شناسایی ۳۹ اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی

مشهد - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ۳۹ اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی شناسایی‌ شده و امسال ۱۸ اثر در اولویت واگذاری قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل این سازمان، اظهار کرد: به استناد دستورالعمل شرایط واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای جدید، نیمه‌تمام، تکمیل‌شده و آماده بهره‌برداری به بخش غیردولتی و در اجرای ماده (۲۷) قانون الحاقی برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، امسال ۱۸ اثر تاریخی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

وی افزود: در گام نخست تعداد هشت اثر شامل، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای یونسی در بجستان، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای فخر داوود در شهرجدیدبینالود، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای مزینان، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای کامه در تربت حیدریه، مرمت، بهسازی و احیای کاروانسرای آهنگ در بجستان، مرمت، بهسازی و احیای حمام تاریخی حاج رئیس در تربت حیدریه و مرمت، بهسازی و احیای مصلی تاریخی سبزوار واگذار می‌شود.

مکرمی‌فر درباره نحوه و مدت واگذاری این ابنیه به بخش خصوصی، تصریح کرد: این پروژه‌ها به صورت قرارداد بی او ال تی (boltساخت، بهره برداری ، واگذاری و اجاره) در دوره‌های ۵، ۱۰ و ۱۵ ساله خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از برگزاری جلسه کارگروه واگذاری ماده ۲۷ خبر داد و ابراز کرد: در جلسه این کارگروه با حضور نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، دادگستری کل استان، اتاق اصناف استان و دیگر اعضا این کارگروه برگزار و مصوب شد که در گام نخست هشت پروژه واگذار شود.

وی با اشاره به حجم سرمایه‌ای که توسط این پروژه‌ها جذب خواهد شد، اظهار کرد: در مجموع، این هشت پروژه، حدود ۱۶۰ میلیارد ریال سرمایه جذب خواهد کرد.

مکرمی‌فر با اشاره به محدودیت‌های منابع مالی دولتی، گفت: علاوه بر استفاده بهینه از منابع دولتی، باید به دنبال راهکارهای دیگری از جمله استفاده از منابع بخش خصوصی و هم‌افزایی بخش دولتی بهره‌مند شویم که واگذاری‌ها، ماده ۲۷ یکی از راهکارهای قانونی استفاده از منابع بخش خصوصی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: قبل از واگذاری مطالعاتی انجام شده و میزان سرمایه‌گذاری لازم، شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقه و نرخ بازگشت سرمایه بررسی شده است و بر مبنای این مطالعات، واگذاری‌ها صورت خواهد گرفت.

مکرمی‌فر تصریح کرد: به زودی مناقصه واگذاری این پروژه‌ها از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار اعلام خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به طرح مثلث اقتصادی استاندار خراسان رضوی، اظهار کرد: یکی از زمینه‌هایی که مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی می‌تواند ظهور و بروز پیدا کند، حوزه‌های سه‌گانه این اداره‌کل است که تاکنون اقدامات زیادی در این راستا انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: راه‌اندازی و تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی باعث توجه ویژه روستائیان به آثار تاریخی و فرهنگی شده که با مشارکت مردم روستاها همراه بوده و تاکنون در ۴۵۰ روستای استان، انجمن میراث فرهنگی تشکیل شده است.

کد خبر 4713058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =