار میلیارد ریال در استان همدان بهره برداری و یا عملیات اجرایی آن آغاز شده است طبق گفته استاندار همدان همزمان با هفته دولت امسال ۷۰۵ طرح با اعتبار حدود ۱۱ هزار میلیارد ریال در استان بهره برداری و یا عملیات اجرایی آن آغاز شده به طوری که به دنبال بهره برداری از این طرح‌ها یک هزار و ۲۳۳ شغل در این استان ایجاد خواهد شد.

سید سعید شاهرخی با بیان اینکه بخشی از این پروژه‌ها مربوط به امور عمرانی در سطح استان و بخشی هم اختصاصی و مختص به پروژه‌های اقتصادی است، عنوان کرده است: پروژه‌های عمرانی شامل ۶۰۶ پروژه و پروژه‌های اقتصادی ۹۹ پروژه است.

شاهرخی معتقد است: برای توسعه باید برنامه مدون داشت و جذب سرمایه گذاری را نخستین اولویت برای توسعه می‌داند که بر اساس آن استان همدان برای توسعه در مدت سه سال آینده نیازمند ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است.

استاندار همدان دومین اولویت را توسعه، تسهیل و رفع موانع صنعت استان عنوان کرده و با بیان اینکه به دنبال احیای نزدیک به یک هزار واحد فعال، نیمه فعال، تعطیل شده و واحدهای قابل ارتقا هستیم، تاکید دارد: با وجود تمام مشکلات موجود، استان همدان به عنوان یک کارگاه بزرگ زمینه‌های ایجاد اشتغال را دارد و در حوزه راه بیش از ۱۰ طرح مهم ملی در دست اجرا داریم که زیرساخت‌های استان را متحول می‌کند.

یک هزار هکتار فضا در منطقه ویژه اقتصادی آماده سرمایه گذاری است

وی با اشاره به اینکه بیش از یک هزار هکتار فضا در منطقه ویژه اقتصادی آماده سرمایه گذاری است، گفت: در کل کشور چهار شهرک برای راه اندازی شهرک‌های فناوری‌های تک تخصیص اعتبار شده که یکی از آن در همدان است که امیدواریم با استفاده از آن علم را به ثروت تبدیل کنیم.

شهرک بنکداری همدان نیز به عنوان بار انداز غرب کشور از پروژه‌های خوش آینده همدان است که حتی می‌تواند اقلام مورد نیاز کشورهای همسایه غرب کشور را تأمین کند.

اما در نگاهی به وضعیت شهرستان‌های استان همدان و برنامه‌های اجرا شده طی هفته دولت؛ اسدآباد شرایط قابل قبولی دارد به طوری که طبقه گفته فرماندار اسدآباد امسال و در هفته دولت ۳۷ طرح در این شهرستان بهره برداری و یا عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

مجید درویشی با بیان اینکه اعتبار این طرح‌ها افزون بر ۲۳۷ میلیارد و ۷۰۱ میلیون ریال بوده است، اظهار داشت: از مجموع این طرح‌ها ۲۹ طرح با اعتباری افزون بر ۲۰۳ میلیارد ریال به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی ۷ طرح نیز با اعتباری افزون بر ۳۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال آغاز شد که این طرح‌ها در زمینه صنعتی، بهداشتی، کشاورزی، خدماتی و گردشگری هستند.

راه اندازی اقامتگاه بوم گردی در روستای ملحمدره

بهسازی چند روستا، راه اندازی اقامتگاه بوم گردی در روستای ملحمدره، ساخت گلخانه، چند سامانه آبیاری نوین، تکمیل استخر مجموعه ورزشی آزادی و ثمر دادن ۲ واحد گاوداری برخی از طرح‌های یاد شده هستند.

همچنین کلنگ ساخت ۷ طرح که بیشتر ساخت مدرسه و گازرسانی روستایی است به زمین زده شد که برای این تعداد ۳۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال اعتبار پیش بینی شده است.
افزون بر طرح‌های عمرانی ۱۱ برنامه فرهنگی و ورزشی شاخص نیز در شهرهای اسدآباد و آجین و روستاهای بزرگ با مشارکت مردم اجرا شد.

اجرای ۴۹ طرح با ۱۲۳ میلیارد تومان اعتبار در نهاوند

فرماندار شهرستان نهاوند نیز با بیان اینکه در هفته دولت ۴۹ طرح عمرانی با اعتبار ۱۲۳ میلیارد تومان در این شهرستان بهره‌برداری و کلنگ‌زنی شد، افزود: همزمان با هفته دولت ۴۳ طرح عمرانی با ۷۹ میلیارد و ۴۱۵ میلیون تومان اعتبار در نهاوند افتتاح و عملیات اجرایی ۶ طرح دیگر با ۴۰ میلیارد و ۳۷۶ میلیون تومان آغاز شد.

مراد ناصری گفت: این طرح‌ها شامل ۷ طرح در حوزه عمران شهری و روستایی، ۶ طرح در حوزه کشاورزی، ۳ طرح در حوزه صنعت، ۳ طرح در حوزه گردشگری، ۱۲ طرح در حوزه خدمات، ۹ طرح در حوزه مخابرات، ۲ طرح در حوزه سلامت و ۴ طرح در حوزه‌های ورزش، آموزش و حمایتی است.

فرماندار شهرستان نهاوند در خصوص آغاز عملیات اجرایی ۶ طرح عمرانی نیز گفت: در این هفته عملیات اجرایی ۶ طرح با اعتبار ۴۰ میلیارد و ۳۷۶ میلیون تومان آغاز شد.

وی عمده‌ترین این طرح‌ها را توسعه طرح گلخانه‌ای روستای علمدار در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار و تعریض راه ارتباطی سه‌راهی دهفول، برزول و فارسبان برشمرد.

ملایر بیش از نیمی از طرح‌های هفته دولت در استان همدان را به خود اختصاص داد وضعیت افتتاح و کلنگ زنی طرح‌های عمرانی خدماتی در شهرستان ملایر نیز تا حدودی قابل قبول بوده به طوری که طبق گفته فرماندار ویژه ملایر این شهرستان بیش از نیمی از طرح‌های هفته دولت در استان همدان را به خود اختصاص داد و از نظر تعداد طرح‌های قابل افتتاح و حجم سرمایه گذاری در این ایام از شهرستان‌های نخست استان همدان بود.

قدرت الله ولدی عنوان کرد: همزمان با ایام هفته دولت ۱۳۰ طرح عمرانی، تولیدی و اقتصادی با اعتباری افزون بر ۶ هزار و ۶۱۵ میلیارد ریال بهره برداری و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

وی افزود: از این تعداد ۱۱۷ طرح با اعتبار ۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال افتتاح و عملیات اجرایی ۱۳ طرح با اعتبار سه هزار و ۹۷۰ میلیارد ریال آغاز شد.

معاون استاندار همدان اضافه کرد: همچنین ۴ طرح بزرگ عمرانی و تولیدی با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۹۰ نفر نیز به زودی با حضور یکی از مسئولان کشوری بهره برداری می‌شود.

ولدی ادامه داد: در طرح‌های اقتصادی مقاومتی نیز از ۲۸ طرح استان ۱۴ طرح مربوط به ملایر است که همت خود را برای تکمیل این طرح‌ها گذاشته‌ایم.

بهار نیز به عنوان یکی دیگر از شهرستان‌های استان همدان سهمی در پروژه‌های پیش بینی شده هفته دولت داشت به طوری که فرماندار بهار عنوان کرد: همزمان با هفته دولت در این شهرستان ۹۴ طرح با اعتباری افزون بر ۴۱۶ میلیارد ریال بهره برداری شد.

احسان قنبری با بیان اینکه در این هفته عملیات اجرایی ۹ طرح با اعتبار ۳۴ میلیارد ریال آغاز شد، اظهار داشت: طرح‌های افتتاحی در حوزه کشاورزی، بهداشت، برق، گاز، آموزش، توسعه خدمات شهری و روستایی، بنیاد مسکن، آبفای شهری، صنعت، رفاه و تأمین اجتماعی، میراث فرهنگی، بهداشت و درمان بود.

فرماندار بهار از کلنگ زنی کتابخانه در پارک شهرک فرهنگیان بهار در هفته دولت خبر داد و گفت: زمین این طرح توسط شهرداری بهار تأمین شده و به صورت سرمایه گذاری خیری احداث می‌شود.

وی اظهار داشت: طبق سند راهبردی توسعه استان همدان در برنامه سه ساله در مجموع تعهد ایجاد اشتغال برای شهرستان بهار به صورت میانگین یک هزار و ۳۴۹ نفر به صورت سالانه خواهد بود و در مجموع چهار هزار و ۴۹ اشتغال با سرمایه گذاری ۱۱ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال در شهرستان بهار تحقق می‌یابد.

شهرستان رزن نیز به عنوان یکی دیگر از شهرستان‌های استان همدان که به دنبال توسعه و پیشرفت اجرا طرح‌های عمرانی را در برنامه قرار داده در هفته دولت امسال طرح‌هایی را به افتتاح رساند.

۸۶ طرح با اشتغالزایی برای ۱۰۶ نفر در رزن بهره برداری شد

فرماندار رزن در این خصوص عنوان کرد: ۸۶ طرح با اشتغالزایی برای ۱۰۶ نفر همزمان با هفته دولت در این شهرستان بهره برداری شد.

سیدرضا سلامتی با اشاره به اینکه با جذب ۳۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حوزه اشتغال روستایی شهرستان رزن رتبه دوم استان همدان را از آن خود کرده است به پروژه‌های شهرستان رزن شامل بیمارستان قابل افتتاح تأمین اجتماعی، بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی با ۲۰ درصد پیشرفت، پروژه خرس سفید شمال و فولاد و کریدور و کنارگذرها که در حال فعالیت هستند، اشاره کرد و گفت: ۱۴ واحد صنعتی شهرستان تعطیل بود که طی یکسال گذشته ۷ واحد را راه اندازی کردیم.

فرماندار شهرستان رزن با اشاره به افتتاح بیش از ۸۰ پروژه در شهرستان رزن و بیان اینکه تا پایان برنامه ششم موظف هستیم ۲۰ هزار شغل در استان ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: سهم شهرستان رزن اشتغالزایی سالانه ۷۶۵ نفر است که ۷۲ درصد این تعهد در سامانه رصد به بار نشسته است.

فرماندار تویسرکان نیز در خصوص برنامه‌های هفته دولت در این شهرستان گفت: ۷۴ طرح عمرانی با ۵۱۰ میلیارد ریال اعتبار در هفته دولت در این شهرستان بهره برداری و عملیات اجرایی آغاز شد.

سید رسول حسینی افزود: از این تعداد عملیات اجرایی ۱۹ طرح با ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز و ۵۵ طرح نیز با اعتباری بالغ بر ۳۴۰ میلیارد ریال بهره‌برداری شد.

وی با اشاره به آغاز ساخت و ساز و جا نمایی طرح بزرگ روستای جدید برفیان گفت: این طرح با واگذاری ۴۴ قطعه به مردم کار خود را آغاز کرد.

درگزین نیز به عنوان شهرستان تازه تأسیس استان همدان سهمی در طرح‌های هفته دولت داشت و فرماندار درگزین در این خصوص گفت: همزمان با هفته دولت ۴۸ طرح عمرانی در این شهرستان بهره برداری و عملیات اجرایی ۴ طرح آغاز شد.

علی اصغر ناظری پور بیان کرد: برای بهره برداری از طرح‌های حوزه اقتصادی، کشاورزی، راهداری و خدمات هفته دولت شهرستان درگزین ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی روکش آسفالت امیریه به سمت قروه، سیستم فاضلاب شهر کرفس و پخش آسفالت در معابر ۱۰ روستا را از جمله طرح‌های مهم شهرستان درگزین برشمرد.

فرماندار درگزین بیان کرد: اجرا و بهره برداری این طرح‌ها در تمامی نقاط درگزین یکی از مسائل مهم طرح‌های هفته دولت این شهرستان بوده است.

وی اجرای ۲ کیلومتر فیبر نوری و ۱۰ هکتار جنگل کاری توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری را از دیگر طرح‌های هفته دولت امسال عنوان کرد.

افتتاح ۱۱۵ پروژه به ارزش ۱۷۳ میلیارد تومان در شهرستان کبودرآهنگ

افتتاح و آغازبکار ۱۱۵ پروژه به ارزش ۱۷۳ میلیاردتومان در شهرستان کبودرآهنگ همزمان با هفته دولت نیز از برنامه‌های این ایام در استان همدان بوده است.

فرماندار کبودرآهنگ با بیان اینکه با افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌های هفته دولت در شهرستان اشتغالزایی خوبی ایجاد خواهد شد، عنوان کرد: شهرستان کبودرآهنگ با وحدت و همدلی در مسیر پیشرفت است.

فرماندار فامنین نیز با بیان اینکه در هفته دولت امسال بیش از ۶۶ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۳۵ میلیارد ریال در این شهرستان کلنگ زنی شد و به بهره برداری رسید، گفت: بیشتر طرح‌ها در حوزه خدماتی و کشاورزی بوده است.

پروژه‌های شهرستان همدان نیز به لحاظ تعداد قابل توجه بود به طوری که ۱۲۱ پروژه و طرح عمرانی، خدماتی و اقتصادی در ایام هفته دولت با ۱۱۷ میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری رسید.

چند طرح بزرگ نیز در سطح شهرستان همدان مدنظر داریم که تا پایان سال با حضور مقامات کشوری به بهره برداری می رسند فرماندار همدان با بیان اینکه چند طرح بزرگ نیز در سطح شهرستان همدان مدنظر داریم که تا پایان سال با حضور مقامات کشوری به بهره برداری می رسند، گفت: تعهد اشتغال شهرستان همدان در سال ۹۸ ایجاد شغل برای ۶ هزارو ۲۱۱ نفر است که تا کنون ۴۸ درصد آن محقق شده است.

حسین افشاری با بیان اینکه یکی از مطالب و خواست عمومی مردم بهسازی روستاها است، گفت: سال گذشته خدمت زیربنایی در روستاها به اندازه کافی انجام شده و امروز ضرورت ساماندهی داخل روستا و اجرای طرح‌های و بهسازی است.

نگاهی به اخبار و گزارش‌های منتشر شده در سال گذشته پیرامون پروژه‌ها و اقدامات انجام شده در هفته دولت بیانگر آن است که هفته دولت سال گذشته ۵۲۰ پروژه با ۷۰۵ میلیارد تومان اعتبار افتتاح و کلنگ زنی شد که اعتبار پروژه‌های افتتاحی ۵۸۶ میلیارد تومان و اعتبار پروژه‌های کلنگ زنی نیز ۱۱۹ میلیارد تومان بوده است.

مقایسه آنچه در هفته دولت امسال رخ داد با آنچه در سال گذشته شکل گرفت بیانگر افزایش ۱۸۵ پروژه در تعداد پروژه‌های افتتاحی و کلنگ زنی است که به نوعی تلاش برای توسعه استان را بیان می‌کند.

هرچند نمی‌توان تأثیر این‌چنین طرح‌هایی را در روند توسعه کتمان کرد اما باید سعی شود پروژه‌ها از مسیر تکراری خارج و به سمت اجرای پروژه‌های قابل توجه که سهم شاخصی در ایجاد اشتغال دارند برود.

کد خبر 4711039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =