امسال ۵ رشته قنات کشاورزی در استان همدان احیا شد

همدان - مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: امسال ۵ رشته قنات کشاورزی در استان همدان احیا شد و به چرخه انتفاع بازگشت.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم فرامرزی پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران تعداد کل قنوات استان همدان را ۲ هزار و ۴۷۳ رشته عنوان کرد و گفت: این تعداد ۵.۶ درصد از قنوات کشور را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه ملایر با ۶۲۱ رشته قنات دارای بیشترین تعداد قنات در سطح استان همدان است، گفت: طی سال‌های گذشته قنوات استان همدان مورد بی مهری قرار گرفته‌اند و بارندگی‌های شدید و جاری شدن سیل در سال جاری نیز مزید برعلت شده و بسیاری از قنوات استان را از دایره انتفاع خارج کرده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود: تعداد قنوات خسارت دیده از سال ۹۷-۹۸ تاکنون در حدود ۳۲۶ رشته بوده است.

وی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته توسط مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان و ادارات آب و خاک شهرستان‌ها، از مجموع قنوات خسارت دیده استان در سال‌های اخیر حدود ۷۰۲ رشته در سال ۹۷ و ۵ رشته قنات نیز در سال ۹۸ احیا شده و به چرخه انتفاع باز گشته‌اند.

فرامرزی تاکید کرد: مجموع اعتبارات ملی و استانی مصوب برای احیای قنوات استان همدان در سال گذشته حدود ۴۸۶ هزار و ۷۶۵ میلیون ریال بود که ۲۹۸ هزار و ۷۶۰ میلیون ریال از این اعتبارات به استان تخصیص یافت.

وی گفت: همچنین مجموع اعتبارات ملی و استانی مصوب برای استان همدان در سال ۹۸ در حدود ۸۴ هزار و ۵۱۴ میلیون ریال بوده است که ۵۰ هزار و ۹۳ میلیون ریال آن تا کنون به استان تخصیص یافته است که نمایانگر کاهش شدید اعتبارات اختصاص یافته به این امر در سال جاری است.

وی اضافه کرد: ریزش دیواره داخلی کوره و انسداد جریان آب، ریزش مسیر چاه و انسداد جریان آب، رها سازی و عدم نگهداری قنات توسط بهره برداران، دخل و تصرف در حریم قنات و تخریب سازه قنات، ناکافی بودن اعتبارات دولتی برای احیا و مرمت قنوات و نیز عدم توجه مسئولین به قنوات به عنوان یک منبع آبی و پایدار به نسبت آبیاری تحت فشار مهمترین موانع و مشکلاتی هستند که احیا و نگهداری قنوات استان با آنها روبرو است.

کد خبر 4713137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =