نگرانی عمیق جامعه بیوتکنولوژی از بازداشت دانشمند ایرانی در آمریکا

متخصصان بیوتکنولوژی کشور در بیانیه ای نگرانی عمیق خود را از بازداشت غیرمنصفانه و دور از شان دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ارزشمند و چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی کشور در آمریکا اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، اعضای حاضر در سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران که ۱۰ تا ۱۲ شهریورماه در سالن همایش‌های رازی با حضور بیش از ۱۲۰۰ نفر از متخصصان دانشمندانی از سایر کشورهای جهان در حوزه بیوتکنولوژی برگزار شد، در قطعنامه‌ای، بازداشت غیرمنصفانه دکتر مسعود سلیمانی توسط امریکا را محکوم کردند.

متن این قطعنامه به شرح زیر است:

۱. جامعه دانشمندان، متخصصان، دانشجویان و اعضای انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در کنار سایر انجمن‌های علمی «انجمن ژنتیک ایران» و «انجمن ایمنی زیستی»، ضمن اعتراض به تحریم‌های ظالمانه‌ای که آثار زیانبار آن علاوه بر رفاه عمومی هموطنانمان، تاثیر مخربی بر تحقیقات و ارتباطات علمی گذاشته است، نگرانی عمیق خود را از بازداشت غیرمنصفانه و دور از شان دانشمند ارزشمند و چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی کشور در سال ۱۳۹۸، دکتر مسعود سلیمانی، محقق شاخص بین المللی در تحقیقات سلول‌های بنیادی، سلول درمانی و مهندسی بافت و از دانشمندان و نخبگان علمی یک درصد برتر جهان اعلام می‌کنند.

شرکت کنندگان در همایش، ادامه بازداشت این محقق هموطن که همواره در جهت کاهش دردهای هموطنان و سایر مردم جهان تلاش کرده است را مصداق بارز دخالت امور سیاسی در امور علمی و بی احترامی سیاستمداران به دانشمندان دانسته و به طور جدی از مجامع بین المللی و حقوق بشری به خصوص سازمان ملل متحد خواستار پیگیری آزادی سریع این محقق ارزشمند و جبران لطمات روحی وارد شده به وی و خانواده شان، جامعه علمی کشور و سایر دانشمندان جهان است.

۲. شرکت کنندگان در این همایش، بهره برداری مردم از دستاوردهای تحقیقات بیوتکنولوژی کشور در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی، که با هزینه خود مردم به دست آمده است را خواستار شده و امیدوارند روند قانونی اعطای مجوز به محصولات حاصل از تحقیقات بیوتکنولوژی در داخل کشور خصوصاً مجوز رهاسازی محصولات تراریخته و ویراسته (ویرایش شده ژنتیکی) تسریع شده و موانع موجود رفع شود.

همچنین از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های مرتبط درخواست می‌شود از شرکت‌های دانش بنیان و فعال حوزه زیست فناوری خصوصاً در حوزه خوراک دام و طیور و شیلات حمایت کنند.

۳. شرکت کنندگان در همایش ضمن حمایت از صنعت غرورآفرین بیوتکنولوژی دارویی، خواهان عدم تخصیص ارز حمایتی برای واردات داروهایی هستند که مشابه داخلی دارند و حمایت همه جانبه از این صنعت که بخش قابل توجهی از صادرات دارویی کشور را شامل می‌شود، را از مسئولان خواستارند.

۴. شرکت کنندگان همایش از مسئولان محیط زیست کشور خصوصاً حوزه محیط زیست انسانی و دریایی تقاضا دارند که از دستاوردهای ارزنده بیوتکنولوژی برای رفع آلودگی‌های محیط زیست استفاده کرده و از ظرفیت‌های متخصصان کشور در این حوزه بهره برداری کنند.

۵. شرکت کنندگان در همایش، ضمن قدردانی از فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از ستاد توسعه بیوتکنولوژی کشور درخواست دارند که از شرکت‌های دانش بنیان حمایت فعال کرده و در رفع موانع و مشکلات این شرکت‌ها خصوصاً دریافت مجوزهای لازم برای تولید و ورود به بازار، فعال‌تر عمل کند.

همچنین از این ستاد تقاضا داریم که فعالیت‌های خود را مشخصاً در حوزه زیست فناوری متمرکز کرده و از فعالیت در حوزه‌های غیر مرتبط یا با اولویت کمتر خودداری کند. شرکت کنندگان در همایش همچنین درخواست دارند که ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان و محصولات آنها با استفاده از متخصصان دلسوز و آگاه و با دیدگاه حمایتی صورت گیرد.

۶. غفلت مسئولان حوزه توسعه بیوتکنولوژی از توسعه پژوهش و بازسازی زیرساخت‌های تحقیقاتی مراکز علمی و پژوهشی به بهانه حمایت از تولید، می‌تواند باعث گسسته شدن زنجیره تولید و خالی شدن پشتوانه تحقیق و توسعه در حوزه بیوتکنولوژی شود. در این زمینه تخصیص اعتبارات لازم برای بهسازی تجهیزات و حمایت از تحقیقات کاربردی با اولویت ملی توصیه می‌شود.

به گزارش مهر، مسعود سلیمانی پژوهشگر فرهیخته ایرانی از اسفند سال گذشته در بازداشت دولت ایالت متحده آمریکا به سر می‌برد.

دوره یازدهم جایزه زنده یاد کاظمی آشتیانی به عنوان «جایزه چهره تأثیرگذار زیست فناوری» و در مراسم اختتامیه همایش بیوتکنولوژی، به دلیل پژوهش در حوزه هماتولوژی و تحقیق در موضوعات خون و فرآورده‌ها و مشتقات خونی به دکتر سلیمانی اهدا شد.

کد خبر 4712043

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =