طرح توانمندسازی جوامع محلی در ۱۵ روستای استان سمنان اجرا شد

مهدی‌شهر - رئیس اداره آموزش منابع طبیعی سمنان بابیان اینکه توانمندسازی جوامع محلی در ۱۵ روستای استان اجرا شد، گفت: این اقدام برای کاهش تصدی‌گری دولت و واگذاری امور به مردم صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رهایی ظهر یک‌شنبه در جمع نمایندگان و اعضای شرکت‌ها و تعاونی‌های بهره‌برداران منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر به میزبانی منابع طبیعی این شهرستان ضمن بیان اینکه طرح توانمندسازی جوامع محلی در ۱۵ روستای استان سمنان اجرا شد، ابراز داشت: این روستاها ۱۲ حوزه آبخیز استان را در بر دارد که هدف از آن کاهش تصدی‌گری دولت و واگذاری امور به مردم است.

وی ضمن بیان اینکه می‌بایست برای اجرای بهتر امور از ظرفیت تشکل‌های مردمی استفاده کرد، افزود: بهترین شیوه در این راستا تشکیل تعاونی‌ها و انجمن‌های صنفی در بخش‌های مختلف منابع طبیعی است تا بتوان با مدیریت مناسب شرایط لازم را برای مردم و بهره‌برداران این بخش فراهم کرد.

رئیس اداره آموزش و ترویج منابع طبیعی سمنان بابیان اینکه از سال ۹۴ تاکنون تعاونی‌های فراگیر منابع طبیعی در تمامی شهرستان‌ها دایر شده است، ابراز داشت: هدف از این اقدام تولید و اشتغال بهره‌برداران عرصه‌های منابع طبیعی استان است.

رهایی ضمن بیان اینکه می‌توان از تعاونی‌ها و تشکل‌های مرتبط با منابع طبیعی در بخش‌های مختلف جنگل، مرتع، بیابان و آبخیزداری بهره برد، تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون تعدادی از طرح‌های صندوق توسعه ملی توسط تعاونی‌های فراگیر منابع طبیعی شامل احیا و اصلاح مراتع شامل عملیات بیولوژیکی (بذرپاشی، بذرکاری، کپه کاری، مرمت چشمه و انتقال آب) انجام‌شده است.

وی ضمن بیان اینکه عملیات‌های جنگل‌کاری و جنگل‌داری و نیز گشت، مراقبت و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی نیز در این چهار چوب شکل گرفته است، افزود: این طرح‌ها در ۱۲ حوزه آبخیز هشت شهرستان و ۱۵ روستای هدف استان سمنان اجراشده است

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان مهدی‌شهر حدود سه هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار منابع طبیعی دارد که تاکنون تعداد ۲۰۰ نفر از آن‌ها نسبت به عضویت در تعاونی‌ها تشکل‌های منابع طبیعی اقدام کردند.

کد خبر 4714326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =