تعاونی‌ها زمینه اشتغال ۵۲ هزار نفر را در کشور فراهم کردند

سمنان - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون بابیان اینکه در یک‌سال گذشته بالغ‌بر سه هزار و ۵۰۰ تعاونی در کشور ایجاد شده است، گفت: این تعداد تعاونی زمینه اشتغال ۵۲ هزار نفر را فراهم کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم صادقی‌فر بعدازظهر چهارشنبه در چهاردهمین آئین تجلیل از تعاونی‌های برتر استان سمنان به میزبانی اداره کل تعاون سمنان ضمن بیان اینکه طی یک سال گذشته سه هزار و ۵۵۷ تعاونی با عضویت ۷۳ هزار و ۸۷ نفر در کل کشور ایجادشده است، ابراز داشت: این تعداد تعاونی توانستند در مدت مذکور زمینه اشتغال ۵۲ هزار و ۴۸۷ را فراهم کنند.

وی ضمن بیان اینکه در ابتدای دولت تدبیر و امید ۷۰ هزار و ۹۹۹ تعاونی با ظرفیت اشتغال یک‌میلیون و ۴۰۴ هزار و ۵۴ نفر در کل کشور بود، افزود: اکنون این رقم به ۹۳ هزار و ۹۴۴ تعاونی با ظرفیت اشتغال یک‌میلیون و ۷۴۰ هزار و ۲۲۶ نفر ارتقا یافته است.

۵۳ درصد تعاونی‌ها فعال در حوزه تولید

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بیان اینکه ۵۳ درصد تعاونی‌های کشور در زمینه تولیدی فعال است، ابراز داشت: اقتصاد در عرصه تعاون عدالت گرانه به شمار می‌رود و از منظر تعادل و بحث عدالت، توزیع مناسب سرانه ثروت و کاهش فقر در جامعه است زیرا سرمایه‌های خُرد و کوچک را تجمیع کرده و یک فعالیت اقتصادی را ایجاد می‌کند.

صادقی‌فر ضمن بیان اینکه وزارت تعاون نگاه تقلیل گرایانه ندارد و در بحث تعاونی‌ها رویکرد، به‌جز فعالیت‌های اقتصادی کارکردهای اجتماعی و فرهنگی نیز دارد، تصریح کرد: اقتصاد تعاونی‌ها هیبریدی است، هم پایه اقتصادی دارد و هم پایه اجتماعی و فرهنگی، رفع فقر و فقرزدایی و توزیع مناسب ثروت را نیز به دنبال دارد لذا باید برای این مهم یعنی گسترده فعالیت تعاونی‌ها تلاش کرد.

وی بابیان اینکه حاصل تعاون ایجاد عدالت اجتماعی است، افزود: حوزه تعاون بافرهنگ و اجتماع پیوند عمیقی خورده است و هیچ برنامه‌ای در عرصه تعاون دیده نمی‌شود که از مسیر اجتماع گذر نکند لذا هر حرکت و جوششی در عرصه تعاون با جمع شدن عده‌ای دورهم رخ می‌دهد و نگاه اجتماعی دارد و ازاین‌رو، تعاون و اجتماع باهم قرابتی دیرینه دارند.

تعاونی‌ها بازوی دولت

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بیان اینکه تعاونی‌ها نقش ترجمان واسط در دولت را داشته و به عنوان یک بازو دولت را برای توسعه اقتصاد حمایت می‌کنند، ابراز داشت: توسعه پایدار توسعه عام است و از منظر تعاون می‌توان به توسعه پایدار رسید.

صادقی‌فر ضمن بیان اینکه در تعاونی‌ها افراد در راستای افزایش دانش و آگاهی خود تلاش می‌کنند و به رقابت می‌پردازند، تصریح کرد: این آگاهی با دانایی و پرسشگری افزایش می‌یابد لذا نیاز کشور افزایش توانایی و مهارت است که بر این اساس باید توانمندسازی و مهارت‌جویی مورد توجه تعاونی‌ها قرار گیرد.

وی بابیان اینکه تعاون مختص ایران نیست و دایره واژگانی فرای مرزها دارد، افزود: اگر وفاق و همدلی در نظام بین مردم و دولت باشد و همه در عرصه اجتماع به یکدیگر نزدیک‌تر شوند به توسعه منجر خواهد شد که تعاونی‌ها می‌توانند نقش مؤثری در این تجمیع ایفا کنند.

کد خبر 4711372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =