نقد و بررسی «تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی»

کتاب «تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی» نوشته حمیدرضا دالوند با حضور کارشناسان ۲۵ شهریورماه در سالن سرای کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست سوم از مجموعه نشست‌های«فرهنگ و دانشگاه» به نقد و بررسی کتاب «تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی» نوشته حمیدرضا دالوند  اختصاص دارد که توسط انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در بهار ۱۳۹۸ منتشر شد.

اندیشه دولت ـ ملت‌سازی در روزگار احمدشاهی و متعاقب آن، آغاز به کار حکومت پهلوی، به پشتوانه‌های نظری متعددی نیاز داشت که نظام آموزش نوین متعهد بود بخشی از آن بنیادها را در شاخه‌های تاریخ، جغرافیا، ادبیات و زبان، فلسفه و مردم‌شناسی به نحو عمومی و تخصصی به دست دهد و درک و تصوری از وطن و فرهنگ و تمدن آن به دست دهد. برای این کار لازم بود تاریخ این سرزمین بازخوانی شود و تنوع اقلیم و نژاد و زبان و فرهنگ و دیانت آن به وحدت فرهنگی و اجتماعی و سیاسی ارجاع داده شود.

این راه در واقع نسخه نجات ایران در بحبوهه تشویش‌های داخلی و منطقه‌ای و بین‌المللی بود.

کتاب این استاد دانشگاه و پژوهشگر ما را با تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران به‌عنوان قطعه‌ای از پازل فرهنگ‌سازی عصر پهلوی آشنا می‌کند. در این نشست نقادانه به ارتباط بنگاه‌های مردم‌شناسی و نظام دانایی و دانش عصر پهلوی اشاره خواهد شد و درباره سهم مردم‌شناسی در این نظام دانایی بحث خواهد شد.

این نشست به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همکاری مؤسسه خانه کتاب ایران انجمن جامعه شناسی ایران، دوشنبه بیست و پنجم شهریور از ساعت ۱۶ تا ۱۸ با حضور حمیدرضا دالوند، نعمت الله فاضلی، مهرداد عربستانی و جبار رحمانی در سالن سرای کتاب خانه کتاب واقع در خیابان انقلاب، بین خیابان‌های برادران مظفر و فلسطین جنوبی، پلاک ۱۰۸۰ طبقه منفی ۲، سالن سرای کتاب برگزار می‌شود.

گفتنی است این نشست‌ها به صورت هفتگی دوشنبه‌های هر هفته در مکان مزبور برگزار می‌شود.

کد خبر 4715551

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =