قهر مردم با هنر هفتم/ سینماهای آذربایجان غربی متروکه شدند

ارومیه – هم اکنون فقط پنج باب از ۲۳ سینمای آذربایجان غربی به صورت نیمه فعال در حال فعالیت هستند که نشان دهنده اوضاع نامطلوب هنر هفتم در این منطقه است.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: آذربایجان غربی با وجود قدمت بالای ۹۰ ساله در بخش سینما در سالهای گذشته یکی از قطب های مهم هنر هفتم به شمار می رفت اما امروز سینماهای استان به فضای متروکه تبدیل شده و ۵ سینمای نیمه فعال نیز چندان مخاطبی ندارند.

فرسوده بودن امکانات، عدم تجهیزات سینماها و استاندارد نبودن سالن‌های نمایش و نمایش نیافتن فیلم‌هایی در سطح بالا و مطابق با فرهنگ و تاریخ در کنار توسعه و ترویج وسایل ارتباطی نوین از جمله سی ‌دی، ماهواره، اینترنت، فن‌آوری‌های بصری و صوتی و توسعه شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای از مهمترین دلایل رکود سینما در این استان به شمار می رود.

هم اکنون به جز ارومیه و خوی تمام شهرها فاقد سالن سینما بوده و سه سینمای ارومیه نیز به دلیل مشکلات متعدد به خصوص فرسوده بودن، نبود تجهیزات و... جوابگوی نیاز مخاطب نیستند و مخاطبان این سینماها نیز از سر ناچاری به صندلی که فرسوده سینماها پناه آورده اند یا جزو افرادی هستند که هنوز دل به توسعه سینماهای استان خوش کرده اند.

نکته قابل تامل اینکه به طور متوسط قدمت تمام سینماهای استان به بالای ۶۰ سال می رسد که نشان دهنده فرسوده و غیرقابل استفاده بودن آنهاست و بر اساس اعلام مسئولان ذیربط در این حوزه تعمیرات سینماها جوابگو نبوده و نیازمخاطب را جیران نمی کند.

سینما های فرسوده آذربایجان غربی در شان مردم آذربایجان غربی نیستند

مدیرحوزه هنری آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت سینماهای آذربایجان غربی به خبرنگار مهر گفت: استان آذربایجان غربی از استان های پیشتاز در هنر سینمایی کشور به خصوص در حوزه تولید آثار سینمایی و سینما داری است.

احد هوشمند قره باغ ادامه داد: سالهای گذشته این استان دارای ۱۹ باب سینمای فعال بود که از این تعداد سینما امروز فقط سه سینما فرسوده با بیش از ۶۰ سال قدمت در شهرستان ارومیه فعال است که تحت نظارت حوزه هنری به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

این استان دارای ۱۹ باب سینمای فعال بود که از این تعداد سینما امروز فقط سه سینما فرسوده با بیش از ۶۰ سال قدمت در شهرستان ارومیه فعال است که تحت نظارت حوزه هنری به فعالیت خود ادامه می‌دهندوی با تاکید بر توجه به وضعیت سینماهای استان عنوان کرد: در زمان حاضر سینما های فرسوده استان در شأن و جایگاه مردم و هنرمندان نبوده و باید بر اساس نیاز روزبازسازی شوند، چرا که با ادامه روند فعلی چند سال آینده سینماهای موجود نیز به کلی تخریب شده و دیگر امیدی به احیای هنر هفتم در این منطقه نخواهیم داشت.

وی با اشاره به وضعیت سینما های موجود در آذربایجان غربی و لزوم بازسازی بافت‌های فرسوده این اماکن فرهنگی در مرکز، جنوب و شمال استان ، بر نگاه مثبت استاندار آذربایجان غربی و شخص شهردار و اعضای شورای اسلامی ارومیه و احداث پردیس سینمایی  در شهرستان ارومیه تاکید کرد.

هوشمند قره باغ  همچنین با اشاره به مکاتبات و جلسات صورت گرفته در خصوص وضعیت سینماهای استان طی سال‌های گذشته افزود: انتظار می‌رود موسسه بهمن سبز حوزه هنری به عنوان یکی از ارکان اصلی بازسازی سینما های کشور به استان آذربایجان غربی همانند سایر استان‌ها نگاه ویژه‌ای داشته باشد و قدم های محکم تری را در بازسازی سینماها و احداث پردیس سینمایی در ارومیه  که حق مسلم مردم این دیار است بر دارد.

مدیرحوزه هنری آذربایجان غربی با بیان اینکه اولین سینمای استان در سال ۱۳۱۰ در خوی تحت عنوان سینما ایران فعالیت خود را آغاز کرده است، عنوان کرد: به طور متوسط قدمت تمام سینماهای استان به بالای ۶۰ سال می رسد که نشان دهنده فرسوده و غیرقابل استفاده بودن آنهاست.

وی با اشاره به تاثیر و جایگاه بالای این صنعت در ارتقای شاخص های فرهنگی و نقش غیرقابل انکار آن در بعد تربیتی خواستار حمایت مسئولان از این هنر در استان شد و گفت: در گام اول باید دیدگاه ها نسبت به سینما در بین مسئولان تغییر یابد.

نخستین پردیس سینمایی در ارومیه احداث می شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در خصوص وضعیت هنر هفتم و سینماهای استان گفت: در آذربایجان غربی ۲۳ سینمای فعال، نیمه فعال و متروکه وجود دارد که از این تعداد تنها پنج سینما فعال است که سه مورد از آنها در مرکز استان فعال است و دو سینمای دیگر نیز در شهرستانهای خوی و تکاب فعالیت می کنند.

حجت الاسلام ناصر خدایاری استاندارد صندلی های سینما را در جهان یک صندلی به ازای هر ۱۰۰ نفر عنوان کرد و افزود: این میزان در استان ما یک دهم استاندار جهانی یعنی یک صندلی برای هر هزار نفر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی تعداد صندلی های سینماهای استان را دو هزار و ۱۲۰ صندلی در ارومیه،  ۶۰۰ صندلی در خوی و کمتر از ۲۰۰ صندلی در تکاب عنوان کرد و اضافه کرد: هم اکنون تجهیزات، امکانات و نیز فضاهای موجود سینماها جوابگوی نیاز مخاطب در استان نیست.

نخستین پردیس سینمایی با پنج سالن در شهرستان ارومیه احداث می شود که مجوزهای احداث این مجموعه صادر شده استحجت الاسلام خدایاری از احداث نخستین پردیس سینمایی با پنج سالن در ارومیه خبر داد و عنوان کرد: مجوز احداث این پردیس با پنج سالن سینمایی صادر شده و بزودی وارد فاز اجرایی می شود.

وی همچنین از بررسی درخواست مجوز برای ساخت ۱۰ سالن در قالب سه سینما خبر داد و گفت: امیدواریم با مشارکت و سرمایه گذاران مجتمع های تجاری در ارومیه، مردم هنر دوست شهرستان بتوانند بزودی از مزایای این سالن ها نیز بهره مند شوند.

وی با تاکید بر نقش غیرقابل انکار سینماها در تربیت و الگو سازی بین نسل جدید و جوان جامعه اشاره کرد و گفت: سینما از شاخصه‌های فرهنگ و تمدن یک جامعه بوده و با توجه به اهمیت و نقش فیلم ها در تربیت نسل آینده نباید از توسعه این بخش غفلت کرد.

تاریخ نمایش اولین فیلم در سینماهای آذربایجان‌غربی به سال ۱۳۱۰ بر می گردد یعنی زمانی که سینما "ایران" در خوی با ۳۱۵ صندلی به عنوان اولین سینمای استان فعالیت خود را آغاز کرد.

شهرستان ارومیه به عنوان مرکز استان ۳۰ سال پس از این تاریخ صاحب سینما شد به طوری که سینما آزادی ارومیه در سال ۱۳۴۰ با نام تخت جمشید، سینما انقلاب در سال ۱۳۴۲ و سینما ایران ارومیه در سال ۱۳۴۴ به بهره‌ برداری رسیدند.

بعدها نیز سینماهای فرهنگ و تربیت در ارومیه، قدس در اشنویه، وحدت در بوکان، فرهنگ در پیرانشهر، میهن و آسیا در خوی، قدس در سردشت، سعدی در سلماس، بهمن در شاهین دژ، قدس در ماکو، تربیت در مهاباد، انقلاب در میاندوآب و فرهنگ و ایران در نقده فعالیت خود را در مجموع با ظرفیتی بالای ۱۱ هزار نفر صندلی (به ازای هر هزار نفر جمعیت چهار صندلی) آغاز کردند.

در سال ۱۳۷۹ همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران، ۲۱ شهریور ماه به عنوان «روز ملی سینما» نامگذاری شد در این روز بلیط سینماها نیز بصورت نیم‌بها به مخاطبان عرضه می شود.

کد خبر 4717113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =