آمادگی مشهدالرضا برای میزبانی از عزاداران در تاسوعا و عاشورا

مشهد - همزمان با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، تمامی مراکز و نهادهای مدیریت شهری مشهدالرضا آماده میزبانی از عزاداران حسینی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، تمامی مراکز و نهادهای مدیریت شهری در پایتخت معنوی ایران، آماده میزبانی از عزاداران حسینی در مشهد هستند. باتوجه به پیش‌بینی حضور میلیونی عزاداران و هیئات مذهبی در این ایام، جهت خدمت‌رسانی و میزبانی به عزاداران حسینی اقدام شده است.

سرهنگ حمیدرضا دهنوی در گفتگو با خبرنگار مهر، درخصوص تمهیدات ترافیکی مشهد در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، اظهار کرد: طرح ترافیکی ویژه پلیس راهور برای ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، شامل محدودیت‌های ترددی در بافت مرکزی اطراف حرم مطهر رضوی است که از ساعت ۱۱ صبح روز یکشنبه ۱۷ شهریور آغاز می‌شود.

وی در خصوص جزئیات این طرح افزود: قسمت‌های درگیر طرح شامل خیابان توحید، از میدان توحید تا میدان شهدا، خیابان شیرازی از میدان شهدا تا تقاطع شهدا به سمت حرم مطهر، خیابان نواب صفوی از میدان پنج‌راه تا حرم مطهر رضوی، خیابان امام رضا (ع) از میدان بسیج تقاطع دانش تا میدان بیت‌المقدس، خیابان طبرسی از تقاطع شهید گمنام میدان طبرسی تا حرم مطهر و خیابان شهید اندرزگو از تقاطع شهید اندرزگو باب‌الجواد (ع) تا میدان بیت‌المقدس می‌شود.

سرپرست پلیس راهنمایی و رانندگی استان خراسان رضوی در خصوص محدودیت توقف خودروها، تصریح کرد: پارک وسایل نقلیه در خیابان شیرازی از میدان شهدا تا حرم مطهر، خیابان نواب صفوی از میدان پنج‌راه تا حرم مطهر، خیابان طبرسی از تقاطع گمنام تا حرم مطهر، خیابان اندرزگو تا میدان بیت‌المقدس و خیابان امام رضا (ع) از تقاطع دانش تا حرم رضوی ممنوع خواهد بود و در صورت پارک خودروها، این خیابان‌ها پاکسازی خواهند شد.

دهنوی بیان کرد: در این مسیرها، حریم تقاطع‌ها نیز تا فاصله ۱۵ متری تخلیه خواهد شد و پاکسازی مسیرها از ساعت ۲۳ شب تاسوعا و عاشورا انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه زیر گذر و پارکینگ‌های حرم مطهر رضوی نیز تخلیه خواهند شد و اجازه ورود حتی به موتورسیکلت‌ها داده نمی‌شود، عنوان کرد: اخبار تمهیدات ترافیکی از طریق رادیو زیارت، زائر، شبکه صداوسیما استان و شبکه خبر به صورت پخش زنده اطلاع‌رسانی خواهد شد. همچنین حمل و نقل عمومی نیز کاملاً کنترل شده، تردد خواهند داشت.

در همین راستا مراکز اورژانس، آتش نشانی و اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد تهمیدات ویژه‌ای را برای روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی تدارک دیده‌اند که امیر عزیزی، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در این خصوص اظهار کرد: ۴۹ ایستگاه و پایگاه آتش‌نشانی مشهد همزمان با روز تاسوعا و عاشورا آماده‌باش خواهند بود.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با بیان اینکه تمامی ایستگاه‌های عملیاتی در روزهای تاسوعا و عاشورا حسینی آماده باش صد در صد هستند، افزود: خودروهای سبک اطفای حریق و موتورسیکلت‌های عملیاتی آتش‌نشانی مشهد در ورودی‌های حرم مطهر رضوی در پنج مسیر مستقر هستند.

عزیزی تصریح کرد: با همکاری آستان قدس رضوی تعدادی از آتش‌نشانان آقا و خانم داوطلب نیز برای حفظ ایمنی عزاداران با همراه داشتن تجهیزات ویژه اطفای حریق در رواق‌های حرم مطهر رضوی نیز حضور دارند.

وی ابراز کرد: با توجه به ایجاد ایستگاه‌های صلواتی و برگزاری مراسم عزاداری در تکایا، حسینیه‌ها و هسته مرکزی شهر مشهد، خودروهای سبک و سنگین اطفای حریق آتش‌نشانی برای تأمین ایمنی مردم در محل‌های برگزاری مراسم از ابتدای صبح دوشنبه و تا پایان مراسم روز تاسوعا و عاشورای حسینی مستقر هستند و گشت‌های موتوری آتش‌نشانی نیز به صورت مستمر انجام می‌شود.

همچنین رضا وفایی نژاد، مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: همزمان با روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به منظور سرعت در خدمات‌رسانی، آمبولانس‌های اورژانس ۱۱۵ در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی مستقر می‌شوند.

وی افزود: پایگاه‌های اورژانس ۱۱۵ در اطراف حرم رضوی با همکاری دارالشفای حضرت رضا (ع) و پدافند غیر عامل آستان قدس رضوی در این ایام در ۲۸ نقطه در چهار محور حرم رضوی با استقرار ۲۸ دستگاه آمبولانس، سه موتور آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس نسبت به ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی می‌پردازند.

وفایی‌نژاد تصریح کرد: اورژانس ۱۱۵ خراسان رضوی متشکل از شش دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی مشهد، سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه، تربت جام، گناباد در روزهای پایانی ماه صفر با تمامی امکانات به زائران خدمات ارائه دادند.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان کرد: در این مدت ۲۱۸ پایگاه اورژانس ۱۱۵ جاده‌ای و شهری به همراه ۲۴۴ آمبولانس، چهار بالگرد، و سه موتور آمبولانس به زائران و مجاوران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) خدمات ارائه دادند.

وی عنوان کرد: آمادگی پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس دانشگاه‌ها‏‏، دانشکده‌های علوم پزشکی مشهد، سبزوار، گناباد، نیشابور، تربت حیدریه نیز از دیگر برنامه‌ها می‌باشد.

وفایی‌نژاد تصریح کرد: فعالیت ۲۴ ساعته MCMC (مرکز پایش مراقبت‌های درمانی) دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور هماهنگی پذیرش و انتقال بیماران از مراکز درمانی استان، استان‌های همجوار و مراکز پایش مراقبت‌های درمانی دانشگاه‌ها، دانشکده‌های علوم پزشکی استان به مراکز تخصصی و فوق تخصصی از دیگر برنامه‌هاست.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اذعان کرد: مرکز عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور ثبت، مدیریت و پیگیری حوادث ویژه با تلفات بالا با هماهنگی EOC شهرستان‌های تابعه و دانشگاه‌ها‏‏، دانشکده‌های علوم پزشکی استان فعالیت ۲۴ ساعته دارند.

وی گفت: استقرار نماینده اورژانس ۱۱۵ مشهد طی ساعات پرترافیک شهر در بعد از ظهر و شب در مرکز کنترل ترافیک مشهد مقدس انجام می‌شود.

سید مهدی حسینی‌پویا، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی مشهد از آمادگی ناوگان اتوبوسرانی مشهد، برای سرویس‌دهی به شهروندان در روزهای تاسوعا و عاشورا خبر داد و اظهار کرد: امسال نیز سازمان اتوبوسرانی مشهد همانند سال‌های گذشته آمادگی لازم را برای سرویس‌دهی به عزاداران در روزهای تاسوعا و عاشورا دارد.

وی با بیان اینکه خطوط منتهی به حرم مطهر رضوی در حد نیاز تقویت می‌شوند، تصریح کرد: سرویس‌دهی خطوط BRT در چهار محور حرم مطهر رضوی تا زمانی که امکان تردد برای ناوگان فراهم باشد، انجام خواهد شد و در صورت ایجاد محدودیت توسط پلیس راهور، سرویس‌دهی به ایستگاه‌های قبل در محدوده میدان بسیج، میدان شهدای مسجد گوهرشاد، تقاطع شهید گمنام و میدان شهدا منتقل و بعد از رفع محدودیت، مجدد به محدوده حرم مطهر انتقال خواهد یافت. همچنین خطوط شبانه برای تردد شهروندان به حرم مطهر رضوی نیز فعال می‌باشند.

همچنین ناصر سرگلزایی، مدیرعامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: با توجه به حضور گسترده دسته‌های عزاداری سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع)، تعداد پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی این آستان مقدس و نیروهای مستقر در آن‌ها از شامگاه یکشنبه، ۱۷ شهریور ۹۸ تا پایان شامگاه سه‌شنبه ۱۹ شهریورماه افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه ۱۵ پایگاه سیار در کنار ۱۰ پایگاه ثابت و شبانه‌روزی فوریت‌های پزشکی مستقر خواهند بود، افزود: به منظور ایجاد امنیت پزشکی، حفظ سلامتی و آرامش خاطر عزاداران سید و سالار شهیدان که از دور و نزدیک میهمان صحن و سرای منور رضوی شدند، در این مدت در اماکن متبرکه رضوی آماده خدمات‌رسانی به بیماران اورژانسی خواهند بود.

مدیرعامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی با اشاره به حضور دو پزشک متخصص طب اورژانس در پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی حرم مطهر امام هشتم (ع)، تصریح کرد: افزایش خدمات فوریت‌های پزشکی این مؤسسه با همکاری اورژانس ۱۱۵ دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی صورت می‌گیرد.

سرگلزایی با تأکید بر اینکه تعداد آمبولانس‌های مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی به شش دستگاه آمبولانس در این مدت افزایش خواهد یافت، ابراز کرد: بیماران در صورت نیاز به خدمات تکمیلی پزشکی با استفاده از آمبولانس‌های این مؤسسه از مرکز اورژانس صحن هدایت حرم مطهر و دارالشفاء امام رضا (ع) به بیمارستان‌های سطح شهر مشهد منتقل می‌شوند.

وی ادامه داد: نیروهای خادم‌یار سلامت دارالشفاء امام رضا(ع) در ارائه خدمات اورژانسی به بیماران عزادار حسینی کمک خواهند کرد. مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر رضوی با بهره‌مندی از هشت تخت بستری و ویژه اقدامات پزشکی CPR در کنار سایر پایگاه‌های ثابت فوریت‌های پزشکی مانند پایگاه‌های صحن جامع رضوی، صحن آزادی و… به صورت شبانه‌روزی به بیماران اورژانسی خدمات‌رسانی می‌کند.

مدیرعامل این مؤسسه با بیان برخی از خدمات متنوع دارالشفاء امام رضا (ع) گفت: تعداد پزشکان عمومی و پرستاران این دارالشفاء در بخش‌هایی مانند اورژانس، تزریقات، پانسمان و سرم‌تراپی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی نیز افزایش خواهد یافت.

کد خبر 4714271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =