۳۰ محصول شرکت‌های دانش‌بنیان گواهی انطباق گرفتند

خرم‌آباد- رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه ۳۰ محصول شرکت‌های دانش‌بنیان گواهینامه انطباق گرفته‌اند، گفت: روز به روز درخواست‌های دریافت گواهی انطباق افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، نیره پیروزبخت امروز چهارشنبه در شورای استاندارد لرستان با اشاره به اینکه چند ماهی از واقعه تأسف بار سیل گذشته است، اظهار داشت: وظیفه ایجاب می‌کند ما در پشت صحنه مراقب ایمنی و سلامت مردم باشیم.

وی تصریح کرد: استاندارد زیرساخت توسعه اقتصادی هر کشور است و اگر در هر کشوری استاندارد به طور کامل رعایت شود خیلی از مشکلاتی که ما به عنوان حوادث بحرانی از آن یاد می‌کنیم، پیش نیاید.

رویکرد نوین استانداردسازی در کشور

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه نظام حاکم بر فعالیت‌های انسان را باید به گونه‌ای تعریف و تنظیم کنیم که از استاندارد لازم برخوردار باشد، گفت: از زمانی که قانون جدید سازمان تصویب شد، فعالیت‌های خود را به گونه دیگری برنامه ریزی کردیم و برنامه‌ای که ارائه کردیم با عنوان رویکرد نوین استانداردسازی در کشور بود.

پیروزبخت با تاکید بر اینکه در این قانون بحث تقویت و توسعه نظام استاندارد مطرح است، افزود: نظام استاندارد تنها مربوط به سازمان استاندارد نیست، همه مؤلفه‌های اقتصادی و برنامه ریزی باید شریک باشند تا نظام استاندارد در کشور جا بیفتد و رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد هماهنگ کننده اقدامات این حوزه است، اظهار داشت: دیگر تنها دنبال استانداردسازی اجباری چند کالا نیستیم، بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید به سمت استاندارد سازی نظام اقتصادی برویم. در این راستا فعالیت‌های جدیدی را برای خود تعریف کرده‌ایم.

ایمنی مردم بالاتر و مهمتر از تفریح است

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه در این چندساله وارد مباحثی شده‌ایم که مشکلات کشور بودند، به عنوان مثال بحث انرژی در واحدهای تولیدی، ایستگاه‌های سی ان جی و مبحث گازسوز کردن خودروها، موتورخانه‌ها، آلودگی هوا، محصولات کشاورزی، تراریخته ها و… را ورود کرده‌ایم، تصریح کرد: متأسفانه سال‌های قبل حوادث ناشی از کمبود کیفیت این خدمات را داشتیم و امروز وضعیت خیلی بهتر شده است.

پیروزبخت با تاکید بر اینکه در جاهایی شهردار و استاندار دلخور می‌شوند که در فصل استفاده از اسکی پیست و تله کابین را می‌بندید، پاسخ ما این است که ایمنی مردم بالاتر و مهمتر از تفریح است، افزود: مردم باید مطالبه گر ما در خیلی از موارد باشند.

باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم کیفیت و ایمنی زندگی مردم را ارتقا دهیم

وی با اشاره به اینکه ما باید همه زمینه‌های ایمنی و امنیت را برای مردم فراهم کنیم، گفت: آنقدر مشکلات درونی و بیرونی داریم که حداقل باید مردم این اعتماد را داشته باشند که یک دستگاهی مراقب ایمنی آنها است. باید دست به دست هم دهیم بتوانیم کیفیت و ایمنی زندگی مردم را ارتقا دهیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان اگر قرار باشد در کشور فعالیت کنند باید حتماً یک تاییدیه داشته باشند، از این جهت ورود کردیم و روشی را ابداع کردیم که به آنها گواهی انطباق بدهیم، تصریح کرد: ۳۰ محصول شرکت دانش بنیان داریم که این گواهی را دریافت کرده‌اند.

چرخه اقتصادی گواهی حلال در دنیا ۲۵۰۰ میلیارد دلار است

پیروزبخت با تاکید بر اینکه یکی از این واحدها خود اذعان می‌کرد که پس از دریافت گواهی انطباق میزان فروشش به ۴۰۰ میلیون رسید و ۴۰ برابر شد، افزود: روز به روز درخواست‌های دریافت گواهی انطباق افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به صدور گواهی حلال برای محصولات گفت: آیت الله مبلغی نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری مسئولیت این حوزه را دارند، بحث گواهی حلال باید حتماً در کشور پیگیری شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه چرخه اقتصادی حلال در دنیا ۲۵۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ اعلام شده است، حدود ۷۰۰ میلیارد دلار آن مربوط به صنایع غذایی است، تصریح کرد: سهم ایران در این زمینه ناچیز است که به دنبال افزایش سهم هستیم. اگر این مسئله محقق شود و حتی ۲۵ میلیارد دلار سهم داشته باشیم می‌شود وابستگی ما از نفت کاهش یابد.

کد خبر 4711220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =