ورود ۴ نفر به بازار کار در آذربایجان‎شرقی به‌ازای خروج هر نفر

تبریز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‎شرقی سنین ۲۰تا ۲۴ را سن ورود به بازارکار عنوان کرد وگفت: هرم سنی سال ۹۵ استان ورود ۴نفر به بازار کار به‌ازای خروج هر نفر را نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی، داود بهبودی امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: جمعیت استان در بازه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال بخش عمده بوده و جمعیت ۰ تا ۴ سال ما نیز افزایش یافته و برای ۲۰ سال آینده شاهد موج جمعیتی جدیدی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت ما از میانگن کشوری پایین است، افزود: نرخ مشارکت آذربایجان شرقی همواره بیش از میانگین کشوری است و سنین ۱۵ تا ۶۴ سال در استان بیش از میانگین کشوری در بازار کار حضور دارند.

بهبودی در ادامه به تبیین وضعیت اقتصادی استان پرداخت و تصریح کرد: سهم جمعیتی ما نزدیک ۵ درصد و سهم محصول ناخالص داخلی ۴ درصد است؛ در واقع سرانه محصول داخلی ما ۷۰ درصد میانگین کشوری است.

وی با بیان اینکه سهم محصول ناخالص داخلی استان از محصول ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۸۰ نزدیک به  ۵ درصد و  در سال ۱۳۹۳، ۴ درصد، افزود: رشد متوسط سالانه محصول ناخالص داخلی کشور بین سال¬های ۱۳۸۰ الی  ۱۳۹۳، ۲۱ درصد و استان ۱۹ درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان ابراز داشت: نسبت سرانه محصول ناخالص داخلی استان به کشور در سال ۱۳۸۰، حدود ۷۵ درصد  و در سال ۱۳۹۳،   ۷۱ درصد بوده و بین سال های ۱۳۸۰ الی  ۱۳۹۳ رشد متوسط سالانه حجم سرمایه گذاری های صنعتی کشور  ۱۹.۴ درصد و استان ۸.۵ درصد است.

وی با بیان اینکه سهم استان از مجموع سرمایه گذاری های صنعتی کشور در سال ۱۳۸۰، ۱۲.۱ درصد و در سال ۱۳۹۳، ۳.۲ درصد است، افزود:  سرمایه‌گذاری‌های صنعتی براساس پروانه‌های بهره‌برداری صادرشده توسط سازمان صنعت معدن و تجارت است.

این مسوول میانگین رشد سرانه محصول ناخالص داخلی (بدون نفت) استان و کشور را به ترتیب ۲۰ و ۲۲ درصد عنوان و اضافه کرد: رتبه استان آذربایجان شرقی (از نظر رشد)    ۲۸ و از نظر تولید ناخالص داخلی (بدون نفت) استان در کشور ۲۰ است.

وی در ادامه میانگین رشد ارزش افزوده صنعت استان و کشور را نیز به ترتیب ۱۸.۸ و ۲۰.۸ درصد اعلام کرد و افزود: رتبه ارزش افزوده صنعت آذربایجان شرقی در کشور ۷ و رتبه سرانه ارزش افزوده صنعت استان نیز ۱۲ است.

کد خبر 4716725

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =