احتمال نفوذ سیلاب به پلدختر در نخستین بارندگی شدید

پلدختر- سرپرست فرمانداری پلدختر گفت: به علت عدم لای‌روبی رودخانه «کشکان»، در نخستین بارندگی شدید شاهد نفوذ سیلاب به پلدختر و معمولان خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی سیف روز پنجشنبه در نخستین جلسه ستاد مدیریت بحران در شهرستان پلدختر اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن به فصل بارندگی، چنانچه رسوبات بستر رودخانه کشکان لایروبی نشود آب با نخستین بارندگی به شهر پلدختر نفوذ می کند.

وی افزود: بر این اساس فرصت آگهی و مناقصه نیست و شرکت آب منطقه ای لرستان باید در نخستین فرصت،  نسبت به لایروبی رودخانه کشکان حداقل در نقاط آسیب پذیر اقدام کند.

سرپرست فرمانداری پلدختر گفت: شهرستان پلدختر در جریان وقوع سیل فروردین ۹۸ تنها در حوزه کشاورزی حدود یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دچار خسارت شد و در حوزه راه بیش از یک هزار میلیارد تومان خسارت دید.

سیف یادآورشد: سیل در حوزه زیرساخت های شهری مانند آب، برق و گاز به شهرستان پلدختر خسارت وارد کرد که بخشی از  این خسارات به دلیل  بی توجهی به احتمال وقوع سیل بر اثر خشکسالی های متوالی و متمادی رخ داد.

وی افزود: طی پروسه ۱۲ساله خشکسالی های متمادی دهانه بسیاری از پل ها و آبراه ها به حالت قبلی رها شده بود و بسیاری از شانه های جاده ها که طی سال‌های گذشته آبشستگی پیدا کرده بود زیر آن خالی و رها شده بود.

سرپرست فرمانداری پلدختر گفت: به علت عدم انتظار بارندگی زیاد بسیاری از دستک های پل ها و ابنیه در مسیر رودخانه‌ دچار آبشستگی و بدون توجه رها شده بود.

سیف افزود: متاسفانه این شهرستان به علت این بی توجهی ها و سیلاب تا مدتها درگیر جبران خسارات ناشی از سیل است و اگر امسال نیز در سال آبی ۹۹-۹۸ وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند و لایروبی رودخانه انجام نشود خسارت به مردم و زیرساخت ها دور از انتظار نیست و با چالش مواجه خواهیم شد.

وی بر ضرورت لایروبی رودخانه کشکان در شهرهای پلدختر و معمولان تاکید کرد و افزود: از این رو به بنیاد مسکن و شرکت سامان محیط محول شده در کنار احداث دیواره بحث لایروبی را نیز انجام دهند.

سرپرست فرمانداری پلدختر گفت: شرکت سامان محیط باید در قسمت هایی از دیواره ساحلی که امکان نفوذ آب به شهر مانند بعد از پل شهدای دولت بیشتر است نسبت به تکمیل دیواره ساحلی اقدام کند.

سیف افزود: لایروبی رودخانه در مقطع بخش معمولان به شرکت آب منطقه‌ای لرستان واگذار شده و باید این مسئله مد نظر باشد که در خیلی از روستاها و شهر معمولان رودخانه از مسیر اصلی خود خارج شده است، بنابر این برای جلوگیری از تخریب منازل مسکونی مردم در بارندگی های آینده تا فرصت باقی است باید مسیر رودخانه  مهندسی شود.

کد خبر 4716668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =