پشتیبان مصوبات کارگروه حمایت حقوقی و قضایی فعالین اقتصادی هستیم

شیراز _ دادستان عمومی و انقلاب شیراز گفت: در راستای رونق تولید در استان فارس در حد توان مسائل و مشکلات فعالین اقتصادی را پیگیری و از مصوبات کارگروه حمایت حقوقی و قضایی جانبداری می کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، حیدر آسیابی در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی فارس که با حضور فعالان بخش خصوصی استان برگزار شد، بیان کرد: فعالان اقتصادی استان با مراجعه به کارگروه حمایت حقوقی و قضائی از فعالیت‌های اقتصادی استان که در اتاق بازرگانی فارس مستقر است می‌توانند مسائل و مشکلات خود را به ما منتقل کنند که ما از طریق این کارگروه پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی ما این است که با روش و شیوه پیگیری مشکلات و موضوع‌های خود آشنا نیستند و به برخورداری از مشاوره حقوقی توجه نمی‌کنند.
آسیابی اظهارداشت: برای ارائه یک نسخه از قراردادهای بانکی به فعالان اقتصادی استان، با باک‌ها مکاتبه کردیم که در صورت عدم همکاری بانک‌ها، تولیدکنندگان ما می‌توانند به کارگروه حقوقی و قضائی مستقر در اتاق مراجعه و شکایت خود را اعلام کنند.

وی با بیان اینکه برخورد با مفسد اقتصادی یکی از راه‌های حمایت از تولید است اضافه کرد: مفسد اقتصادی یکی از موانع تولید است چرا یک نفر باید با ارز دولتی کالا وارد کند و در بازار با قیمت آزاد بفروشد و اگر دستگاه قضائی با این موضوع برخورد نکند چه پیامدی می‌تواند داشته باشد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس ادامه داد: این فکر غلطی است که اگر ما با مفسدین اقتصادی برخورد قاطع نکنیم، امنیت اقتصادی ایجاد می‌شود درحالی که برخی با سواستفاده مانع از تولید می‌شوند که نمونه آن بحث قاچاق کالا و ارز و آثار مخرب آن است.

آسیابی عنوان داشت: اگر ما تنها حمایت صرف انجام دهیم و با مفسدین و سواستفاده کنندگان شرایط اقتصادی برخورد نکنیم نمی‌توانیم در بخش‌های دیگر نیز به موفقیت دست یابیم.

وی تصریح کرد: در چند سال اخیر مقام معظم رهبری عناوین سال‌ها را بر اساس مباحث اقتصادی مطرح می‌کنند اما متأسفانه در هر سال توفیق در خوری احساس نمی‌شود و توجه به این عناوین تنها در زبان، شعار و سخنرانی‌ها بسنده می‌شود.

آسیابی افزود: در سالهای مختلف اقدام عملی و اساسی در خصوص شعار سال مشاهد نمی‌شود و مواردی نیز مانند کارگروه رفع موانع تولید که وجود دارد علیرغم فعال بودن اما ضمانت اجرایی ندارد و در اجرای عوامل حمایتی مالیاتی، بیمه‌ای و غیره عملاً به جایی نمی‌رسد.

وی بیان کرد: در بحث موانع اجرایی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید داشتند، می‌بینیم که بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ریشه در مسائل داخلی دارد که وجود مشکلات بسیار واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی ما با دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله مالیات، بانک، گمرک و تأمین اجتماعی نمونه بارز این مهم است.

آسیابی با بیان اینکه برداشتن موانع داخلی و رسیدن به مرحله اجرا نیازمند همت همه ماست اظهار داشت: هر دستگاه اجرایی باید برای رفع مشکلات و نواقص خود اقدام کند به عنوان مثال سالهاست که مشکلات تأمین اجتماعی و بانک با فعالان اقتصادی وجود دارد اما اقدامی برای رفع آن انجام نشده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس با اشاره به مشکلات بانک‌ها نیز گفت: قراردادهای بانک‌ها با فعالان اقتصادی از مواردی است که باید به آن رسیدگی شود و می‌بینیم که قراردادهایی از سوی بانک منعقد شده که یک سویه و حامی منافع بانک است درصورتی که بانک باید در سود و زیان شریک تولیدکننده و نه فقط به دنبال منافع خودش باشد و همین قرارداد یک طرفه مستند بانک بر علیه تولیدکنندگان است.

وی اضافه کرد: در حوزه مالیاتی نیز چنین وضعیتی وجود دارد ما کدام حمایت مالیاتی را شاهد هستیم؟ و اگر ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم نباید منتظر ایجاد شرایط مناسب برای تولیدکنندگان باشیم.

آسیابی ادامه داد: اگر می‌خواهیم در بحث اقتصاد مقاومتی و رونق تولید شاهد اتفاقات مثبت باشیم ابتدا باید در حوزه قانون گذاری وارد شویم و مجلس قوانین شفاف را وضع و اجرا کند به طوری که در قانون وضعیت تولید کننده و مرجع قضائی مشخص شود که متأسفانه در حال حاضر این رویه حاکم نیست.

وی با بیان اینکه حمایت‌ها و معافیت‌های قانونی وجود دارد اما مورد توجه و استفاده قرار نمی‌گیرد عنوان داشت: قانون وضع می‌شود، توقعات را بالا می‌برد اما پشتوانه اجرایی ندارد و همین موضوع موجب نارضایتی و تشکیل پرونده‌های زیاد در مجموعه قضائی می‌شود در حالی که قانون از ابتدا مشکلاتی دارد و زمانی که به جرا در می‌آید ناکارآمد می‌شود و به این موضوع توجه نمی‌شود.

آسیابی تصریح کرد: همچنین در بحث توقیف خطوط تولید دستور المعل وجود دارد که توقیف خطوط تجهیزات مورد استفاده در خط تولید و مواد اولیه ممنوع است و اگر موردی در این زمینه وجود دارد به ما اطلاع رسانی کنید.

کد خبر 4714402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =