کاهش۲۴ درصدی تعداد پروژه‌های هفته دولت در هرمزگان

بندرعباس - با اتمام هفته دولت، مقایسه پروژه‌های افتتاح شده دولت در استان هرمزگان به مناسبت این هفته حاکی از کاهش ۲۴ درصدی تعداد آنها نسبت به سال گذشته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: همزمان با هفته دولت در استان هرمزگان شاهد افتتاح ۶۲۰ پروژه با اعتباری حدود هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان بودیم و همچنین کلنگ احداث ۲۴ پروژه دیگر با هزینه‌ای بالغ بر ۳۶۵ میلیارد تومان نیز به زمین زده شد.

اگر روند افتتاح پروژه‌های هفته دولت سال ۹۸ را با سال گذشته مقایسه کنیم، مشاهده می‌شود که تعداد پروژه‌ها حدود ۲۴ درصد و اعتبار صرف شده برای بهره‌برداری این پروژه‌ها حدود ۶ درصد کاهش پیدا کرده است که وضع بی سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه ایران در سالیان گذشته را می‌توان یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش پروژه‌های هفته دولت و کمرنگ بودن آن‌ها در استان هرمزگان دانست.

با وجود اینکه در مجموع، پروژه‌های افتتاح شده و اعتبارهزینه شده در هفته دولت نسبت به سال گذشته مقداری کاهش پیدا کرده است اما اگر طرح‌های افتتاح شده در هر حوزه به صورت جداگانه بررسی شود، شاهد افزایش ۶۳ درصدی مجموع تعداد پروژه‌ها در هشت حوزه کشاورزی و منابع طبیعی، انرژی، تربیت بدنی، رفاه و تامین اجتماعی، حمل و نقل، آموزش، صنعت و معدن و فرهنگ و هنر خواهیم بود که این هشت حوزه بیش از ۸۷ درصد از مجموع اعتبار صرف شده برای تمام ۶۲۰ پروژه را تشکیل می‌دهند.

تعداد پروژه‌های افتتاح شده هفته دولت سال ۹۸ در بخش‌ کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ درصد،انرژی ۱۳۸ درصد،تربیت بدنی ۱۶۷ درصد، رفاه و تامین اجتماعی۶۷ درصد، حمل و نقل" ۵۶ درصد، آموزش۴۶ درصد، صنعت و معدن ۴۰ درصد و فرهنگ و هنر ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است و در بخش‌هایمسکن عمران شهری و روستایی و "بهداشت و درمان شاهد کاهش ۶۷ و ۳۰ درصدی هستیم.

با توجه به ظرفیت‌های استان هرمزگان در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و شیلات انتظار می‌رود که در پروژه‌های افتتاح شده هفته دولت به این حوزه‌ها توجه بیشتری شده باشد. سال گذشته کشاورزی و منابع طبیعی  از نظر تعداد پروژه افتتاح شده در هفته دولت پس از مسکن عمران شهری و روستایی وبهداشت و درمان رتبه سوم را در استان هرمزگان داشت. در هفته دولت سال ۹۸ نیز کشاورزی و منابع طبیعی با ۷۳ پروژه پس از حوزه‌های مسکن عمران شهری و روستایی و حمل و نقل رتبه سوم را در میان تمام پروژه‌های هفته دولت دارد. ۷۳ پروژه کشاورزی و منابع طبیعی که با صرف ۴۸۴ میلیارد تومان امسال به بهره‌برداری رسیدند، بیشترین اعتبار را در میان تمام حوزه‌ها به خود اختصاص داده بودند.

از میان ۷۳ پروژه افتتاح شده در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی ۲۶ پروژه که با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد ریال در حوزه فعالیت‌های شیلاتی به بهره‌برداری رسیدند. ۲۳ پروژه مربوط به آبزی‌پروری با اعتباری بالغ بر ۸۵۰ میلیارد ریال و سه پروژه مربوط به صید و صیادی با صرف ۱۶۶ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال در هفته دولت امسال به بهره‌برداری رسیدند. تکمیل و احداث بندرصیادی کوه‌مبارک، احداث اسکله و تأسیسات پشتیبانی مرکز تخلیه صید زیارت و تکمیل و احداث بندر صیادی پشت شهر سه پروژه مربوط به حوزه صید و صیادی شیلات استان بود.

افتتاح ۱۲ مزرع پرورش میگو در بندرعباس سیریک و قشم و افتتاح دو مرکز پرورش ماهی خاویار در رودان و بندرعباس از جمله پروژه‌های مهم دولت در حوزه آبزی‌پروری بود.

در هفته دولت امسال ۱۶ پروژه در حوزه گردشگری با اعتباری بیش از ۲۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید که از این تعداد ۱۴ پروژه مربوط به احداث اقامت‌های بوم‌گردی در شهرستان‌های بندرعباس، هرمز، حاجی‌آباد، پارسیان، بندرلنگه و سیریک بود که در مجموع زمینه اشتغال ۶۹ نفر را نیز در استان فراهم خواهد کرد.

دو پروژه دیگر نیز در راستای بهبود زیرساخت‌های گردشگری در شهرستان‌های سیریک و بندرعباس با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسیدند.

افتتاح سردخانه و کارخانه بسته بندی و عمل آوری آبزیان بندربستانه با ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ تن و افتتاح پلاتو گلابتون با زیربنای سه هزار و ۷۰۰ متر مربع از مهم‌ترین پروژه‌های هفته دولت در شهرستان بندرلنگه بود که با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیدند.

افتتاح دو طرح افزایش ظرفیت برق فشار قوی با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان در شهرستان میناب، افتتاح توربین گازی بومی با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان در پالایشگاه گاز سرخون، افتتاح هفت پروژه برق رسانی با اعتبار هشت میلیارد تومان در شهرستان جاسک، افتتاح بازارچه ملوانی بندرلنگه، افتتاح انبار ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی و افتتاح پروژه گازرسانی با اعتبار چهار میلیارد تومان به روستاهای شهرستان حاجی‌آباد از جمله پروژه‌های توسعه محور استان هرمزگان محسوب می‌شوند.

آعاز عملیات اجرایی ساخت چهار هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در استان هرمزگان یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها در میان ۲۴ طرحی بود که در هفته دولت سال ۹۸ کلنگ زنی شدند.

کلنگ دامپروری صنعتی با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان در روستای باسعیدو شهرستان قشم به زمین زده شد که با بهره‌برداری از این دامپروری شاهد اشتغال بیش از ۵۰ نفر از بومی‌های این روستا خواهیم بود.

بنابر گفته فریدون همتی استاندار هرمزگان با اتمام پروژه ساخت چهار هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی نیز بخشی از مشکلات بافت فرسوده در شهر بندرعباس حل خواهد شد، چراکه از این واحدها در راستای ساماندهی بافت فرسوده بندرعباس استفاده خواهد شد.

با وجود اینکه یازدهم مرداد ماه محمودرضا امیاری، مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان خبر از بهره‌برداری ۳۹ پروژه با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان را داد اما در نشست خبری شهریور ماه مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان، اعتبار پروژه‌های ورزشی این اداره کل ۲۱.۸ میلیارد تومان اعلام شد.

رضا کمالی‌زرکانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از آغاز هفته دولت وعده افتتاح پلاتونمایش بندرلنگه و آغاز عملیات اجرایی احداث سینما در شهرستان میناب را داد که در هفته دولت سال ۹۸ این دو مهم نیز محقق شدند.

کد خبر 4716698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =