رکورد گرمترین روز مرداد در زهک و سراوان شکسته شد

زاهدان- رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالیکه میانگین دمای مرداد استان رفتار کاهشی از خود نشان داد اما در زهک و سراوان گرمای هوا موجب ثبت رکورد جدید دما شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، اله بخش ریگی اظهار داشت: میانگین دمای هوای سیستان و بلوچستان‌در مرداد امسال ۱۴ درجه خنک‌تر از میانگین بلند مدت شد.

وی افزود: با وجود اینکه میانگین دمای سیستان و بلوچستان در مرداد شرایط کاهشی از خود نشان داد، اما آستانه حدی بیشینه دما در برخی شهرهای استان با تغییراتی همراه و رکوردهای دمایی جدیدی ثبت شد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در زهک رکورد بیشینه دمای این شهر بعد از گذشت ۲۷ سال از تأسیس ایستگاه هواشناسی در آن شکسته شد و برای نخستین بار در این مدت بیشینه دمای مرداد آن به ۴۸.۸ درجه سلسیوس رسید.

ریگی افزود: پیش از این بیشترین دمایی که در این موقع از سال در زهک ثبت شده بود به مرداد سال ۱۳۹۵ بر می‌گردد که حداکثر مطلق دمای این شهر به ۴۸.۴ درجه سلسیوس رسید.

وی گفت: سراوان نیز مرداد گرمی را پشت سر گذاشت و رکورد ۳۴ ساله گرمترین روز این ماه خود را با تغییر نه چندان چشم گیر تجربه کرد. امسال بیشینه مطلق دمای مرداد سراوان به ۴۴.۴ درجه‌سلسیوس رسید که تنها یک دهم درجه از رکورد قبلی در سال ۱۳۹۳ گرمتر است.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان به کاهش بارش‌های مرداد این استان اشاره کرد و گفت: اگرچه بارش‌های مرداد درصد اندکی از میانگین بارش سالانه این منطقه را شامل می‌شود که امسال بارش های این ماه بسیار ناچیز بود و با کاهش ۳۸ درصدی همراه شد.

وی  به تشریح شرایط خشکسالی در سیستان و بلوچستان پرداخت و افزود: در ۱۲۰ ماه منتهی به مرداد همچنان ۹۹.۹ درصد از مساحت سیستان و بلوچستان درگیر درجات مختلفی از خشکسالی است.

کد خبر 4714767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =