حوزه گردشگری برای منطقه‌۳ کشور یک فرصت است

همدان - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام حوزه گردشگری را برای منطقه‌۳ کشور یک فرصت برشمرد و گفت: گردشگری مذهبی و تردد ۵ میلیون زائر اربعین از غرب کشور امتیازی برجسته برای این منطقه است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی آمایشی منطقه ۳ کشور با حضور استاندار همدان، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس امور استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور، رؤسای سازمان مدیریت و معاونین اقتصادی استانداری‌ها و مدیران اقتصادی استان‌های منطقه ۳ کشور شامل همدان، کرمانشاه، لرستان و ایلام به میزبانی استان همدان برگزار شد.

این نشست در محل سالن جلسات شهدای استانداری همدان و با هدف بررسی محورهای توسعه منطقه‌ای در حوزه کشاورزی، صنعت و گردشگری برگزار شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست با بیان اینکه در بحث توسعه منطقه‌ای باید افزایش درآمد در اولویت باشد، گفت: باید میزان صادرات و واردات منطقه با ۳ کشور عراق، لبنان و سوریه به ۴۰ میلیون دلار برسد که رسیدن به این هدف نیازمند کار و تلاش و برنامه ریزی است.

علی آقا محمدی با بیان اینکه حوزه گردشگری منطقه‌ای یک فرصت است و یک نمونه آن گردشگری مذهبی است و همین می‌تواند بسیار تأثیر گذار باشد، از استاندار همدان که نگاه ویژه ای به توسعه استان دارد تشکر کرد و گفت: در حال حاضر حجم تجارت این منطقه کمتر از ۲۰ میلیارد دلار است که باید آن را به ۴۰ میلیارد دلار برسد.

وی با اشاره به ویژگی‌های برجسته گردشگری این منطقه اضافه کرد: در اربعین حسینی ۵ میلیون گردشگر زیارتی در منطقه ۳ حضور خواهند داشت که باید تمرکز بر این موضوع باشد چراکه اگر خدمات مناسبی به آنها ارائه شود در مراحل بعدی استان مقصد سفر خود را از این منطقه انتخاب خواهند کرد.

باید ۴.۷ تولید ناخالص ملی در این منطقه را به ۷.۴ برسانیم و تجارت خود را با کشورهای عراق و لبنان گسترش دهیم وی با اشاره به اینکه باید چند کار مهم در منطقه ۳ کشور انجام شود، افزود: باید ۴.۷ تولید ناخالص ملی در این منطقه را به ۷.۴ برسانیم و تجارت خود را با کشورهای عراق و لبنان گسترش دهیم.

استاندار همدان نیز در این نشست با بیان اینکه برای رسیدن به تولید ناخالص ملی ۷.۴ منطقه نیازمند برنامه ریزی عملیاتی در حوزه گردشگری، کشاورزی و صنعتی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در منطقه هستیم، گفت: باید پروژه‌های عملیاتی برای توسعه منطقه‌ای تعریف و عملیاتی شود تا روند توسعه در منطقه شتاب بگیرد.

سید سعید شاهرخی تاکید کرد: رسانه‌ها یک ظرفیت خوب برای معرفی ظرفیت‌های منطقه هستند و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی با بیان اینکه استان‌های منطقه ۳ دارای پتانسیل‌های خوبی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: امروز با همکاری صورت گرفته در چهار استان منطقه ۳ سندهایی تنظیم شده که در بخش‌های مختلف چراغ راه خواهند بود.

استاندار همدان با اشاره به اینکه در استان همدان برای ۳ سال آینده برنامه عملیاتی تعریف و در آن به تفکیک بخش و شهرستان تا حد توان پروژه تعریف شده است، گفت: در این ۳ سال در هر شهرستان استان همدان اتفاقات مشخصی رخ خواهد داد.

سرپرست سازمان توسعه و تجارت کشور نیز با بیان اینکه سال گذشته استان کرمانشاه ۲.۵ میلیارد دلار، ایلام ۷۰۶ میلیون دلار، همدان ۱۱۵ میلیون دلار و لرستان ۷۱ میلیون دلار در صادرات سهم داشتند، گفت: ظرفیت صادراتی ۴ استان منطقه ۳ که دو استان از آن یعنی ایلام و کرمانشاه مرزی هستند، مطلوب نیست.

حمید زادبوم با بیان اینکه به کشورهای همسایه ۲۴ میلیارد دلار صادرات صورت می‌گیرد که سهم منطقه ۳ بسیار کم است، گفت: باید حداقل سهم چهار استان از صادرات ۳۰ درصد یعنی چیزی نزدیک به ۷ میلیارد دلار باشد.

زادبوم با بیان اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بخشی از مشکلات را حل خواهد کرد، افزود: اگر در این زمینه کوتاهی کنیم مسئولیم.

کد خبر 4712255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =