بعد از انقلاب با گسترش چتر آموزش در کشور پوشش تحصیلی کامل شد

وزیر آموزش و پرورش گفت: بعد از انقلاب با گسترش چتر آموزش در سراسر کشور پوشش تحصیلی کامل شد و فواصل جنسیتی، قومیتی و منطقه ای کاهش یافت و عدالت آموزشی از حیث دسترسی گسترش یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش جلسه تکریم و معارفه خود که صبح امروز در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: بعد از انقلاب با گسترش چتر آموزش در سراسر کشور پوشش تحصیلی کامل شد و فواصل جنسیتی، قومیتی و منطقه ای کاهش یافت و عدالت آموزشی از حیث دسترسی گسترش یافت.

وی اضافه کرد: اکنون حدود ۵۰ هزار مدرسه ما کمتر از ۵۰ دانش آموز دارد و نشان از پرچم گسترده آموزش و در سراسر کشور  است. پوشش دوره ابتدایی از ۶۲ به ۸۲، متوسطه اول از ۳۱ به ۹۵ و متوسطه دوم از ۱۷/۵ به ۸۵ افزایش یافته است. همچنین سرانه فضای آموزشی طی ۴۰ سال اخیر سه و نیم برابر شده است و تعداد دانشجو معلمان نیز افزایش یافته است.

حاجی میرزایی بیان کرد: واقعیت این است که انفجار جمعیت، پوشش تحصیلی را تحت تاثیر قرار داده است. اگر در این میان سایر بخش ها قادر به پاسخگویی در این شرایط بودند، امروز در شرایط بهتری به سر می بردیم.

وی تاکید کرد: سند تحول با نقد جدی نظام تعلیم و تربیت، ضرورت تحول بنیادین را مورد تاکید خود قرار داده است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اینکه یکی از نگرانی های جدی که  امروز وجود دارد، توسعه آسیب های اجتماعی است، بیان کرد:  اساس مقابله با آسیب های اجتماعی مصونیتی است که دانش آموزان باید در دوره آموزش عمومی به دست بیاورند و در مدرسه به حدی از توانمندی دست پیدا کنند که توان نه گفتن داشته باشند. همچنین آموزش و پرورش باید بتواند نیازهای دانشی دانش آموزان را تکمیل کند. در این میان آنچه باعث ضرر می شود جزیره ای عمل کردن است.

حاجی میرزایی تاکید کرد: باید فرصت یادگیری را بهبود بدهیم و در حال حاضر این فرایند توزیعش عادلانه نیست، دسترسی به آموزش با کیفیت حق همه شهروندان است،  تلاش های بسیاری برای بهبود این شرایط شده است اما ظاهرا کافی نیست. مفهوم حقیقی توسعه یافتگی این است که اگر جامعه ا شرایط جدیدی رسید خودش را نبازد و بتواند خود را با آن تطبیق دهد. 

وزیر آموزش و پرورش در ادامه به وضعیت اعتبارات و نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: ساختار  اعتبارات ما مشکل دارد. بنابراین در تلاشیم برای بودجه سال بعد بهتر عمل کنیم. وقتی معلم حقوق را دیر دریافت می کند بیش از مشکل معیشتی که برای او ایجاد می شود، اقتدار ماست که زیر سوال می رود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فاصله گرفتن از ماموریت اصلی هر نهاد، بزرگترین خطری است، تصریح کرد: مهم‌ترین ماموریت آموزش و پرورش آماده کردن انسان‌ها برای زیستن شرافتمندانه است تا انسان‌ها در تغییرات پر شتاب بتوانند روی پای خود بایستند و ایفای نقش کنند.

حاجی میرزایی در پایان گفت: از خداوند متعال می خواهم که در این روزهای مهم ما را در انجام این رسالت خطیر یاری کند.

کد خبر 4717418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =