پخش آب در کانون‌های بحرانی به تثبیت گرد و غبار کمک می‌کند

پروژه ای با هدف پخش آب در کانون‌های بحرانی گرد و خاک در وسعت ۴۲ هزار هکتار و آبگیری هورهای منصوره و شریفیه تعریف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نادرقلی ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: پدیده گرد و غبار از سال ۸۲ در استان های جنوب غربی ایران آغاز شد. سپس گسترش یافت و استان‌های بیشتری را در برگرفت به‌گونه‌ای که طی سال های اخیر عمده جمعیت کشور تحت تأثیر ریز گردها قرار گرفته اند.

وی افزود: در بهمن‌ماه ۱۳۹۵، استان خوزستان به دلیل ورود ریز گردها که در نقاط مختلف این استان پخش شد، دچار بحران شدیدی شد که انعکاس رسانه‌ای و تبعات اقتصادی اجتماعی این پدیده، هشدار بزرگی را در این ‌باره مطرح کرد.

به گفته وی، پس‌ از این اتفاق با تأکید مقام معظم رهبری، سازمان‌های اجرایی با جدیت بیشتری برای حل این چالش، به بررسی برای یافتن راهکارهای پایدار پرداختند.

ابراهیمی ادامه داد: موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع به‌عنوان مجری طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی و ارائه راه‌حل‌ها به میدان آمد. همچنین اداره کل منابع استان خوزستان عملیات بیولوژیک، کاشت نهال و مدیریت طرح‌های منابع طبیعی شد و موسسه جهاد نصر نیز عنوان مجری طرح تأمین آب برای عرصه‌های بحرانی گردوغبار را دریافت کرد. پس از آن مقرر شد کلیه برنامه‌ها و پیشنهادهای تهیه‌شده توسط مراجع ذی‌ربط با تصویب کمیته استانی و ملی ریز گرد مصوب و نهایتاً اجرایی شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست بیان کرد: در نهایت با هم‌افزایی ایجاد شده و با محوریت وزارت جهاد کشاورزی و مشارکت دستگاه های اجرایی و علمی از جمله ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست پروژه‌ای با هدف پخش آب در کانون‌های بحرانی گردوخاک در وسعت  ۴۲ هزار هکتار و آبگیری هورهای منصوره و شریفیه تعریف شد.

به گفته ابراهیمی، این طرح به جهت مرطوب کردن و تثبیت گردوغبار، اجرای پایلوت شورورزی در کانون شماره یک و پایلوت بیابان زدایی و پخش سیلاب در منطقه هندیجان به اجرا درآمد.

کد خبر 4713495

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =