آخرین مهلت ارسال آثار به «همایش کتاب سال حکومت اسلامی» اعلام شد

قم - دبیر علمی دومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی گفت: پژوهشگران آثار خود را تا پایان آبان ماه ۹۸ در سه بخش فقه حکومتی، اندیشه سیاسی و حقوق عمومی به دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری ارسال کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام امین رضا عابدی‌نژاد ظهر چهارشنبه در نشست خبری و رونمایی از پوستر دومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی که در مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، با اشاره به اینکه اهداف انقلاب اسلامی، تعقیب اهداف انبیای الهی بوده است، اظهار داشت: هنگام پیروزی انقلاب اسلامی شهید صدر می‌گفتند آمال انبیا تحقق پیدا کرد و اولین گام برای رسیدن به اهداف انبیا تأسیس یک نظام اسلامی است.

وی با بیان اینکه جامعه ولایی و اسلامی بر مبنای ولایت فقیه است که با عنوان تمدن نوین اسلامی و مبتنی بر مبانی معرفت شناختی و هستی شناختی از آن یاد می‌کنیم، ادامه داد: تبیین ابعاد و ویژگی‌های نظام اسلامی از مأموریت‌های ذاتی مرکز تحقیقات اسلامی است که اندیشه سیاسی اسلام تبیین کننده ماهیت نظام اسلامی است.

دبیر علمی دومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی گفت: تحقق دولت اسلامی به معنای این است که نرم افزارهای اداره جامعه اسلامی مبتنی بر خرد و عقلانیت اسلامی تبیین، استنباط و اجرا شود و محور دیگر همایش فقه حکومتی است که هدف در واقع تمهید و زمینه سازی برای استنباط مبانی دولت اسلامی است.

وی بیان کرد: محور سوم در راستای دستیابی به تمدن اسلامی تصحیح مناسبات اجتماعی است یعنی همان جامعه سازی اسلامی؛ این مهم مبتنی بر نگرش معرفتی در حوزه حقوق عمومی است و تمرکز بر رابطه میان دولت و مردم است و برای رسیدن به دولت سازی اسلامی مناسبات اجتماعی باید بر اساس فقه و حقوق اسلامی تبیین و تنظیم شود.

حجت‌الاسلام عابدی‌نژاد با تأکید بر اینکه نباید سرمایه‌ها و امکانات بیهوده خرج شود، تصریح کرد: در این همایش می‌خواهیم جامعه علمی و نخبگانی توجه کنند که محور جهاد علمی در این زمان و موقعیت مکانی نوع تحقیقات، موضوع و چگونگی آن با توجه به اولویت‌بندی باشد، باید سرمایه‌های علمی را برای ادامه مسیر شناسایی کنیم و طبقه نخبگانی را در سطح کشور و فضای عمومی شناسایی کنیم تا جبهه‌ای برای پیگیری اهداف عالی انقلاب باشند؛ هم افزایی و ارتباط مستمر برای تشکیل جبهه واحد در راستای تمدن نوین اسلامی نیز در این همایش دنبال می‌شود.

وی ابراز کرد: همایش کتاب سال حکومت اسلامی با هدف شناسایی کتب، پایان‌نامه و نویسندگان برتر حکومت اسلامی و معرفی آن‌ها به جامعه علمی، تشویق و حمایت از نویسندگان کتب و پایان نامه برتر حکومت اسلامی، کمک به اعتلای سطح دانش و فرهنگ مکتوب حکومت اسلامی، ترویج فرهنگ پژوهش‌های راهبردی در موضوعات حکومت اسلامی در میان حوزویان و دانشگاهیان و جهت دهی پژوهش‌های علمی حکومت اسلامی در جهت اولویت‌های نظام اسلامی برگزار می‌شود.

محورهای همایش کتاب سال حکومت اسلامی

قائم مقام مرکز تحقیقات علمی مجلس خبرگان با اشاره به اینکه دومین همایش کتاب سال حکومت اسلامی در سه بخش فقه حکومتی، اندیشه سیاسی و حقوق عمومی برگزار می‌شود، عنوان کرد: فلسفه، مبانی و مسائل کلان فقه حکومتی، فقه ساختارهای اجتماعی و نهادهای حکومتی، فقه قواعد و سیاست‌های اداره نظام، ولایت فقیه و نظامات سیاسی و اجتماعی محورهای بخش فقه حکومتی هستند.

وی ادامه داد: مبانی نظری اندیشه سیاسی در اسلام، فلسفه سیاسی اسلام، کلام سیاسی، اخلاق سیاسی در نظام اسلامی، جامعه شناسی و آینده پژوهی سیاسی انقلاب اسلامی محورهای بخش اندیشه سیاسی هستند.

حجت‌الاسلام عابدی نژاد اضافه کرد: مبانی و مسائل حقوق اساسی اسلامی، حقوق بشر اسلامی، دولت اسلامی و حقوق عامه و حقوق بین الملل اسلامی از محورهای بخش حقوق عمومی است.

دبیر علمی همایش کتاب سال حکومت اسلامی در پایان افزود: علاقه‌مندان می‌توانند دو نسخه از آثار مرتبط خود را شامل کتاب‌های منتشره در سال‌های ۹۶ و ۹۷، پایان‌نامه‌های سطح ۴ و دکتری دفاع شده در سال‌های ۹۶و ۹۷ را تا پایان آبان ماه ۱۳۹۸ به همراه فایل الکترونیکی به آدرس: استان قم، میدان رسالت، دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی ارسال کنند.

کد خبر 4711229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =