رشد طرح های افتتاحی هفته دولت در مرکزی/۱۵میلیون یورو سرمایه گذاری

اراک- پروژه‌های اقتصادی و عمرانی بهره برداری و کلنگ زنی شده طی هفته دولت امسال در مرکزی نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته و ۱۵میلیون یورو سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی برای این طرح ها انجام شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: رهبر معظم انقلاب هر سال در دیدار با اعضای هیأت دولت به ارائه نکات مهم و ارزنده ای می‌پردازند. ایشان در هفته دولت امسال در دیدار با هیأت دولت فرمودند هفته دولت شاخص و نشانه‌ای است که با یادآوری خدمات و تلاش‌های یک‌سال گذشته، از یک طرف می‌تواند مایه دلگرمی باشد و از طرف دیگر، چنانچه این تلاش‌ها با دو شرط مهم حرکت جهادی و نیت الهی همراه شود، زمینه ساز برکات زیادی در جامعه خواهد شد.

در این راستا طی هفته دولت در راستای خدمت رسانی به مردم اقدامات مهمی توسط نمایندگان دولت در استان‌ها در قالب بهره برداری یا کلنگ زنی پروژه‌های عمرانی- اقتصادی با صرف اعتبارات ویژه در مناطق شهری و روستایی انجام می‌شود که البته مجموعه این اقدامات با ارائه آمارهایی همراه است که با بررسی اجمالی آن نسبت به اقدامات سال گذشته می‌توان به ارتقا یا عدم ارتقای شرایط پی برد. از جمله نکات مهم این پروژه‌ها با توجه به شرایط امروز کشور، میزان ایجاد اشتغال برای افراد می‌باشد.

در استان مرکزی نیز همانند سایر استان‌ها هر سال از روز آغازین هفته دولت تا پایان آن شاهد بهره برداری و کلنگ زنی پروژه‌های مختلف توسط استاندار و معاونین وی هستیم.

در خصوص بررسی وضعیت پروژه‌های عمرانی و اقتصادی استان به سراغ آمارها و اقدامات انجام شده هفته دولت در سال گذشته رفته ایم. مجموع پروژه‌های افتتاحی و کلنگ زنی در هفته دولت سال گذشته ۷۰۹ پروژه با اعتبار به مبلغ یک هزار میلیارد تومان بود که ۶۰۹ پروژه با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۸۱۹ میلیارد تومان به بهره برداری رسید و کلنگ زنی یکصد پروژه با اعتبار ۲۲۰ میلیارد تومان نیز انجام شد. در هفته دولت سال جاری نیز برمبنای ارائه آمار از سوی استاندار مرکزی، ۸۱۱ پروژه مقرر بود افتتاح و یا کلنگ زنی شود که از این میان ۷۵۱ پروژه بهره برداری و ۶۰ پروژه نیز کلنگ زنی شود.

افتتاح و کلنگ زنی ۶۵۱ پروژه عمرانی طی هفته دولت در مرکزی

در این خصوص معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در هفته دولت سال جاری تعداد پروژه‌های افتتاحی اقتصادی استان مرکزی ۱۴ درصد و اعتبارات پروژه‌ها نزدیک به ۹۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

مهدی زندیه وکیلی ادامه داد: مجموع پروژه‌های عمرانی افتتاح و کلنگ زنی شده در هفته دولت سال جاری در استان ۶۸۱ پروژه به مبلغ ۹۳۱ میلیارد تومان بود که ۶۲۱ پروژه با اعتبار بالغ بر ۸۸۲ میلیارد تومان افتتاح و عملیات اجرایی ۶۰ پروژه با ارزشی معادل ۴۸ میلیارد تومان آغاز شد، در حالی که مجموع پروژه‌های عمرانی افتتاحی و کلنگ زنی شده در هفته دولت سال گذشته ۶۵۱ پروژه به مبلغ ۵۹۶ میلیارد تومان بوده است.

مجموع پروژه‌های عمرانی افتتاح و کلنگ زنی شده در هفته دولت سال جاری در استان بود در حالی که در هفته دولت سال گذشته ۶۵۱ پروژه به مبلغ ۵۹۶ میلیارد تومان بهره برداری یا کلنگ زنی شد وی بیان کرد: در هفته دولت امسال پروژه‌های شهری و روستایی مختلفی در بخش‌های عمرانی، صنعتی، اقتصادی و … مورد بهره برداری قرار گرفت و کلنگ زنی آن انجام شد و بسیاری از پروژه‌ها مانند آسفالت معابر، جدول کشی، احداث بوستان‌های روستایی، ساختمان دهیاری، آبرسانی و… در حوزه عمران روستایی بود و همچنین می‌توان به افتتاح پروژه‌های ورزشی مانند زمین چمن روستایی، افتتاح ۹ مدرسه در شهرستان‌های استان، پروژه‌های راهسازی، پروژه‌های آبخیزداری، پروژه‌های گردشگری و… اشاره کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: در هفته دولت امسال تعداد زیادی از پروژه‌هایی که در استان افتتاح و کلنگ زنی شد با سرمایه گذاری بخش خصوصی افتتاح شده و یا احداث خواهد شد.

زندیه وکیلی گفت: در طول هفته دولت امسال در شهرستان آشتیان ۴۶ پروژه، اراک ۱۲۵ پروژه، تفرش ۳۱ پروژه، خمین ۸۹ پروژه، خنداب ۷۴ پروژه، دلیجان ۴۱ پروژه، زرندیه ۴۸ پروژه، ساوه ۱۰۶ پروژه، شازند ۱۱۵ پروژه، فراهان ۳۲ پروژه، کمیجان ۴۳ پروژه و محلات ۵۱ پروژه مورد بهره برداری قرار گرفتند و یا عملیات کلنگ زنی آن‌ها انجام شد.

وی اظهار کرد: تمام این پروژه‌ها در زمینه خدمت رسانی، خدماتی و مورد نیاز مردم بوده است. بخشی از پروژه‌های نیمه اول سال در هفته دولت افتتاح شد و تعداد زیادی هم در نیمه دوم سال در ایام دهه فجر مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: تکمیل پروژه محور اراک - فرمهین که چهار شهرستان تفرش، کمیجان، فراهان و اراک را به هم متصل می‌کند در سال جاری به عنوان پروژه مهم حوزه عمرانی استان از اولویت برخوردار است. در این راستا سال گذشته تقاطع غیر همسطح فرمهین افتتاح شد و امسال هم دوبانده شدن آن در دستور کار است و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

۱۵ میلیون یورو سرمایه گذاری برای پروژه‌های هفته دولت مرکزی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از مجموع پروژه‌های اقتصادی هفته دولت امسال ۱۳۰ پروژه با اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسید در حالی که مجموع پروژه‌های اقتصادی افتتاحی و کلنگ زنی شده در هفته دولت سال گذشته ۵۸ پروژه به مبلغ ۴۴۳ میلیارد تومان بوده است.

سعید فرخی ادامه داد: ۱۵.۵ میلیون یورو آورده ارزی شخصی برای سرمایه گذاری به منظور انجام پروژه‌های عمرانی و اقتصادی هفته دولت سال جاری در استان مرکزی بوده است.

وی بیان کرد: پروژه‌های افتتاحی و کلنگ زنی شده استان در هفته دولت سال جاری اشتغال بالغ بر ۷۳۴۴ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را به دنبال داشته در حالی که پروژه‌های افتتاحی و کلنگ زنی در هفته دولت سال ۹۷ به اشتغال مستقیم و غیر مستقیم بالغ بر ۴۰۳۳ نفر در سطح استان منجر شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی افزود: نزدیک به ۲۲۰ طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در استان مرکزی شناسایی شده است که با تکمیل شدن این پروژه‌ها، نزدیک به ۱۱ هزار شغل در استان ایجاد می‌شود.

با یک نگاه مقایسه‌ای می‌توان گفت که بهره برداری از پروژه‌های هفته دولت در سال جاری نسبت به سال گذشته، هم در پروژه‌های عمرانی و هم اقتصادی افزایش داشته و همچنین در تعداد مشاغل ایجاد شده این پروژه‌ها نیز شاهد رشد هستیم.

سال گذشته بنا به گفته استاندار مرکزی شاهد افزایش ۹ درصدی تعداد پروژه‌های افتتاحی در هفته دولت در استان نسبت به سال قبل از آن بودیم و امسال میزان سرمایه گذاری پروژه‌ها نسبت به سال گذشته حدود ۱۵۰ درصد یعنی نزدیک به یک و نیم برابر افزایش پیدا کرده است.

در کنار این مسائل باید اشاره کرد که در هفته دولت سال گذشته شاهد اقدامات مهمی نظیر افتتاح طرح‌های گازرسانی به روستاها و افتتاح پروژه‌های عمرانی بزرگ بودیم. امسال نیز طرح‌های مفیدی افتتاح و یا کلنگ زنی شد اما باید این نکته را یادآور شد که در پروژه‌های هفته دولت نباید تنها به ارائه آمار بسنده شود بلکه بیان ثمره پروژه‌ها باید به طور قابل مشاهده و با تأثیر پذیری برای مردم همراه باشد چون مردم به دنبال کار اجرایی و عملی و مشاهده نتیجه کارها هستند و آمارها را دنبال نمی‌کنند.

در شرایطی که هدف دشمن با اعمال تحریم چیزی جز متوقف کردن توان اقتصادی کشور نیست با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب به نام رونق تولید، انتظار می‌رود که مسئولین استان بیش از گذشته با حفظ وحدت برای رفع مشکلات مردم، توسعه اقتصادی و رونق تولید و اشتغال در استان با حمایت از پروژه‌های در حال اجرا تلاش کنند.

کد خبر 4712856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =